Domena, hosting, serwer - co to jest?


(radek8) #1

Jak w temacie. Pojęcia te są wyjaśnione w internecie ale nie potrafię ich zrozumieć moglibyście mi wytłumaczyć te pojęcia w taki najprostszy sposób ?


(struart) #2

Hosting - firma, która posiada serwery(na których zapisana jest twoja strona) i szybkie łącza, która obsługuje sprzęt dzięki, któremu Twoja strona jest w sieci dostępna.

Domena - po prostu adres Twojej strony np. http://www.wieslaw.pl :smiley: Inaczej mówiąc domena wskazuje (w łatwy do zapamiętania sposób) na serwer, na którym znajduje się Twoja strona. Bez domeny trzeba by było wpisać adres IP serwera, który do zapamiętania jest trudny np. 212.77.100.101(wp.pl)

Serwer - urządzenie/komputer, który udostępnia jakąś usługę w sieci np www/ftp itd. To dzięki niemu Twoja strona jest widoczna w sieci.

Podsumowując domena wskazuje na adres IP komputera/urządzenia, na którym uruchomiony jest serwer, na którym jest Twoja strona. Serwer(komputer z odpaloną usługą serwerową www/ftp) należy do jakiejś firmy, która go obsługuje i jest ona zwana hostingiem.


(ssn) #3

Domena - adres(tekst) który wpisujesz w przeglądarkę żeby wejść na jakąs stronę - np. dobreprogramy.pl

Hosting - usługa utrzymywania strony internetowej.

Serwer - komputer, które zadaniem jest pełnienie jakiejs usługi (usług) - np. serwer czasu odpowiada na pytania o aktualny czas, serwer HTTP (serwer WWW) przesyła Ci strony internetowe których żądasz klikając w linki w przegladarce.

Sklejając w całość:

Jak stworzysz swoją stronę internetową to ona musi znajdować się na jakimś serwerze, by inni mogli ją zobaczyć. Serwer możesz postawić na własnym komputerze, ale musiałbyś go trzymać cały czas włączony i Twoje łącze mogłoby nie wystarczyć (jeśli oglądających byłoby dużo). Dlatego wykupuje się hosting, czyli płaci się firmie za to że dają Ci miejsce na Twoją stronę internetową i utrzymują ją dostępną 24 na dobe (są też darmowe hostingi ale nic nie warte).

A gdzie tu miejsce na domenę? Gdy nie masz domeny Twoja strona internetowa jest dostępna pod numerem IP serwera, który wygląda np tak: 173.194.35.152 - trochę trudne do zapamiętania. Łatwiej jest wchodzić przez domenę np. google.pl, ale zobacz, że wersja 173.194.35.152 też działa.