Domena domyślnie na inny port


(Rosiak115) #1

Witam,

Mam stronę internetową, postawiona na vps, posiada domyślnie port 5000. Po podpięciu domeny pod ten serwer uruchamia się zawsze ip:80, a co zrobić żeby uruchamiało się ip:5000 ? Da się jakoś zrobić to bez przekierowań ?

Chodzi o to że stronka napisana w Pythonie, w ogóle nie korzysta z apache. Nie mam możliwości też wyłączenia apache.


(mktos) #2

Nie da się. Domena wskazuje tylko na IP, nie ma związku z portami.

Ale jesteś w stanie zrobić w konfiguracji Apache tzw. reverse proxy - że dla danego VirtualHosta (jeśli się użytkownik odwołuje do konkretnej domeny) to będzie serwował treść pochodzącą z innego serwera (w tym przypadku: localhost:5000). Jeśli oczywiście masz możliwość przekonfigurowania Apache.


(Rosiak115) #3

No niestety, nie mam takiej możliwości. Na tym serwerze ktoś inny korzysta z apache i nie chciałem tego dotykać. Stronka miała być tylko prezentacyjna, coś jak portfolio. Dlatego nie opłaca mi się za bardzo kupować własnego vps…

Jeśli bym miał własny vps to pewnie zmiana portu na 80 i wyłączenie apache załatwiło by sprawę, no chyba że się mylę.


(YoJoe) #4

To masz VPS czy shared hosting ?

Apache czy nie apache, VPS to *ręcznie zarządzana maszyna w ten czy inny sposób i nie jest to przypadek jednostkowy, tylko zwyczajowa konfiguracja vhosta.

Przykładem: http://httpd.apache.org/docs/2.4/vhosts/examples.html

ps. Dodatkowe IP to żaden pieniądz.


(Rosiak115) #5

Użytkuje vps znajomego. Nie mogę za bardzo ruszać apache, nie ze względów technicznych, tylko po prostu on używa go na swoje strony.