Dostawca twierdzi, że mam publiczne IP, a w konsoli pokazuje prywatne

Poprosiłem mojego dostawcę, żeby mi przydzielił publiczne IP. Ale oni chyba jako publiczne IP biorą pod uwagę to, które podaje strona whatismyip (według tej strony mam 94.75.xxx.xxx).

Ale w konsoli w poleceniu ipconfig pokazuje, że mam prywatne (z klasy C).  Jak to jest w końcu? Dostawca się myli?

Pytam, bo mam pozamykane wszystkie porty na komputerze (przy wyłączonym firewallu też) a dostawca powiedział, że nie blokuje żadnych portów.

masz zewnętrzny ip prawdopodobnie na routerze albo znatowany gdzieś. przekieruj porty z routera na pc/konsole

Jeśli masz router to od niego dostajesz te adresy prywatne. 

Publiczny adres ip jest zawsze na wyjściu/wejściu rutera od strony sieci zewnętrznej/internetu. To ruter posiada publiczny adres, a nie komputer stacjonarny. Na sieci lokalnej czyli w wszystkich komputerach, które są dołączone do rutera (mówię o domyślnych ustawieniach) będziesz posiadał prywatny adres nie publiczny.

Przez ip config sprawdziłeś adres lokalny swojego komputera/maskę sieci lokalnej, bramę czyli adres rutera w sieci lokalnej, z tego co kojarzę nie znajdziesz tam informacji o o ip zewnętrznym.

To co pokazuję strona whatismyip jest twoim ip zewnętrznym, publicznym.

 

Sieci lokalna(Adresy prywatne) <-> Router <-> Siec zewnętrzna (Adres publiczny )

 

Powiedz, co chcesz osiągnąć, to może bardziej się pomoże.

Chodzi o to, że chciałem aby mój komputer robił za serwer (program pobiera dane z głównego serwera i udostępnia innym użytkownikom).

Problem w tym, że mam wszystkie porty pozamykane i nikt mnie z zewnątrz nie widzi. Dostawca mówi, że portów nie blokuje (zablokował też dostęp do panelu routera, bo podobno przekierowania są niepotrzebne). Sprawdzałem przy wyłączonym firewallu (Comodo IS).

Jednak na każej stronie mam wyniki, że są zablokowane (sprawdzałem też programem “Port Forward Network Utilities”).

Dlatego nie wiem co jest tego przyczyną. Myślałem że coś nie tak z adresem IP.

Jak przekierujesz port to dopiero staniesz się widoczny z internetu.

No dobra, tylko juz napisałem, że:

 

 

Zablokował ci dostęp do panelu routera z internetu. Tylko lepiej bo nie jesteś narażony na ewentualny atak, szczególnie gdy nie zmieniłeś hasła do panelu administracyjnego. 

Przekierowanie portów jest niezbędne gdy jesteś za nat-em i chcesz, aby dane urządzenie było dostępne w internecie. Bez tego nie będzie połączeń przychodzących, bo router będzie je odrzuciał. To że dostawca nie blokuje portów nie ma znaczenia.

To zmienia postać rzeczy. Czyli wychodzi na to, że musi mi pozwolić przekierować porty.

Hasło do panelu dostawca ustawił własne, żeby użytkownicy nie zmieniali ustawień.

Domyślnie routery nie udostępniają sieci lokalnej. Dostawca mówi prawdę, że nie blokuję żadnych portów, bo tu nie chodzi o blokowanie czy czy otwieranie, tylko o przekierowanie ruchu. Tzn. Router musi wiedzieć że po wpisaniu 1.2.3.4:80 że ma się połączyć z komputerem w sieci lokalnej o ip 9.8.7.6:80. Tak w uproszczeniu.

Ale do tego potrzebujesz dostępu do panelu routera, a skoro ci zablokował to kiepsko.

 

 

Spróbuję się z nimi dogadać. Mam nadzieję, że jak powiem, że potrzebuję przekierować NIEBLOKOWANE porty to nie będą trzymać się swojej wersji, że nie potrzebuję tego.

Kiedyś dawali dostęp do panelu, tylko trzeba było zadzwonić i poprosić o hasło.

Co to za dziwny dostawca? Bez przekierowania portów nic raczej nie zrobisz - tj. bez dostępu do routera. Jak za bardzo Ci nie chce dać dostęp, poproś o ustawienie jednego z portów (gniazdek) na routerze jako DMZ. Zawsze też możesz poprosić o przestawienie routera w tryb bridge i wpięcie swojego, dodatkowego routera. 

A z tym trybem Bridge jak przekieruję porty na dodatkowym routerze to zadziała nawet na starym (tzn. będzie widział te ustawienia i też je przekieruje)?

Pokaż wynik ipconfig.

Zakładając że twoje ip należy do telkab to oni mają usługę “publiczny adres ip” za 10zł więc jeśli jej nie wykupiłeś to raczej takowego ip nie masz / masz je współdzielone z innymi użytkownikami / jesteś za natem itd etc;)