Domowa siec - ustawienia kart

Witam,

 

od paru dni myślę nad moją siecią w domu i mam kilka problemów.

 

Tak więc w serwerze mam jedną kartę sieciową zintegrowaną [eth0], i jedną kartę na PCI-E dwu-portową [eth1 i eth2].

 

Chciałbym żeby karta eth0 była tylko do połączeń z internetem, karta eth1 podpięta bezpośrednio do routera ZyXel była tylko dla Samby i DLNA dla sieci WiFi, a na karcie eth2 Samba i DLNA dla sieci LAN [wpięta w ten sam switch co eth0].

 

Na eth1 i eth2 nie potrzebuję internetu. Jak to teraz skonfigurować?

Router ZyXel ma problem z bycia AP. Nie wiem czemu ta opcja w menu jest nie aktywna…

 

Odnoszę wrażenie, że nie mogę do routera operatora podpiąć dwóch kart sieciowych z jednego serwera…

 

post-277587-0-70921600-1435226162_thumb.

Witam,

 

Czy to wszystko to jedna adresacja sieciowa?

 

Jeśli tak to wystarczy nadać na eth0 pierwszy adres, maskę, bramę, na eth1 drugi adres i maskę i na eth2 trzeci adres i maskę. W eth1 i eth2 bez bramy już.

Ogólnie w ten sposób jest trochę przesadzony, masz 1Gbit/s internetu by rozdzielać to na na dodatkowy interfejs?

Sambę w tym przypadku możesz rozdzielić na WiFi i LAN, pod warunkiem, że będziesz się odnosił do adresu z interfejsu eth1 na komputerach które korzystają z WiFi, a na komputerach po LAN’ie tylko do adresu interfejsu eth2.

Co do DLNA raczej nie będzie to działało z takim podziałem, ale tutaj mogę się mylić.

Przede wszystkim tutaj mam stare kable sieciowe i nie są one w gigabicie tylko 100 :frowning:

 

Tak tutaj mam dwie różne adresacje. W pierwszym poście poprawiłem wszystko w rysunku.

 

Jeśli eth0 i eth2 są w jednej sieci, a eth1 w drugiej to jak rozpisać plik /etc/network/interfaces dla tych kart żeby wszystkie karty działały prawidłowo?

 

Po prawidłowej konfiguracji muszę w konfigu Samby zmienić interfejs na którym to ma chodzić. Tak samo robię w konfigu miniDLNA.

 

I jeszcze tak z ciekawości do jednego routera mogę podpiąć dwie karty sieciowe z tego samego serwera? Wszystko będzie widoczne podwójnie?

Oczywiście wiadomo, że jak ustawię np. Sambę tylko dla eth2 to wtedy będę widział tylko jedną, ale jak jest bez ustawienia interfejsów?

 

________

edit:

________

 

Czy jeśli eth0 i eth2 są w jednej sieci, a eth1 w drugiej sieci to plik /etc/network/interfaces ma wyglądać tak:

 

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
 
# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
 
auto eth1
iface eth1 inet dhcp
 
auto eth2
iface eth2 inet dhcp

Ze schematu sieci na dzień dobry wynika, że masz już pętlę w sieci. Podłącz się albo tylko do ZyXella, albo tylko do routera operatora. Dwóch kart nie podpiedniesz do tej samej podsieci, musisz je zmostkować.

Podłącz to tak: 1. Router operatora podłącz tylko do ZyXella; 2. Kartę eth0 zepnij z ZyXellem; 3. Serwer również zepnij tylko z ZyXellem kartą eth0; 4. Karty eth1 i eth2 możesz zmostkować i wydzielasz do osobnej podsieci; 5. Na ZyXellu dodajesz tylko trasę statyczną do podsieci, w której są hosty i to wszystko.

roobal, dzięki za odpowiedz.

Ja zmienilem konfiguracje i teraz będzie tak:

 

Router operatora -> switch Netgear GS108 -> serwer eth0
                                         \> moja stacjonarka \> AP Cisco WAP4410N

To chyba będzie lepsza opcja?

Jeszcze co do kart sieciowych. Przy kablach 100mbit lepiej podłączyć dwie karty?

No tak już będzie lepiej.

Chodzi Ci bonding?

eth0 podłączona do routera - karta tylko do neta

eth1 podłączona to switcha - karta dla samby i dlna

Tak może być.

To mostkowanie rozumiem muszę robić?