Domowa stacja robocza i centrum multimediów

Chciałbym zmodernizować domowe centrum multimediów. Kilka założeń:

  • 2 identyczne dyski SATA w RAID1 jako magazyn danych (funkcja serwera dokumentów i multimediów)

  • 1 dysk SSD - na system i aplikacje

  • Podłączenie monitora po DVI, telewizor w pokoju obok po HDMI

  • obsługa przed monitorem - klasycznie, klawiatura i myszka,

  • obsługa przed telewizorem - bezprzewodowa miniklawiaturka z touchpadem? Albo jakiś rozbudowany pilot.

  • Tunery DVB-S CI i DVB-T (2 karty) na PCI-E

  • Wykorzystanie jako htpc - telewizja (również np. Canal+ HD z DVB-S), filmy avi, mkv, streamy stacji telewizyjnych, youtube, zdjęcia, czasem przeglądarka internetowa.

  • Wykorzystanie jako PC - klasyka, internet, oprogramowanie biurowe, trochę filmów, trochę obróbki grafiki.

  • Warunkiem jest, aby płyta główna lub karta graficzna pozwalała na jednoczesne wyświetlanie dwóch różnych pulpitów (np. na monitorze arkusz excela, na telewizorze jakiś film). Jednoczesna interakcja (np. dwie osoby korzystające z internetu, jedna na TV, druga przy monitorze) nie jest wymagana.

  • Czy możliwa jest konfiguracja, aby xbmc odpalał się automatycznie po starcie systemu, w trybie pełnoekranowym dla wyjścia HDMI (telewizor), a jednocześnie nie przeszkadzał w pracy na monitorze (najlepiej zminimalizowany np. do ikony na pasku zadań)?

  • żaden użytkownik nie gra w gry bardziej skomplikowane niż pacman :wink:

Orientacyjna konfiguracja poniżej. Nie ukrywam, że chętnie bym przyciął koszty, ale przy zachowaniu powyższych warunków.

Jakieś sugestie? :slight_smile: Będę wdzięczny.

Procesor Intel Core i3 2100 3.1GHz Cache 3MB LGA1155 BOX

Wentylator?

Mobo ASRock Z68 Extreme3 GEN3

RAM Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series

grafa? Nie wystarczy do filmów i DVB-S HD zintegrowana na płycie? Ma DVI i HDMI.

DVB-S TBS 6928 PCI-E DVB-S2 CI

DVB-T TBS 6220 PCI-E DVB-T2/T

SDD Crucial CT064M4SSD2 64GB

DVD sata jest

Zasilacz Chieftec iARENA GPA-350S8 350W Aktywne PFC

buda atx jest

Powiem tak - osobiście mam Radeona HD3000 i… wyświetlanie obrazu na dwóch ekranach jednocześnie (HDMI do TV, D-Sub do monitora) to tragedia, obraz zaczyna chodzić niepłynnie, przycinać się. Na jednym monitorze jest w miarę OK, chociaż przy jakimś bardziej zaawansowanym obrazie też potrafi lekko pociąć. HD2000 nie wiem jak wydajnościowo stoi (taki jest w Intelu), ale podejrzewam że wydajnościowo będą stać podobnie, więc i problemy mogą być podobne.

A więc tak : procesor warto by było podmienić na i3-2120, jest wydajniejszy a to się liczy, bo jak wiadomo nie da się go podkręcić.

Wentylator - sprawa drugorzędna, tym możemy się zająć potem.

MOBO - świetna płyta, ale do tego procesora nie jest taka droga wymagana - H61 spokojnie by wystarczyło, AsRock H61/U3S3 - nie da się kręcić, ale uruchomisz grafikę z procesora, jest 2xUSB 3.0 oraz 2x SATA III, więc powinna wpasować się w twoje potrzeby. Jeżeli nie może być, bo coś - napisz dlaczego, czego brakuje to się coś wybierze.

RAM - mógłby być

Grafika - tutaj mam największy problem. Wydaje mi się, że ta z i3 może mieć problemy na dwóch ekranach jednocześnie, dlatego najlepiej by było, gdybyś po kupnie zestawu zmontował, zobaczył jak działa, gdy będą problemy - dokupić np. HD6670, który spokojnie powinien uciągnąć dwa monitory, nawet pograć się da :wink:

Tunery - ciężko mi się wypowiedzieć, bo się nie orientuję - może ktoś się wypowie inny ;)?

SSD - jest niezły, pamiętaj po zakupie żeby zaktualizować Firmware, bo były jakieś problemy po przepracowaniu 5000h, kupa czasu ale zawsze warto naprawić problemy :wink:

DVD - OK

Zasilacz - OK

Buda - OK

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Procesor: Faktycznie - dziękuję za wskazówkę, zmieniam.

Płyta - AsRock H61 niestety nie spełnia wymagań - brak obsługi RAID 1 :frowning: Tak sobie pomyślałem, że AsRock Z68 w przyszłości umożliwi mi tanią wymianę i3 na i7 jak ceny spadną za 2-3 lata…) Dobrze myślę?

RAM - napisałeś, że “mógłby być” - czy możesz polecić coś, o czym masz dobrą opinię?

Grafika - tak zrobię. Po zakupie wszystkiego przetestuję w praniu i jak będzie źle to dokupię osobną porządną kartę. Dzięki :slight_smile:

Zasilacz - czy te 350W wystarczy do dwóch kart z tunerami telewizyjnymi i ewentualnej dodatkowej karty graficznej? Jaką masz opinię o Fortronach? (oczywiście nowych, np. z morele)

Dzięki!

Procesor - :slight_smile:

Płyta - faktycznie, przeoczyłem. Zgadza się, płyta główna pozwoli na wymianę procesora na i5-2500K/i7-2600K (inne nie są zbytnio opłacalne, głównie z powodu niepodkręcalności), nie wiem nawet - ale wydaje mi się, że Ivy Bridge powinno również dać się wcisnąć :slight_smile:

RAM - mógłby, bo ogólnie średnio jestem przekonany do Kingstonów. U siebie mam Geile, które złe nie są, jednak wiem że mogło by być lepiej. Może Corsair Vengeance 2x4GB 1600Mhz DDR3 CL9 - sam planowałem wymienić własnie na te pamiątki, ale wpierw karta graficzna by się przydała, dlatego RAM idzie na potem.

Grafika - :slight_smile:

Zasilacz - niezłe są, ale są do dostania Enermax ENP350AGT, be quiet! Pure Power L7-350W oraz mój faworyt - be quiet! SFX-POWER 350W. Spokojnie pociągną twój zestaw, u mnie CX430V2 który ma na linii 12V, czyli tej najważniejszej - 336W (dwa pierwsze 300W, ten drugi wychodzi 360W ale nie potrafię znaleźć tabliczki znamiowowej i ocenić, czy nie ma jakiś ograniczeń). U mnie jest bardziej prądożerny zestaw niż u ciebie i jeszcze zostaje miejsce na kartę graficzną pokroju HD6850/GTX 560 Ti (górne granice co prawda, ale jest) więc u ciebie spokojnie mocy starczy.

ewentualnie płyta:

ASROCK P67 PRO3

  • jakaś tania karta graficzna i problemy z przycinaniem zniknie.