Dolphin odmówiono dostępu

Witajcie. Posiadam na dysku dwie dystrybucje Linuksa i chciałbym do tej drugiej do katalogu home przenieść pliki i utworzyć folder. Gdy podaje hasło roota dolphin zamontował mi katalog home z tej drugiej dystrybucji , jednak nie mogę tam nic utworzyć i przenieść. Wyskakuje komunikat

Odmówiono dostępu. Nie można zapisać do ‘/media/tu zamontowana partycja home tego drugiego Linuksa

Działa tylko gdy odpalę dolphin na rocie przez kdesu. Jednak nie chcę tak przenosić , ponieważ później się nie dostanę do tych plików z poziomu tej drugiej dystrybucji. Dlatego że będe musiał cudować z prawami dostępu i tu mam pytanie. Czy dolphin ma taką opcję w ustawieniach żeby po wpisaniu hasła roota móc tam utworzyć katalog i przenosić pliki? Tak jak po zainstalowaniu ntfs3g , ntfsprogs, gdzie mam pełen dostęp działania na folderach windowsa z poziomu zwykłego usera.

Nie ma takiej opcji w Dolphinie.

Możesz przenieść te plik do jakiegoś katalogu, a następnie z poziomu root-a w Dolphinie wyświetlić właściwości tego katalogu, by następnie zmienić mu użytkownika.

Na to to ja już wpadłem. Odpaliłem za pomocą kdesu dolphina , utworzyłem na tej podmontowanej partycji katalog z odpowiednimi prawami i do niego mam dostęp z poziomu zwykłego usera. Takie to tymczasowe rozwiązanie.

Ten drugi katalog domowy jest na tej samej, czy osobnej partycji?

Na osobnej , ten drugi system mam na innej sda1 , a home sda2.

Spróbuj podmontować tę partycję w katalogu /home pierwszego systemu, tj. pierwszy system niech montuje tę partycję w dowolnym katalogu w /home.

To chyba nic nie da, dlatego że i tak montuje z konsoli jako root.

mount /dev/sda2 /home/cratos/jakiskatalog

Nadal nie można w tak zamontowanej home utworzyć katalogu.

A przepraszam działa, tylko że jak wejdę do katalogu z nazwą tego drugiego home to już nie. Nie wiem jak jeszcze do tego podmontować ten główny katalog z nazwą home.

Chodziło mi o automatyczne montowanie, trzeba dodać wpis do /etc/fstab. Zrób to w taki sposób.

/home/cratos/jakiskatalog /dev/sda2 ext4 defaults,user 0 0

jeśli używasz innego systemu plików, to podaj właściwy. Potem wykonaj tylko polecenie (jako root).

mount -a

Chyba miało być tak?

/dev/sda2 /home/cratos/jakiskatalog ext4 defaults,user 0 0

Tak mam na dwóch systemach ext4. Jednak nadal jest to samo co wyżej bez dodania w /etc/fstab. Zamontowało partycje tylko nie widać nazwy katalogu home tej drugiej dystrybucji. Jak tu mam /home/cratos to tam jest /home/cratos2 powiedzmy. O to mi chodzi że tam mam podfoldery w cratos2 , ale tego katalogu cratos2 nie widać po podmontowaniu.

Dodam jeszcze /etc/fstab jak on teraz wygląda.

#

Tak, racja, spojrzałem się akurat na komentarz w tym pliku i tym się zasugerowałem :slight_smile: Tak może być, uruchom ponownie system i zobacz czy dalej jest tak samo. Jak to nie pomoże, to spróbuj jeszcze tak.

mount -o user /dev/sda2 /home/jakiskatalog

Zmień chwilowo prawa dostępu … nie jest tajemnicą, że do /home nie może pisać nikt oprócz właściciela:

sudo chown -R user:grupa /punkt/montowania/*

Po skopiowaniu tego co chcesz przywróć uprawienia, bo się nie zalogujesz … Jakie masz te linuksy? Słowo klucz - polecenie:

id

To polecenie

mount -o user /dev/sda2 /home/jakiskatalog

dziala , ale tak samo jak dolphin po wpisaniu hasła roota. Czyli nie można nadal utworzyć tam katalogu i przenośić plików. Tyle że pojawiają się wszystkie podkatalogi. A co do tego drugiego polecenia to którego usera mam wpisać i jaką grupę, tego na którym jestem systemie teraz? Czy to nie rozsypie mi czasem praw w systemie i potem nie będe mógł z tamtego Linuksa nic wykonać? Już mi się katalog home tego cratos pojawił w tej drugiej partycji home cratos2 po tych działaniach i musiałem go usunąć. Więc nic już nie cuduje w /etc/fstab. Linuchy to frugalware i toorox. Tu wynik ze zwykłego usera podany

uid=1001(cratos) gid=100(users) grupy=100(users),6(disk),7(lp),50(games),81(dbus),90(network),91(video),92(audio),93(optical),95(storage),96(scanner),98(power)

Jakie masz te systemy? Mam trzy systemy obecnie na dysku. Przykładowo pclinuxos nadaje UID=500, debian=1000, arch jeszcze inny nadał. Montuję jedną z patycji wszędzie jako “Magazyn”, podniosłem UID i kłopoty z brakiem użytkownika w systemie się skończyły.

Przecież napisałem wyżej jakie to systemy. Czyli mam zmienić w UID usera z 1001 na 500? A czy to czasem nie jest niebezpieczne, bo przykładowo jak by mi się ktoś zalogował z zewnątrz to może mi wykasować w tym katalogu wszystkie pliki jakie mam. Dlatego że prawa ustawiłem aby każdy użytkownik miał dostęp i mógł, czytać, zmieniać pliki, kasować?

Tak - w jednym z nich zmień tak, żeby w obydwóch systemach były takie same (UID, GID) i będziesz mógł zapisywać na “obcym” /home.

Na przykład:

id

Polecenia (jako root #):

usermod -u X

groupmod -g X

=====

To tak, ale tylko na czas operacji, bo się nie zalogujesz - dostaniesz info, że użytkownik nie jest wyłącznie uprawnionym do zapisu w tym konkretnym /home.

To jeszcze jedno pytanie wracając do mojego trzeciego postu w temacie. Jak nadać prawa na ten kataog który utworzyłem w dophinie , aby dostęp mieli tylko użytkownicy cratos i cratos2 z tych dwóch dystrybucji. Czy jak dodam na tym systemie ten katalog do grupy powiedzmy users. To po zalogowaniu na ten drugi Linux tamten użytkownik który go otworzy(który też jest przecież w grupie users) będzię mógł edytować, tworzyć podfoldery w nim?

Żeby tak było jak piszesz, musiałbyś mieć jeszcze identycznego użytkownika w tym drugim systemie, który będzie właścicielem /home. Prawa mają być takie:

root@debian ~ % ls -al /home

razem 48

drwxr-xr-x 7 root root 4096 lip 24 07:00 .

drwxr-xr-x 23 root root 4096 sie 12 10:06 ..

drwx------ 2 root root 16384 wrz 20 2011 lost+found

drwxr-xr-x 69 marcin marcin 12288 sie 12 11:23 marcin

Będzie mógł - zaraz dam przykład: 1. Montuję /home systemu pclinuxos:

mount /dev/sda10 /media
  1. Zmieniam mu prawa:

    chmod -R a+rwx /media

  2. Tworzę plik “plik” - jako zwykły user z Debiana:

    cd /media

    touch plik

  3. Wynik:

  1. Odwracam prawa:

    chmod -R 755 /media

Sprawdziłem to teraz - bangla.

==

EDYCJA II: zaraz się zaloguję na PCLinuxOS i dam znać, czy nie ma kłopotów.

W przyszłości jak bym instalował dwie dystrybucje Linuksa na dysku. To bym utworzył do nich jedną wspólną partycję home i nie było by tyle problemów.

Dziękuję panowie za cenne odpowiedźi, muszę jeszcze sporo doczytać o nadawaniu praw dostępu, katalogom i grupach.

Działa:

pclinuxos.jpg

;]

Dodane 12.08.2012 (N) 11:41

Nie jest to dobra droga. Pomieszają się ustawienia i zrobi się kociokwik. Każde distro powinno mieć osobny /home. Mogą być dwaj różni użytkownicy = wtedy tak. Będziesz miał /home

user1 - jeden system

user2 - drugi system

Wtedy problemu nie będzie.

Przykład podniesionych UID/GID (standardowo w redhatowatych masz 500):

You’re welcome :slight_smile:

No fakt działa. Ale takie prościutkie dla nowych userów to to nie jest. Dużo łatwiej przenieść z Linuksa plik i utworzyć pod partycją z windowsem , dzięki programowi ntfs3g. Jednak w dolphinie nie da się wszystkiego zrobić bez użycia konsoli.