Domowa siec - ustawienia kart

(Krzysiek_PL_) #1

Witam,

od paru dni myślę nad moją siecią w domu i mam kilka problemów.

Tak więc w serwerze mam jedną kartę sieciową zintegrowaną [eth0], i jedną kartę na PCI-E dwu-portową [eth1 i eth2].

Chciałbym żeby karta eth0 była tylko do połączeń z internetem, karta eth1 podpięta bezpośrednio do routera ZyXel była tylko dla Samby i DLNA dla sieci WiFi, a na karcie eth2 Samba i DLNA dla sieci LAN [wpięta w ten sam switch co eth0].

Na eth1 i eth2 nie potrzebuję internetu. Jak to teraz skonfigurować?

Router ZyXel ma problem z bycia AP. Nie wiem czemu ta opcja w menu jest nie aktywna...

Odnoszę wrażenie, że nie mogę do routera operatora podpiąć dwóch kart sieciowych z jednego serwera...

post-277587-0-70921600-1435226162_thumb.

(Ziomekh) #2

Witam,

Czy to wszystko to jedna adresacja sieciowa?

Jeśli tak to wystarczy nadać na eth0 pierwszy adres, maskę, bramę, na eth1 drugi adres i maskę i na eth2 trzeci adres i maskę. W eth1 i eth2 bez bramy już.

Ogólnie w ten sposób jest trochę przesadzony, masz 1Gbit/s internetu by rozdzielać to na na dodatkowy interfejs?

Sambę w tym przypadku możesz rozdzielić na WiFi i LAN, pod warunkiem, że będziesz się odnosił do adresu z interfejsu eth1 na komputerach które korzystają z WiFi, a na komputerach po LAN’ie tylko do adresu interfejsu eth2.

Co do DLNA raczej nie będzie to działało z takim podziałem, ale tutaj mogę się mylić.

(Krzysiek_PL_) #3

Przede wszystkim tutaj mam stare kable sieciowe i nie są one w gigabicie tylko 100 :frowning:

Tak tutaj mam dwie różne adresacje. W pierwszym poście poprawiłem wszystko w rysunku.

Jeśli eth0 i eth2 są w jednej sieci, a eth1 w drugiej to jak rozpisać plik /etc/network/interfaces dla tych kart żeby wszystkie karty działały prawidłowo?

Po prawidłowej konfiguracji muszę w konfigu Samby zmienić interfejs na którym to ma chodzić. Tak samo robię w konfigu miniDLNA.

I jeszcze tak z ciekawości do jednego routera mogę podpiąć dwie karty sieciowe z tego samego serwera? Wszystko będzie widoczne podwójnie?

Oczywiście wiadomo, że jak ustawię np. Sambę tylko dla eth2 to wtedy będę widział tylko jedną, ale jak jest bez ustawienia interfejsów?

________

edit:

________

Czy jeśli eth0 i eth2 są w jednej sieci, a eth1 w drugiej sieci to plik /etc/network/interfaces ma wyglądać tak:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet dhcp

auto eth1
iface eth1 inet dhcp

auto eth2
iface eth2 inet dhcp

(roobal) #4

Ze schematu sieci na dzień dobry wynika, że masz już pętlę w sieci. Podłącz się albo tylko do ZyXella, albo tylko do routera operatora. Dwóch kart nie podpiedniesz do tej samej podsieci, musisz je zmostkować.

Podłącz to tak: 1. Router operatora podłącz tylko do ZyXella; 2. Kartę eth0 zepnij z ZyXellem; 3. Serwer również zepnij tylko z ZyXellem kartą eth0; 4. Karty eth1 i eth2 możesz zmostkować i wydzielasz do osobnej podsieci; 5. Na ZyXellu dodajesz tylko trasę statyczną do podsieci, w której są hosty i to wszystko.

(Krzysiek_PL_) #5

roobal, dzięki za odpowiedz.

Ja zmienilem konfiguracje i teraz będzie tak:

Router operatora -> switch Netgear GS108 -> serwer eth0
                                         \> moja stacjonarka \> AP Cisco WAP4410N

To chyba będzie lepsza opcja?

Jeszcze co do kart sieciowych. Przy kablach 100mbit lepiej podłączyć dwie karty?

(roobal) #6

No tak już będzie lepiej.

Chodzi Ci bonding?

(Krzysiek_PL_) #7

eth0 podłączona do routera - karta tylko do neta

eth1 podłączona to switcha - karta dla samby i dlna

(roobal) #8

Tak może być.

(Krzysiek_PL_) #9

To mostkowanie rozumiem muszę robić?