Dopomóżcie przy wyborze sprzętu (do 1500 zł)

Witam !

Od dłuższego czasu planuje zakup nowego komputera (kilku części przynajmniej) i nie mogę się niestety na nic zdecydować…

Zacznę od tego, co mam teraz:

Duron 900, 384MB SDram, GF 5200FX, Sound Blaster Live! 5.1!, nagrywarka, dvd, 2 dyski twarde (60 i 40 GB), zasilacz Feel 300 lub 350 W (sprawdzę)

Koniecznie chciałbym wymienić procesor, płytę główną i ram, mniej ważna będzie karta graficzna. Chciałbym jednak pograć sobie w najnowsze gry chociaż przez kilka miesięcy więc to też wchodzi w grę. Dysk twardy tak czy siak muszę sobie nowy kupić, jednak nie obrażę się, jeżeli z tych ~1500 zł zostanie mi trochę na niego :slight_smile:

Zastosowania:

Planuje profesjonalnie zajmować się programowaniem i grafiką, narazie dużo korzystam (najchętniej jednocześnie) z takich aplikacji jak:

Photoshop, Dreamvawer, Usługi serwerowe (Apache, MYSQL), FF. W przyszłości chciałbym spróbować sił w grafice 3D

…Uważam więc, że potrzebuje procesora dwurdzeniowego.

Czasem też gram w gry komputerowe - bardzo zależy mi, żebym na nowej konfiguracji mógł zagrać w Neverwinter Nights 2. I jeszcze jedno - natywną rozdzielczością mojego monitora jest 1280x1024 i nie obrażę, się, jeżeli gry w takiej będą płynnie działać :stuck_out_tongue:

Teraz orientacyjnie i bez konkretów, co rozważam:

  • AMD Athlon 64 X2 (ceny 350 do 400 zł) lub Intel Core 2 Duo (ceny 600-700zł)

  • Płyta główna najlepiej obługująca DDR2 (są teraz tańsze od DDR)

— Płyta główna ze złączem ATA (chociaż jednym)

— -||- z przynajmniej 4 gniazdami na RAM (w przyszłości będzie rozbudowywany)

  • RAM: Minimalnie 1 GB w jednej kości, w przyszłości na pewno będę dodawał ramu…

  • karta graficzna: jestem zwolennikiem firmy NVidia, jednak nie mam pomysłu żadnego…

  • Zasilacz jest w miarę nowy (i był raczej nie drogi), jednak w miarę potrzeby wymienię go…

ps. Raczej nie będe (mocno) podkręcał tego sprzętu, gdyż zależy mi, żeby długo przetrwał i był w miarę cichy

Z góry dziękuje za pomoc i sugestie.

Pozdrawiam !

Procek: http://www.wista.info/opis.php?cPath=22 … ts_id=2643

Grafa: http://www.wista.info/opis.php?cPath=32 … ts_id=2568

Płyty wybierz z tych: http://www.wista.info/index.php?cPath=2 … =1&sort=3a

Pamięci: http://www.wista.info/opis.php?cPath=24 … ts_id=2581

artykuł o tych pamiątkach… : http://pclab.pl/art24793.html

X2 3800+ ~400 zł

Abit KN9 nForce 4U 260-300 zł

Galaxy Zalman 7600GS 256 DDR3 1.2ns 440 zł

Amacrox 400W 170 zł

Seagate Barracuda 7200.10 80 GB 8Mb 160 zł

Ram 667 Mhz ~250 zł za 1 GB, Goodram, Kingmax, A-Data, Twinmos.

Co przemawia akurat za tą płytą główną ?

Czy jeżeli kupię jakiegoś 6600 za 200 zł mniej to wydajność będzie o wiele mniejsza ?

Mówili mi, że 800 MHz to teraz minimum przy pamięciach :confused: Niestety nie mam dostępu do żadnego wiarygodnego testu, dzięki któremu mógłbym porównać wydajność pamięci…

ps. Może bardziej przyszłościowo było by zainwestować w platformę Intela ?

Jest miodna.

Wiadomo, starsza.

Zobacz na egielda.com.pl art > pamięci.

800 przydają sie tylko przy wysokim o/c, ale 667 często idą wysoko.

Celofan/Pentium + Abit IL9 Pro, później E4300, nie kupuj Prescotta, po zakupie takiemu celofanowi czy p4 obniżył bym na maxa napięcie i taktowanie.

dlaczego później !?

A masz 620 zł na samego proca?

Celofan ~120 zł P4 ~300 zł

Pewnie mogę mieć, ale nie wiem jak wielka będzie różnica wydajności między AMD X2 np 3800+(375zł) a np. E4300 (>600zł)

To jak masz kasę to nie kupuj 6600 tylko Palit Sonic 7600GS 265MB DDR3 (obowiązkowe podkręcenie) albo Galaxy Zalman 7600GS 256 DDR3 1.2ns (droższy) i jeszcze podkręcisz.

A jak nie chcesz podkręcać to Sapphire Radeon X1650XT - jeżeli 7600GS nie podkręcisz to ten radek jest od nich sporo lepszy.

Ewentualnie trochę drożej Palit 7900GS 255 MB DDR3 (580zł).

Najlepiej napisz ostatecznie ile maksymalnie chcesz przeznaczyć na komputer to taki zestaw Ci złożymy bo takie pytanie się a czy to a czy może tamto to lepsze/wydajniejsze/opłacalniejsze to błędę koło i zawsze z ceną i modelem pójdziemy do góry :wink:

Ech… Moja sytuacja finansowa jest dość specyficzna - pracę mam tylko w marcu i powiedzmy, że udało by mi się uciułać z 2k zł… Nie chcę się jednak doprowadzić do stanu kompletnego wykonczenia więc pisze 1500 :stuck_out_tongue:

Do tej pory mam nieprzyjemne doświadczenia z Radeonami (dziwne zachowanie nie podkręcanego R9550) więc wybiorę raczej GF

bo tego radzia trzeba kręcić :smiley:

Korpirkor za 2k to nie złożysz Na Core 2 Duo (może złożysz, ale to trochę na siłe). Tymbardziej że nie chcessz przeznaczać wsyztskiego co masz na komputer.

Tobi podał sprzęt. Dorzuć do tego kolejny 1GB aby mieć 2x1GB i będzie dobry komp.

Pamiętaj płyta główna to:

Abit KN9 - chipset nForce4 Ultra

można ją łatwo pomylić z Abit: KN9S, KN9 Ultra, KN9 SLI <- nie są już ‘atrakcyjne’ ;]

OK. dziękuje wszystkim za wypowiedzi :slight_smile:

Postaram się napisać jak mi wyszły zakupy

pozdrawiam !

Złączono Posta : 02.03.2007 (Pią) 19:10

(mam nadzieję, że posty połączą się autoamtycznie :P)

… Kontynuuje teoretyczne rozprawy :stuck_out_tongue:

  • Abit KN9 - chipset nForce4 Ultra nie posiada portu COM, który mi się często przydaje… Coś jakoś sobie będe musiał z tym poradzić

Zestaw, nad którym się zastanawiam:

  • Płyta główna Abit KN9 AMD AM2 NVIDIA nForce4 Ultra ATX (260zł w morele.net)

  • Procesor AMD 3800+ BOX Athlon 64 X2 AM2 (L2 2x512KB) (391zł)

  • Pamięci Good Ram 2GB (2x1GB) Dual DDR II PC 667 2GB (490zł)

  • grafika - jeszcze coś wybiore za ok. 400 zł

no i powiedzmy, że mniej więcej styknie :slight_smile:

Nie zapomnij

Lub Huntkay 350W :slight_smile:

kur…

nauczcie się pisać wszelakie pality a nie palinty, a teraz huntkAye ;/

Jennyyy ;/

palit 7600GS ddr3

bardzo dobry zestawik, te goodramy możesz wymienić na adata też mniej więcej ta sama cena :slight_smile:

~300zł 7300GT Galaxy Zalman 128MB DDR3

~360zł 7600GS Palit Sonic 256MB DDR3

~450zł 7600GS Galaxy Zalman 256MB DDR3

XFX Pine 7600GT 256 DDR3 ~400 zł na znak.pl

fajna. ciekawe jak jej chłodzenie?

Tak sobie właśnie przegladałem ofertę znak.pl i…

Galaxy 7600GS 256MB DDR3 1,2ns Zalman = 530zł :shock:

Galaxy 7600GS 256MB DDR3 1,4ns Zalman = 375zł :-k dobra cena.

Słyszał ktoś o jej możliwościach względem 1,2ns :?:

oo ale jak dobrze pamiętam to 256 MB to zawsze miały 1,2 ns pamiątki, a tu taki psikus, może jakiś błąd.