Domowy serwer plików z uprawnieniami

Witam :slight_smile:

 

Zrodził się mi i moim domownikom pomysł zrobienia takiego domowego serwera plików, na zasadzie - do starego netbooka przyłączony dysk twardy o pojemności powiedzmy 2TB i udostępnianie danych przez sieć na wszystkie komputery. Interfejs jest jeszcze do dogadania, niemniej szczególne prędkości potrzebne nie są, serwer ma pełnić funkcję magazynu , tak by z każdego komputera można było na niego wrzucić, bądź odczytać instalki gier, muzykę, instalki programów, czy jakieś inne prywatne pliki. 

 

Rozpatrywałem kilka opcji, na początek najprostsze - Windows 7 i grupa domowa. Udostępnia dobrze, chodzi, lecz jest problem jeśli chodzi o prywatne katalogi. Chciałbym np. by szwagier miał do swojego prywatnego katalogu dostęp przez sieć, a nikt inny już w to nie wszedł, podobnie z moimi plikami. Grupa domowa tu niestety nie pomaga, przynajmniej ja nie znalazłem stosownych opcji zabezpieczenia katalogu przed wglądem innych.

 

Serwer ftp - szukałem czy da się to zrobić pod Windowsem, teoretycznie się da, w praktyce nic mi nie wyszło :smiley:

 

Linux - debian - to wyszukał szwagier, lecz powiedzmy sobie szczerze, linuksiarzem nie jestem, zwyczajnie się na tym systemie nie znam, walczyłem z nim trochę, lecz za wiele z tego nie wyszło…

 

Szukam sposobu na naprawdę proste udostępnianie plików, tak by można było pewne rzeczy potraktować prywatnie, lecz mieć do nich dostęp przez sieć LAN… Ktoś może jakieś sensowne rozwiązanie polecić? Na koniec podam schemat, jak to mniej więcej wygląda:

 

Livebox - serwer, tp link (router spełniający rolę switcha, kabel nie jest wpięty w WAN), komputer 1, laptop 1 (przez wifi), czasem tablet przez wifi

TP link - komputer 2, komputer 3

Poza siecią (inny dostawca internetu) - komputer 4. 

 

Jak widać jest też inny problem - szwagier jest poza siecią LAN, myślę jednak, że idzie znaleźć sposób na jego podłączenie (jakaś dodatkowa karta wifi, czy coś w tym stylu może da radę). 

 

Dodatkowo możliwość w serwerze jaką bym chętnie widział to obsługa torrentów, można się dostać oczywiście przez zdalne połączenie i włączyć pobieranie, lecz nie ma możliwości zrobić to np. przez przeglądarkę?

 

Wszystkie Wasze rady będą cenne :slight_smile:

Może zainteresujesz się takim oprogramowaniem http://www.openmediavault.org/

Kiedyś ładnie opisał go @cyryllo http://www.dobreprogramy.pl/cyryllo/Domowy-NAS-All-in-One,s14.html

Co znaczy “szwagier jest poza siecią LAN”? Łączy się przez internet?

Napisał że szwagier ma innego dostawce internetu, więc nie jest wpięty do tej samej wifi-lan, ale może się połączyć dokupując dodatkową kartę sieciową. Ja to tak zrozumiałem.

Do udostępnianych plików możesz nałożyć uprawnienia :arrow: cacls, albo graficznie w wersji pro lub wyżej

(do wersji home możesz ściągnąć nakładkę)

Co do ftp to lepiej byś miał go na routerze, pc musiałby u ciebie pracować non stop by ktoś mógł skorzystać z plików

Co do pc poza siecią, możesz użyć vlan, bądź łączyć się do ftp znów brak nazwy routerów (chociaż dd-wrt na większości powinno działać)

Generalnie udało mi się ogarnąć udostępnianie w grupie domowej konkretnym użytkownikom. 

 

Wystarczy w zaawansowanych ustawieniach grupy domowej zmienić dwie ostatnie opcje, czyli: 

  • włącz udostępnianie chronione hasłem

  • użyj kont użytkownika i haseł do łączenia się z innymi komputerami. 

 

Teraz mi wystarczyło założyć dla każdego konto na serwerze, oczywiście z uprawnieniami standardowego użytkownika. Jeżeli nazwa konta i hasło pokrywają się z komputerem z którego chcemy się dostać (czyt. Mariusz, hasło 12345 jest na obu komputerach) wtedy można się dostać na serwer bez logowania, w przeciwnym wypadku trzeba wpisać nazwę użytkownika i hasło. 

 

Teraz konkretne katalogi udostępniłem przez udostępnienie zaawansowane, gdzie do swojego prywatnego katalogu każdy ma pełnie uprawnień, natomiast do innych nie mogą wejść, widać je przez sieć, lecz przy próbie wejścia wyświetla się że nie mają uprawnień. 

 

Pozostaje mi tylko inny problem, który muszę rozwiązać. Mianowicie udostępnianie katalogów z uprawnieniami dotyczy póki co tylko sieci, lecz jeśli ktoś z domowników zalogowałby się bezpośrednio do serwera na swoje konto to niestety może oglądać katalogi innych. Czeka mnie zatem zabawa w zakładce ,zabezpieczenia". Tu występuje jakieś dziedziczenie uprawnień, gdy grupie użytkowników odmówię dostępu do katalogu to wtedy pomimo, że danemu użytkownikowi dam pełnie praw i tak nie wejdzie, w końcu ,wpisy odmawiania mają pierwszeństwo nad wpisami zezwalania", czy jakoś tak to leciało. Cóż, będę musiał znowu posiedzieć nad tym, by to rozgryźć.

 

 

Cóż, szwagier już sam będzie musiał pomyśleć jak się podpiąć, jak go znam to coś na pewno wykombinuje.