Domowa sieć lan - ekranowana czy nie?

Witam :slight_smile:

 

Od wczoraj jestem użytkownikiem dekodera Horizon od UPC. Ponieważ dekoder ten służy również jako modem i router, pojawiła się potrzeba przebudowy domowej sieci lan (zmiana miejsca w którym podłączone jest urządzenie). Mam dwa komputery stacjonarne które chcę mieć połączone kablowo. Budowa mieszkania wymusza puszcznie kabli przez wykuty w ścianie nośnej otwór przez który porzechodzi jeszcze kabel koncentyrczny od kablówki oraz (i to jest najgorsze) główny kabel prądowy zasilający sporą część mieszkania. Obok znajduje się też skrzynka z bezpiecznikami. Ponadto na odcinku kilku metrów dwie skrętki będą szły obok siebie równolegle wraz z koncentykiem od kablówki.

 

Stąd moje dwa pytania: Użyć skrętki kat.5e ekranowanej czy nieekranowanej (głównie obawiam się przechodzenia przez tą scianę nośną obok przewodu 230V) ?? Jeżeli ekranowanej to jak wykląda sprawa podłączenia ekranu kabla jeżeli i dekoder i komputery posiadają ekranowane gniazda jednak oba urządzenia nie są uziemione (dekoder nie posiada uziemienia a komputery podlączone są do gniazdek bez uziemienia) ??

 

W przyszłości chciałbym róznież wpiąć w instajację gigabitowy switch i podłączyć również dwa TV i konsolę PS3 oraz puścić do siebie do pokoju luźny kabel w celu okazyjnego podłączania obcych komputerów do sieci domowej.

Żaden  ekran  nie jest ci potrzebny, wystarczy najzwyklejsza skrętka.

Nie ma potrzeby ekranowania.

Sieć u mnie w domu  jest ułożona w jednej bruździe z przewodami elektrycznymi i  koncentrycznymi. Na odcinku kilku metrów w przedpokoju mam przewód elektryczny, 4 przewody koncentryczne, 7 przewodów lan nieekranowanych i kabel telefoniczny do ADSL ułożonych we wspólnej bruździe, sieć gigabitowa, brak jakichkolwiek zakłóceń czy kolizji.