Domena, jak podpiąć do serwera


(Szymon) #1

Witam,

otóż ostatnio kupiłem se domenę szykra.pl oraz serwer na boo.pl . Sprawa wygląda następująco. Nie mam zupełnie pojęcia jak przypisać tą domenę do określonego miejsca na serwie. W moim przypadku chce aby domena wskazywała na public_html/blog . Zrobiłem przekierowanie na ten oto katalog. Pozostało mi jeszcze ustawienie serwerów DNS, które wyglądają następująco:

Domena zaparkowana w http://az.pl

Serwer na http://boo.pl

Serwer DNS: dnsa.infomex.pl

Serwer DNS: dnsb.infomex.pl

Adresy te ustawione są w panelu klienta na stronie az.pl . Domena jest już podpięta do konta mimo tego nie działa. Co robię nie tak?

Ja kompletnie się w tym nie orientuje. Mam nadzieję, że ktoś pomoże.

Pozdrawiam!


(graphdesign) #2

Ok, lecimy.

Nie musisz ustawiać DNS-ów, to może się nie udać jeżeli boo.pl nie pozwala na dopisywanie DNS do podkatalogów (niektóre serwery pozwalają tylko na podpięcie do katalogu głównego, w Twoim przypadku byłby to public_html. Mozna to ominąć, musiałbyś jednak domenę najlepiej nie podpiąć ale zaparkować. Na szczęście w Az.pl dobrze działa przekierowanie na url. Wybierasz po lewej stronie na dole pozycję przekierowanie na IP/URL. Ustawiasz na przekierowanie URL (KONIECZNIE URL!), wpisujesz adres: http://nazwaserwera/blog ( i nic więcej, żadnych ukośników, broń Boże nazwa/public_html/blog - omijasz ten public_html). Możesz zaznaczyć w okienku maskowanie adresu, wtedy pamiętaj żeby wpisać tytuł strony, słowa kluczowe w postaci np. blog, fajny, bardzo, inne słowo itp. : po prostu po przecinku - w ten sposób będziesz znajdywalny w Google. Tam chyba jeszcze jest descryption czyli krótki opis strony (też dla wyszukiwarek) - wpisujesz tam normalny, krótki tekst o Twojej stronie. Na końcu zaznaczasz kodowanie na dole jako UTF-8 (żeby były polskie literki) i klikasz na "przekieruj" i gotowe. W takim przypadku nie potrzebujesz nawet podpinać domeny u siebie czy parkować, przekierowanie i tak będzie działać i to prawie od razu. wpisz adres w przeglądarkę, odśwież klika razy stronę (żeby cache wyczyścić) i się pojawi Twoja strona w wewnętrznej ramce pod twoim nowym adresem. Podpięcie domeny do twojego serwera pozwala Ci natomiast ustawić sobie konta pocztowe w twojej domenie na Twoim serwerze. ale wtedy musisz dopisać jeszcze znaczniki Mx w panelu Az.pl odnoszące się do Twojego serwera. gdybyś potrzebował, pytaj, pomogę.


(graphdesign) #3

p.s. jeżeli udało Ci się ustawić DNS-y i zmieniłeś nazwy w panelu Az.pl to jeśli chcesz skorzystać z mojej powyższej metody, musisz przywrócić oryginalne.

Najlepiej jednak trochę poczekaj, być może ustawiłeś dobrze i zadziała, tyle, że to trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.