DOS pod XP - w trybie fullscreen klawiatura wiesza się

Po zmianie sprzętu mam problem z aplikacjami DOS w trybie full screen (FS) (Rachmistrz, Dos Navigator - ogólnie wszystkie, które użytkuje). Po uruchomieniu ich w trybie FS po kilku bądź kilkudziesięciu sekundach kalwiatura przestaje działać oprócz klawisza WIN, którym można się przełączyć na pulpit i zamknąc aplikację DOS z paska zadań. Mysz natomiast działa w trybie FS, ale nie można nią wywałać żadnych opcji w programie DOS. Problem występuje również z użyciem DOSBox oraz VDMSound 2.04 w FS. Klawiatura przestaje działać tym szybciej w FS im częściej się jej używa, choć zdarzają się sytuacje, że pomimo chwilowego uruchomienia aplikacji (2-5 sek) przestaje działać natychmiast.

Najdłużej pracowałem w Rachmistrzu 3 min. 20 sek. Dodaje, że w momecie braku reakcji klawiatury zegar, który wyświetla się w Rachmistrzu w prawym dolnym rogu również przestawał prawcować. W plikach autoexec.nt i config.nt są odpowiednie wpisy; odpowiednio - SET CLIPPER=F120 oraz FILES=220.

Uprzednio pracując na sprzęcie MSI 845PE, 512RAM, grafika na AGP 128 MB, Dyska ATA - 160GB, Celeron 1,8 Ghz, wszystko działało bez problemu. Po zmianie na GIGABYTE 8I945PL-G, 1GB Ram, grafika PCI-Express x16 128MB, Dysk WD SATA 250 GB, Procesor Intel Pentium D 930 występują powyższe problemy. Początkowo myślałem, że winny jest sprzęt (dysk SATA, procesor dwurdzeniowy, Grafika PCI-E). Uruchomiłem więc DOS z płyty CD (J’Bones Tech Disk 2004) i uruchomiłem w nim Rachmistrza i wszystko działa bez problemu. W XP Pro SP2 w powyższej konfiguracji niestety już nie. Od biedy mógłbym pracować w DOS-ie z płyty ale byłoby to bardzo uciążliwe, bo w miedzy czasie, muszę korzystać często z aplikacji windows i internetu. Po chwili pracy w Rachmistrzu, musiałbym restartować PC przejść do Windowsa i znowu restart i stat DOS z płyty. Dodaje, że nie używam żadnych programów monitorujących, oprócz Kerio Firewall.

Czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu? Z góry dziękuje za wszelką pomoc

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\WinOldApp

Disabled - REG_DWORD - 00000001

Uniemożliwia uruchomienie aplikacji DOSowskich.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\WinOldApp

NoRealMode - REG_DWORD - 00000001

Uniemożliwia uruchomienie aplikacji DOSowskich w trybie pojedynczej aplikacji.

Sprawdź czy w rejestrach nie masz takich wpisów.Jeżeli nie to spróbuj zastosować taki wpis

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

MemCheckBoxInRunDlg - REG_DWORD - 00000001

Pozwala uruchamiać programy 16-bitowe w procesie dedykowanym

Wirtualnej maszyny DOS.

:slight_smile:

WIELKIE DZIęKI za celna poradę. Męczyłem się z tym problemem chyba ze trzy tygodnie. Nawet pomoc w INSERCIE (hotline) nic nie dała. Wpisów o których pisałeś nie miałem w rejestrze. Dopisałem ten który zaleciłeś i … po problemie. Wszystkie aplikacje DOS śmigaja w trybie FS jak się patrzy (szczególnie klawiatura).

Pozdrawiam Dobre Programy, Uczestników Forum, a szczególnie Leona$.