Domowa sieć z wykorzystaniem win server 2003 r2

Witam wszystkich!

Chciałbym zbudować u siebie domową sieć komputerową z wykorzystaniem Windows Server 2003 R2 32 bit, czy jest to w ogóle możliwe z moim sprzętem i przedstawioną konfiguracją? Proszę o poradę w skonfigurowaniu wszystkiego :).

Posiadam:

  • router wifi,

  • komputer PC podłączony do routera kablem (na nim chcę postawić serwer),

  • 2 laptopy (win 7)

Chciałbym zbudować sieć, którą zarządzałbym moim PC-tem (udostępnianie plików z PC przez wifi do laptopów oraz zarządzanie połączeniem internetowym)

Proszę o KONKRETNE dobre rady, które pomogą mi zrobić to samodzielnie.

Z góry dziękuję.

Szczerze mówiąc nie widzę potrzeby używania systemu serwerowego do tego celu.Akurat w serwerze 2003 nie dostajesz żadnych super narzędzi , nie ma nawet firewalla z prawdziwego zdarzenia …

Zarządzać połączeniem możesz przy pomocy samego routera , który zazwyczaj ma wbudowany firewall z możliwością tworzenia reguł , DMZ i inne funkcje.

Do udostępniania plików również nie potrzebujesz serwera - wystarczą odpowiednio skonfigurowane udziały sieciowe.

Nie napisałeś jaki to router , jeżeli nie udostępnia on sieci po wifi , będziesz potrzebował conajmniej jednej karty sieciowej do komunikacji z laptopami.

Jeżeli soft w routerze nie pozwala na to co chciałbyś zrobić ze swoim połączeniem możesz sprawdzić czy nie da się w nim podmienić firmware np na Tomato (na dole strony linki do innych otwartych firmware’ów). Na upartego możesz też na maszynie , która ma rozdzielać sieć użyć softwarowego routera np. Nat32.

Jeżeli koniecznie chcesz pobawić się serwerem 2003 to raczej polecam zacząć od Virtualboxa czy MS VirtualPC - tam możesz do bólu naprodukować maszyn (o ile ram pozwoli), kart sieciowych i różnych rodzajów połączeń.

Hmm ta opcja też wydaje się interesująca ale i tak potrzebuje pomocy co do zrobienia tego.

Router Thomson TWG870UG (fabrycznie od UPC)

A no i w tym wypadku też wszystko chciałbym kontrolować z poziomu PC tylko że Win XP

Z tego co widzę Twój modem+router ma wszystko co należy. Zarządzanie routerem przez przeglądarkę pod adresem 192.168.0.1 - domyślnie pusty użytkownik i hasło admin.

Jaki system masz w tej chwili na stacjonarce ?

Na jakich zasadach chcesz dzielić udostępnione foldery ? (jakieś ograniczenia w dostępnie ? czy swobodny dostęp ze wszystkich kompów w lanie ?)

No pisałem Win XP :), tylko sprawa wygląda tak, że foldery udostępniam z dysków na stacjonarce i żeby były dostępne dla laptopów przez wifi jako dyski sieciowe. Na lanie pełna swoboda bo i tak tylko PC udostępniający wszytko jest podpięty. A na wifi Zapis/odczyt/kasowanie więc też chyba pełny dostęp.

Sorry nie zauważyłem , że XP.

Na początek przełącz się na zaawansowane udostępnianie plików :

Start -> Mój Komputer -> Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok

W ustawieniach zaawansowanych odznacz proste udostępnianie plików.

Od tego momentu po użyciu ppm na dowolnym folderze po wejściu we właściwości będzie dostępna karta Udostępnianie.

Załóż testowy folder gdziekolwiek na dysku i udostępnij go z nazwą udziału test.

W uprawnieniach daj Wszyscy - pełna kontrola.

Następnie spróbuj z laptopa wpisać w pasku adresu eksploratora \nazwatwojegokompazxp\nazwaudziału

Napisz czy chwyta (niekoniecznie od razu , w razie czego rozwiążemy problemy)

Windows nie może uzyskać dostępu do “nazwa komputera” >>diagnozuj>> “sprawdź czy komputer jest podpięty do sieci”.

Takie coś mi wywala

Na kompie z 7 z którego próbujesz wywołać zasób wejdż do Centrum sieci i udostępniania -> Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania i tam włącz odnajdywanie sieci oraz udostępnianie plików i drukarek.

Dodatkowo sprawdź jakie ip w lanie ma komputer z XP i spróbuj również wywołania przez \ip.kompa.w.sieci\

dalej to samo, ip mam skonfigurowane na stałe, i wszytko śmiga, na laptopach dynamiczne. I nie moge z żadnego laptopa sie zalogować do tego foderu

Czy komputery widzą się w sieci , tzn czy możesz spingować xp z 7 i vice versa ?

Tak, wszystkie da się spingować między sobą.

A i z win 7 na win 7 mogę wejść poprzez //“IP/nazwa komputera” natomisat z xp nie, z tym że po połaczeniu wyskakuje okienko do loginu i hasła login znam hasal żadnego nei zkładałem a bez niego nie moge uzyskać połączenia. Nie wiem o co chodzi

Spróbuj jeszcze raz wejść na kompie z 7 do Centrum sieci i udostępniania -> Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania i dodatkowo przestaw szyfrowanie połączeń na 56 bitowe oraz wyłącz udostępnianie chronione hasłem.

Możesz też sprawdzić na obu kompach nazwę grupy roboczej - jeżeli różnią się , zrób tak żeby była identyczna na obu.

Jeżeli komp z 7 ma ustawioną grupę domową (Centrum sieci i udostępniania) - opuść ją.

edit

Sprawdź czy masz na XP zainstalowaną poprawkę KB922120.

przestawione na 56, ustawione bez hasła, identyczne grupy robocze, grupa domowa opuszczona. Pinguje tak jak wczesniej bez blędów, jednak dalej z xp nie ma dostępu do 7

mam sp3 więc poprawka chyba jest ale w sumie to nie wiem jak to sprawdzic?

Tej poprawki nie ma w sp3 , pobrać możesz z linka powyżej.

Powinna spowodować , że z 7 będzie można zobaczyć XP.

edit

Widzę że są szopki z instalacją na sp3 - zerknij tutaj.

poprawka zainstalowana, problem nadal ten sam nic sie jakby nie zmieniło, poza tym że teraz przy pingu wyskakują dzikie ms i raz na jakis czas traci 25% pakietów co wczesnie było bezbłędnei ms stałe.

Dodam jeszcze że dzieje się to tylko na xp, a na 7 pinguje tylko przy podaniu IP nie wykrywa nazwy komputera, na XP wykrywa ale trwa to dlugo i traci pakiety

Zobacz czy na kompie z 7 w Centrum sieci i udostępniania w wyświetlanej aktywnej sieci jest typ sieci publiczna , domowa czy firmowa (nie powinna być publiczna).

Na tym samym kompie (7) upewnij się , że możesz sięgnąć do udostępnionego zasobu (standardowo \nazwakompa\nazwazasobu).

Wreszcie , jeżeli korzystasz z innych zapor niż systemówki , upewnij się że nie masz poblokowanych połączeń :

dla protokołu UDP na portach 3702 , 1900 , 137 , 138 dla połączeń przychodzących (oba kompy)

dla protokołu TCP na portach 5357 , 5358 , 139 , 445 , 2869 (oba kompy)

Rozumiem , że cały czas po próbie sięgnięcia do zasobu z innego kompa zwyczajnie go nie widzi ( a nie np problem z uprawnieniami ) ?