Domowy NAS

Witam
Jestem na etapie kupowania mojego pierwszego domowego serwera NAS, w6bór padł na Synology DS218+. Jako laik w tym temacie mam pytanie co do wyboru dysków. Mam na oku dysk WD Purple Surveillance Hard Drive WD60PURZ. Z tego co wyczytałem to jest on skonstruowany specjalnie do obsługi kamer . Czy taki dysk nadaje się do domowego serwera na którym będę trzymał jedynie pliki z muzyką i filmami ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Używam w NAS-ie Synology dysków Purple. Nie mam żadnych problemów. Na dzień dzisiejszy chyba najlepszy stosunek ceny do pojemności mają 4TB.
ps. Upraszczając, WD Purple tym różni się od WD RED, że jest przystosowany do pracy w scenariuszy, w którym więcej się na dysku zapisuje niż z niego odczytuje.

Aha, czyli będzie dobry. Rzeczywiście, cena jest bardzo dobra. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.

Jeśli to mają być muzyka i filmy to nie ma co wydziwiać, jeśli ważne dane to nie ma co oszczędzać.

Czy możesz rozwinąć co konkretnie masz na myśli?

Takie pytanie techniczne jeszcze mam. Na razie będę miał w tym NAS-ie jeden dysk, który jak wiadomo trzeba będzie sformatować w tymże urządzeniu. Czy jak dołożę później drugi dysk, to czy przy jego formatowaniu “przy okazji” nie sformatuje mi się także ten pierwszy, który już tam będzie ? Drugie pytanie; czy ten NAS jak “widzi” dwa dyski to pokazuje zsumowaną pojemność obydwu tych dysków, czy każdy dysk “widzi” i pokazuje osobno ?

To zależy jak ustawisz na początku. Zacznij od przeczytania tego artykułu pomocy:
https://www.synology.com/pl-pl/knowledgebase/DSM/tutorial/Storage/What_is_Synology_Hybrid_RAID_SHR

1 polubienie

Przeczytałem ten artykuł. Wychodzi mi z niego, że w moim przypadku nie będę tworzył żadnych trybów RAID ani JBOD ponieważ po pierwsze mam już kopie wszystkich moich multimediów na innych dyskach a po drugie, w obydwu powyższych trybach trybach pracy dysków, przy awarii jednego z nich tracę wszystkie dane(tak zrozumiałem z tego artykułu, chyba że się mylę). Chcę aby NAS widział każdy dysk osobno i w razie awarii jednego z dysków na drugim zostaną wszystkie dane. Jeżeli tak chcę to jaki tryb pracy powinienem wybrać ? W tym artykule w punkcie pierwszym jest napisane, że jest jakiś tryb podstawowy (to chyba chodzi właśnie o ten który mnie interesuje ?), ale nie widzę żeby był tam on opisany.

Musisz mieć dwa dyski. Wybierasz SHR.

Mogę, WD Purple są trochę tańsze - nic się nie stanie jeśli je zamontujesz ale do przechowywania danych przeznaczone są dyski z serii WD RED/WD RED PRO

Druga sprawa to RAID - zerknij tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

Generalnie ja używam albo RAID 1 na NAS albo RAID5 na serwerach - bo mi zależy na niezawodności.

RAID 1 (mirroring) działa tak, że jeśli masz dwa dyski 2TB to będziesz je widział jako 2TB ponieważ dane które zapisujesz będą się dublowały - zapisywały na dwóch dyskach jednocześnie - ale też będą się odczytywały z dwóch dysków jednocześnie. Jeśli jeden dysk padnie to wciąż będziesz miał dostęp do danych i wystarczy wymienić jeden dysk.

ale masz jeszcze RAID 0 (stripping) wtedy pojemności się sumują - jeśli wrzucisz 2x2TB to będziesz miał do dyspozycji 4TB - daje to teoretycznie znaczne przyspieszenie - ale tylko teoretycznie - na NAS możesz tego przyspieszenia nie zauwazyć. Jednak jeśli padnie Ci jeden z dysków to tracisz wszystkie dane. Myślę ze ta opcja cie nie interesuje

Najpierw moze zdecyduj jaki efekt chcesz osiągnąć. Bo możesz sobie stworzyć RAID1 mając jeden dysk i potem dorzucić kolejny a dane się automatycznie zreplikujką (powielą).
A możesz też z dysków korzystać niezależnie - czyli dwa dyski, dwie niezależne udziały (partycje) udostepnione w sieci.

dr.boczek - dzięki za odpowiedź. Jak wyżej już napisałem, zależy mi głównie na pojemności a nie na bezpieczeństwie danych ponieważ i tak wszystkie pliki multimedialne które będą na NAS-ie są skopiowane już na innych moich dyskach w komputerze stacjonarnym. Aby nie kopiować ponownie wszystkich plików w przypadku awarii jednego z dysków (zamontuję od razu dwa w NAS-ie), stwierdziłem że pozostanę przy wersji Basic podczas instalacji i formatowania dysków w urządzeniu. Mam jeszcze jedno pytanie techniczne,; w jakim systemie plików sformatować najlepiej dyski w NAS-ie ? Btrfs czy Ext4 ?

bez różnicy dla ciebie, ja korzystam z ext4 bo btrfs jest stosunkowo młodym systemem plików

Jeśli masz ważne dane to opłaca się kupić tańsze dyski a różnicę zainwestować w backup :slight_smile:
ps. RAID nie zabezpiecza danych tylko zabezpiecza dostęp do danych :wink: Dane zabezpiecza backup :wink:

Ostatnie pytanie. Dopiero zaczynam przygodę z NAS-em więc proszę o wyrozumiałość :grin:. Dzisiaj go dostanę, mam na razie jeden dysk, drugi przyjdzie później. Czy w przypadku jeżeli dyski będą pracować w trybie BASIC a nie RAID, to czy mogę teraz wsadzić jeden dysk a drugi dopiero jak przyjdzie bez utraty danych na tym pierwszym ?

Wybierz SHR (Synology Hybrid RAID).

Docelowo będę miał dwa dyski, jeden 6TB, drugi 5TB. Czy w konfiguracji SHR będę miał dostępną sumę dwóch dysków 11TB ? Czy w razie awarii jednego dysku będę musiał od początku skopiować wszystkie multimedia na obydwa dyski ?

Od początku bo się zgubiłem.

  1. Czy chcesz mieć dwa niezależnie pracujące dyski, których pojemność się sumuje?
  2. Czy chcesz mieć dwa dyski, z których oba przechowują te same dane, dzięki czemu, kiedy jeden dysk się uszkodzi to nadal będzie możliwy dostęp do tych danych?

Będą dwa dyski, 6TB i 5TB i na każdym z nich będą inne multimedia. Zależy mi głównie na tym aby podczas awarii jednego z nich nie było potrzeby kopiowania wszystkich multimediów, które były obecne na dwóch dyskach. Nie zależy mi na dublowaniu tych samych danych na tych dwóch dyskach bo w razie czego mam ich backup na osobnych dyskach.

Ok. W takim razie wybierz BASIC.

Jak padnie mu jeden dysk to będzie musiał wgrywać z obu backupów. Moim zdaniem tu nie jest potrzebny RAID tylko zwykły Basicowy storage…