DOS na Windows 95?

Witam. Potrzebna jest mi pomoc. Mianowicie: Planuję zakup nowego komputera, na którym zagram w starsze gry. Jedna z nich została wydana na DOS. Nie mam zbyt wielkiej wiedzy na temat tego typu gier, mam za to pewne wątpliwości. Słyszałem, że aby zagrać w tę grę potrzebny mi będzie emulator o nazwie DOSBox. W innym miejscu przeczytałem, że służy on do umożliwienia grania w starsze gry na nowszych systemach operacyjnych, na których normalnie nie działałyby. Muszę przyznać, że jestem trochę zdezorientowany. :? Zastanawiałem się, czy kupienie komputera z Windowsem 95 umożliwiłoby mi granie w tę grę bez instalacji DOSBox’a. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

tak ale sprzęt musi być 1 rdzeniowy 800 MHz maks a nie wiem czy to nawet nie za dużo

ramu 128MB (bo 256 za dużo)dysk chyba nawet 20GB

to tak żeby działał win95

a w dosboxie to uruchamiasz normalnie przez kliknięcie(no ja tak mam w settlersach 2, ale tak się zainstalowało więc myślę że się da zrobić)

w ogóle do linia 9x była zrobiona na dosie w win 98 tego już prawie nie widać ale jest

głównie chodzi o to że te gry nie obsługiwały wielordzeniowców więc nie zadziałają bez dosboxa na 2 albo 4 rdzeniowcu

Sądzę że nie uda ci się zainstalować Win95 na nowym sprzęcie. Pierwszy problem jaki napotkasz podczas instalacji to zapewne sterownik kontrolera dysku(brak sterownika w win 95), jak nie będzie portów PS to nawet klawiatury ci nie wykryje, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest emulacja dos w takiej wersji jaka wymagana jest dla danej aplikacji. Pomimo że grami się nie interesuje, to mogę ci podpowiedzieć ze DOSBox jest aplikacją darmową, moim zdaniem to jedyne rozsądne rozwiązanie. Nowy sprzęt, współczesny OS (win7 np) + emulator, powinno być OK.

Ja używam DOSBoxa na nowym kompie. Jednak tak jak ty mam pare fajnych tytułów które ni rusz na nowym kompie z XP SP3. Jak już planujesz coś kupić to chyba lepiej z Windows 98SE lub ME. Ja tak zrobiłem ze starym kompem na ME mam 1,9 GHz, 1 GB RAM i przydzieloną partycje 20 GB FAT32 oraz grafikę 256 MB. Wszystko chodzi świetnie.

Jest jeszcze drugie rozwiązanie problemu. Jeśli posiadasz stary komp z jednordzeniowym procem w miarę starym można by było wgrać 98 SE i XP. Lub spróbować z Wirtualizacją z VMware niby nowe wejsje mają wsparci DirectX. Darmowe np. Oracle VM VirtualBox tego nie obsługują.

Skoro sprawy tak wyglądają, rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrego komputera i pobranie DOSBox’a, jak pisał Gregorsi. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. :smiley:

Możesz jeszcze wypróbować VirualPC 2007, czy to się naddaje do gier, nie mam zielonego pojęcia. Tu masz opis jak to odpalić.

Dzięki za odpowiedzi. Zadałem to pytanie, ponieważ planowałem zakup komputera z Windowsem 98. Prawdę mówiąc, nie przepadam za emulatorami (sam nie wiem dlaczego), więc gdy zacząłem przypuszczać, że na Windows 95 ta gra działałaby bez emulatorów, zacząłem się zastanawiać nad tym systemem. Teraz, kiedy jestem pewien, że nie ma takiej opcji, mogę spokojnie kupić komputer z Windowsem 98.

Na VirtualPC 2004 (Windows XP) lub VirtualPC 2007 (Windows XP/Vista/7) bez problemu zainstalujesz oryginalnego DOS-a lub Windowsa 98. Wirtualne komputery raczej nie nadają się do gier, ale gry z czasów DOS-a mają obecnie śmieszne wymagania i nie powinny robić problemów.

Niektóre gry mogą również działać w Wierszu Poleceń każdego Windowsa.

DOSBox podobno również odpala gry.

Nie ma sensu kupować/używać starego komputera, wirtualny będzie szybszy niż prawdziwy sprzed kilkunastu lat.

lepiej kupić normalny

dosowe gry mają najwięcej problemów z wielordzeniowymi czyli tak jak pisałem wcześniej choć się niektóre trafią że lepiej użyć dosboksa

Nie wydaje mi się, żeby udało się to z tą grą, ale będzie można spróbować. :slight_smile:

Co do komputera, prosty komputer z windows’em 98 spokojnie spełni moje wymagania, więc obejdzie się bez bardziej zaawansowanych rozwiązań.

a jaka to gra

Mortal Kombat 2 :slight_smile:

Działa na DOSBoksie, bardzo dobrze zresztą. Podobnie jak i MK1 oraz MK3.

MK Trilogy z kolei działa całkowicie zwyczajnie nawet na Windows 7 x64 (ale to już gra pod Windows jest).

Wiem, że MK2 dobrze działałaby na DOSBox’ie. Chodziło mi o odpowiedź Mary, gdzie wspomniany był Wiersz Poleceń Windowsa. MK Trilogy (tak jak MK3) ma oddzielną wersję na DOS i na Windows 95.

W Wierszu Polecenia nie zadziała nic DOS-owego, z prostej przyczyny - Wiersz Polecenia to Wiersz Polecenia, z DOS-em ma wspólny tylko wygląd. To raz. Dwa - w każdym systemie Windows w wersji x86 da się uruchomić aplikacje 16-bitowe, m.in. DOS-owe, uruchomią się w czarnym, konsolowym oknie ntvdm i czasami nawet gry będą działać. Nie zawsze. A może nawet - rzadko.

Systemy 64-bitowe nie posiadają już emulatora aplikacji 16-bitowych.

Rozumiem. Teraz dokładnie wiem, na czym to wszystko polega.