Domyślna rozdzielczość

Mam linuxa opartego na debianie, i mam pytanko, jak ustawić standardową rozdzielczość podczas uruchamiania środowiska graf ?

Bo standardowo uruchamia mi się z rozdzielczością 1280x960 jednak moja karta graficzna nie obsługuje takiej rozdzielczości przez co kursorem myszki moge poruszac do polowy ekranu, a klika sie w innym miejscu, po przestawieniu na 1026x860 wszystko ok, ale za każdym razem ustawianie rodzielczości z kursorem który się klika kilkanascie cm dalej to problem.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale to gnome, ale na fluxbox mam to samo.

Spróbuj w opcjach jądra dopisać/zamienić (przy starcie jest taka linijka do wpisania jakiegoś tekstu, być możę musisz wcisnąć B) vga=0x314 lub vga=0x317

Poza tym zrób kopię /etc/X11/xorg.conf i dopisz/zamień sekcję poniżej zamieniając odpowiednie rozdzielczości.

Pierwsza w linii <> jest zawsze tą domyślną, z którą odpala się logowanie.

Section "Screen"

    Identifier "Screen0"

    Device "Device0"

    Monitor "Monitor0"

    DefaultDepth 24

    # Option "AddARGBGLXVisuals" "True"

    SubSection "Display"

        Depth 16

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"

    EndSubSection

    SubSection "Display"

        Depth 24

        Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"

    EndSubSection

EndSection

Nie mam czego robić kopi bo nie mam xorg.conf

Utworzyłem xorg.conf i dałem wpis co mi podrzuciłeś i działa jak należy.

Wielkie Dzięki :wink:

rosiak112 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif