Dom inteligentny

Czy znacie sposób w jaki podłączyć żaluzje fasadowe z silnikiem do np. Home Assistant PRZEWODOWO (czyli nie za pomocą np. Shelly) ale także nie korzystając z systemów typu KNX.

Mamy sporo okien i mam obawy, że łączenie ich za pomocą rozwiązań WiFi obciąży za mocno sieć (do której będą podłączone inne elementy IoT), stąd szukam rozwiązania np. po Ethernecie.

Nie obciąży jak będzie normalny router, a nie coś “tp-link like”, które obok routera nawet nie stało.
Polecenie zamknięcia / otwarcia to zwykle parę pakietów danych.

Jeżeli chciałbyś zrobić to przewodowo to można zainteresować się rozwiązaniem z Raspberry Pi/Andurino.
Wpisz po angielsku w Google lub YouTube, na pewno znajdziesz sporo przykładów. Nie brakuje także rozwiązań z modułami RF.

Obawa przed rozwiązaniami wifi nie ma sensu w kontekście obciążenia sieci, przecież to są bardzo krótkie komendy / polecenia. Inna kwestia że WiFi co do zasady nie jest odpowiednim medium jakiejkolwiek integracji elementów domu.
Czy masz możliwość sprowadzenia obwodów silników ‘w gwiazdę’ do rozdzielnicy?
Nie rozumiem kompletnie odrzucenia KNX w tym zastosowaniu, jeśli masz możliwość zrobienia ‘gwiazdy’ czyli sprowadzenia silników w punkt centralny (rozdzielnicę) to przekraczając, powiedzmy, 10 silników KNX zaczyna być racjonalny cenowo a zwiększając tę ilość jest tylko lepiej (koszt stały to zasilacz magistralny i interfejs IP). O zaletach zastosowania standardu zamiast gadżetu nie wspominam
Dobrą automatykę oferuje ta firma https://www.sabur.com.pl/