Dość często "freezujący" windows, użycie dysku 100%

Cześć, od jakiegoś czasu mam problem ze swoim lapkiem. A mianowicie dość często się przywiesza co trwa ok. minuty. Zużycie dysku wskazuje wtedy 100%. Windows jest aktualny (wydaję mi się, że nastąpiło to po jednej z ostatnich większych aktualizacji ale ciężko mi to teraz stwierdzić), wszelkie sterowniki również. Wklejam zakładkę Health z HDtune. Co jeszcze mogę wstawić by zdiagnozować problem?

HDTune_Health_CT120BX300SSD1 HDTune_Health_CT120BX300SSD12

benchmark możesz wrzucić.

I jaka specyfikacja lapka/ jakie zapełnienie dysku. To SSD, ale pełny i przy minimalnym ram może frezować

Może jakieś konkrety. Procesor, ilość ramu. Jakaś wstawka z Menadżera zadań gdy jest problem.

Hej,

Pokaż jeszcze screen z programu CrystalDiskInfo.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Proszę.

ram

20gb wolnego miejsca jest tak więc nie najgorzej. Nie dopuszczam by było mniej.

Dysk jest w dobrym stanie, nie dzieje się nic, co mogłoby powodować zmartwienie. Ale ilość miejsca dostępnego na dysku może być problemem. Bardzo wiele dysków zwalniało, gdy zostało zapełnionych choć w połowie. Pokaż, jak w HD Tune wygląda Benchmark - oczywiście niech przeleci cały dysk.

Czy korzystasz z jakiegoś antywirusa?

HDTune_Benchmark_CT120BX300SSD1

A czy powodem może być np. syf w środku? Nie ukrywając nie był w środku czyszczony od bardzo, bardzo dawna a i ostatnio zaczął dość głośno “warczeć”. Obawiam się, że ilość kurzu może być naprawdę spora… :slight_smile:

1 polubienie

Możesz otworzyć klapę i wyczyścić, ale spowolnienie raczej wynika z zapełnienia tej 120, jest sprawna. :wink:

1 polubienie

Wejdź do Harmonogramu zadań i wyłącz funkcje. Oczywiście przestudiuj to co możesz wyłączyć, a czego nie lub testuj jeśli nie wyjdzie ponownie załącz dane zadanie. Po za tym przywróć system do wcześniejszej daty. Możesz również zreinstalować ster do kontrolera dysku. I ostatecznie pobranie skryptu: https://www.youtube.com/watch?v=YhfOgJ6E0VM i usunięcie telemetrii.

Ssd przy tej szybkości zapisu i odczytu nie ma wpływu na cokolwiek. Cała zabawa dzieje się pomiędzy Procesorem a Ram-em
Masz tylko 4 GB Ram-u i cudów oczekujesz.
Jeszcze raz powtarzam. Patrz w Menadżerze zadań co ci Ram pochłania

Zobacz w procesach co Ci ora po dysku, np. antywirus.

Dobtego 32-bitowa eersja systemu mogłaby ożywić system. Przy małej ilości RAMu Windows 64-bit lubi się dławić.

Wyłącz też indeksowanie plików.