Domyślne instalowanie programów na dysku "D"


(kamilooo_34) #1

Witam, mam tablet z Windowsem 8 który ma 16GB pamięci wbudowanej z czego system zajmuje trochę, i w efekcie mam mało miejsca na partycji systemowej C, lecz mam kartę pamięci 64GB i chciał aby aby programy domyślnie instalowały się na niej. Czy można tak zrobić /


(Bogdan_G) #2

Choćbyś zainstalował na karcie pamięci choćby 10GB aplikacji, gdyby była taka możliwość, to i tak system na C będzie te aplikacje obsługiwał, a nie da się przenosić systemowe foldery ustawień. ani zmieniać lokalizacje zarezerwowanej przestrzeni dyskowej. Jakkolwiek foldery z cache można przenieść, to dla każdego zainstalowanego programu, system rezerwuje przestrzeń dyskową. Jest ona niedostępna.

Tutaj był poradnik, jak ustawić, żeby domyślnie programy instalowały się na dysku drugim, nie systemowym http://forum.dobreprogramy.pl/automatyczna-instalacja-programu-na-d-515388t.html

Wprawdzie karta pamięci będzie widoczna jako kolejny dysk i według zasad z linka porada zadziałać powinna, to musisz obliczyć, jak mało programów możesz zainstalować na drugim dysku. Filmów możesz mież tam ze 60GB, i system Ci nie będzie ograniczał.

Pobierz spacesniffer. Uruchom. Zaznacz dysk systemowy i zrób OK. Wyświetli Ci się graficzne rozmieszczenie plików. Ale Ty kliknij w menu Edit i w configure, Na dole będzie zaznaczony Sort items. Zaznacz jeszcze Show unkown space on new views. Dasz ok i wyłącz spacesniffer. Potem znowu włączysz, zaznaczysz dysk C i dasz OK. Wyświetli się znowu grafoczne rozmieszczenie folderow na dysku C, oraz ciemny obraz Unaccessible space (niedostępny zarezerwowany obszar przez system dla siebie i dla aplikacji).

Dlatego pokazujemy systemowy C, żeby zorientować się, ile rzeczywiście jeszcze da się załadować na C folderów ustawień aplikacji, oraz, ile system da radę zarezerwować przestrzeni dyskowej dla nowych aplikacji.

Zrób screena, żeby się można było zorientować, czy system wytrzyma, jeśli zainstalujesz na drugim dysku choćby 1GB programów. Dla przykładu - instalując Firefoxa, trzeba ustawić ręcznie rozmiar cache na dysku. Domyślnie Firefox daje sobie prawie trzy razy więcej miejsca na dysku, ile sam waży. Rozumiem, że chcesz przerzucić Firefoxa ok 90MB na drugi dysk. Pamiętaj, że w folderach ustawień Firefoxa będzie 45, 50 MB. Do tego dojdzie ze 250MB zarezerwowanej przestrzeni dyskowej. Firefox weźmie trzysta MB. Ile takich programów zmieści partycja systemowa, gdy jej ciasno?

Gdy ustawi się ręcznie tylko 25MB miejsca na pliki tymczasowe Firefoxa, to też trzeba mu ustawić, żeby zrzucał pamięć podręczną podczas zamykania programów. Zostawia się ciasteczka, zalogowania, ustawienia stron.

Co do programów, to możesz mieć ich wiele, choćby na pendrive. Wersji portable jest multum Portable open office, portable przeglądarki itd.

Kombinując możesz dużo zepsuć.


(piteq) #3

http://tech-online.pl/sciezka-instalacji-windows-8-1-zmiana-krok-kroku/