Dostęp do dysku XP Pro

Witam

Chciałem zablokować dostęp do dysku użytkownikowi zamiast tego zabrałem dostęp do dysku administratorowi.

Teraz nie mogę uzyskać dostępu do dysku i niestety moja wiedza się skończyła, więc bardzo proszę o pomoc.

image_id: 3311

Jak widać na zdjęciu nie ma możliwości wyboru administratora lub innego użytkownika, który miałby dostęp do dysku.

Pozdrawiam

musisz być właścicielem obiektu :slight_smile:

Tam niżej masz zaawansowane, potem właściciel i zmień na swój profil i potem powinno się dać zaznaczać.

image_id: 3312

Na jakiego bym nie zmienił to i tak nie pojawiają się na liście, z której mógłbym zmienić uprawnienia do dysku. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem

image_id: 3311

uruchom wiersz poleceń i wpisz net user administrator /active:yes i wciśnij enter. Teraz wyloguj się i zaloguj się na konto Administrator i na nim spróbuj. Jeżeli spod niego też nie da rady, to przykro mi, ale chyba będziesz musiał przeinstalować system. Na przyszłość zamiast kombinować z uprawnieniami, zainsteresuj się nakładaniem restrykcji przez rejestr oraz aplet zasady gruby(gpedit.msc), lub zainstaluj po prostu program steady state. Jest to program, przy użyciu którego możesz właśnie ustawić, do czego użytkownik ma mieć dostęp, np. możesz wyłączyć panel sterowania, właściwości ekranu, mój komputer, możliwość podłączania przenośnych pamięci/dysków, wyłączyć dostęp do rejestru oraz do menedżera zadań, zabronić instalacji oprogramowania itp. Do tego program ma jeszcze fajną opcję disk protection chyba się zwie, która w pliku cache przechowuje wprowadzane zmiany, więc jeżeli user coś namiesza, albo ty coś namieszasz, to wystarczy, ze zamiast zatwierdzenia zmian wybierzesz ich wycofanie i wtedy efek działania niepożądanego, że tak się wyrażę nie będzie widoczny.

Wielkie dzięki, odzyskałem dostęp do dysku i wszystko działa jak przed moimi kombinacjami.

Mam jeszcze tylko pytanie czy ten program, o którym piszesz steady state ma możliwości ograniczanie także uprawnień użytkownikom z grupy administratorzy, (ale to chyba głupie pytanie).

Pytam dla tego, że zainstalowałem grę na koncie administratora a na koncie użytkownika z ograniczonymi uprawnieniami nie chce ona działać poprawnie. Jeżeli zmieniłem konto na konto z pełnym dostępem to jest ok. Dlatego zacząłem kombinować z dostępem do dysków.

Może macie jakieś pomysły, co jest nie tak lub, co można zrobić żeby na koncie użytkownika mogły działać poprawnie aplikacje, ale nie mógłby on mieć dostępu do danych na dyskach.

Jeżeli będziecie potrafili pomóc to proszę o odpowiedź (tylko, jeżeli to możliwe to bardziej zrozumiałym językiem, jestem laikiem)

Pozdrawiam

Napiszę tak, że w tym programie można wszystko ustawić jeżeli chodzi o restrykcje. Jeżeli zechcesz, możesz nawet danemu użytkownikowi zablokować możliwość zmiany daty i godziny w systemie… Tutaj masz przetłumaczone(niektóre jak przypuszczam) opcje: windows-steadystate-faq-tlumaczenie-t258451.html. Program jak wynika z nazy jest po angielsku, ale wydaje mi się, że jeżeli chociaż trochę znasz ten język, to się połapiesz co do czego służy. Gdzieś też widziałem instrukcję do tego programu po polsku, jeżeli tylko znajdę ją, to Ci podam link.

Dodane 19.09.2010 (N) 23:03

Proszę: http://www.centrumxp.pl/Microsoft/1321, … State.aspx. To nie to co miałem na myśli, ale też jest opisane co i jak.

Dzięki bardzo za podpowiedzi.

Na pewno będe próbował jakoś z nich skorzystać. Jak będę miał problemy (a na pewno to się zdarzy) to ponownie zgłoszę się o pomoc.

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam