Dostęp do danych - Windows 10 - szyfrowanie (Zaawansowane)

Witam serdecznie!

Mam takie pytanie. Otóz - czy istnieje jakaś możliwość grzebania w cudzych plikach na komputerze nie znając hasła do logowania windowsa?

Mój laptop jest zaszyfrowany programem VeraCrypt - toteż przy każdym uruchomieniu komputera musze wpisywać hasło - potem do logowania do windowsa również wpisuje hasło - dopiero wówczas wyświetla się pulpit.

Moje pytanie dotyczy tego, czy istnieje możliwość grzebania w moich plikach, jeżeli będę TYLKO WYLOGOWANY z konta?

Wiem, że istnieje sposób na zmiane hasła użytkownika i dostania się do plików za pomocą podmianki klawiatury ekranowej na CMD, poprzed bootowalny obraz czy coś w tym rodzaju.

Dzięki temu, że mój dysk jest zaszyfrowany, po wyłączeniu kompa i chęci zbootowania go najpierw z dysku, a potem chęci przejrzenia zawartości dysku - nikt nic nie zobaczy, z powodu braku znajomości hasła odszyfrowującego dysk.

Ale czy istnieje jakaś metoda zmiany hasła użytkownika systemu windows, BEZ wyłączania komputera i bootowania go z dysku? Czy da się robić to w trakcie działania komputera?

Pozdrawiam!

Jak ktoś zna Twoje hasło do konta, lub miał dostęp do komputera i utworzył sobie własne konto - to tak (np. po sieci). Jak jednak jesteś pewny, że Twoje hasło nie zostało skompromitowane to raczej nie ma takiej możliwości (jak też nie ma oczywiście niczego zainstalowanego do zarządzania tym komputerem zdalnie).

1 polubienie

Mam w laptopie 2 dyski, na jednym są jakies tam dane, zdjecia, etc. a na drugim jest sam system.

Rozumiem, że systemu nie idzie odczytać nijak - a z bootowalnym usb/cd-dvd trzeba by wylaczyc komputer narazajac sie na menu do wpisania hasla przez veracrypta, no a tego juz nikt nie ominie. Jak jednak sprawa ma sie przy tym drugim dysku? Istnieje jakikolwiek sposób na odczytanie tych danych kiedy dyski są odszyfrowane, klucz jest w ram, ale dodatkowo nalozone jest haslo uzytkownika?