Domowy NAS

Ok. Masz rację. BASIC będzie tutaj najlepszy. Będzie miał po prostu dwa niezależne dyski.

Tak właśnie myślałem, że ten BASIC będzie odpowiedni i tu teraz ponawiam moje dzisiejsze pytanie; czy jak dzisiaj wsadzę jeden dysk do tego NAS-a i go zapełnię i gdy za jakiś czas wsadzę drugi dysk, to z danymi na tym pierwszym dysku nic się nie stanie ? NAS nie będzie chciał formatować pierwszego dysku razem z drugim ?

Nie wiem. Zawsze wsadzałem do NASów parę albo wiele par dysków, nigdy po jednym :slight_smile: Myślę jednak, że wtedy zapyta się co chcesz zrobić.

W takim razie dla pewności zaczekam aż przyjdzie ten drugi, to w sumie kwestia dwóch dni więc nie ma problemu. Tylko tak sobie pomyślałem, że skoro jeden dysk już mam to sobie wgram na niego dane. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Nie ma problemu żeby używać jednego dysku i dodać kolejny i zamontować na nim kolejny wolumin. Zobacz https://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?t=95658 - podobna kwestia rozszerzania pojemności o następny dysk.

Yes, simply insert the disk, go to storage manager and create a new volume.

1 polubienie

Aha, czyli można pojedyńczo, dzięki bardzo.

Mam ten NAS Synology, zainstalowałem dyski, skopiowałem kilka folderów na próbę. Teraz mam pytanie, jak dostać się z innego komputera w tej samej sieci do tych folderów na tym serwerze ? Najlepiej gdyby można było widzieć ten serwer w rozwijanym menu w sekcji Sieć po lewej stronie na dole, tam gdzie jest lista dysków a pod spodem jest Sieć. Czy też muszę instalować ten system DSM na tym drugim komputerze ?Sorki, ale jestem zielony w tych sprawach.

https://www.synology.com/pl-pl/knowledgebase/DSM/help/DSM/AdminCenter/file_share_create

Mam już to zrobione o czym piszesz. Mam utworzony współdzielony folder o nazwie Muzyka, w którym są podfoldery z różnymi zespołami muzycznymi. Otwieram drugi komputer i nic nie ma pod funkcją Sieć

W panelu sterowania NAS-a, w usługach plików włącz usługę SMB. Wpisz tam grupę roboczą taką jak na swoich komputerach.
W panelu sterowania, wybierz edytuj na folderze współdzielonym i tam masz zakładkę uprawnienia, gdzie musisz przypisać userowi, który ma korzystać z tego foldera uprawnienia do odczytu/zapisu.

To już też miałem włączone :slight_smile: , Już wiem co było problemem, zapora sieciowa w antywirusie ESET nie chciała go przepuścić. No, teraz mogę spokojnie pójść spać a od jutra kopiować całą resztę na serwer. Dzięki za pomoc i dobranoc :slight_smile: