Dostęp do folderu /var/www dla Geany

otwieram edytorem Geany plik z var/www i nie mogę wprowadzać zmian a chciałbym, co robić?

Nie możesz edytować pliku, ponieważ nie masz do tego uprawnień. :slight_smile:

Zaloguj się na konto roota, lub użyj sudo.

Pozdrawiam.

udało się jedynie tak

sudo chmod 777 index.php

folderu niestety nie umiem tak zrobić a taka metoda jest kiepska bo nie bede kazdego pliku tak odblokowywał dlatego prosze o pomoc, bo gdy tworze kolejny plik w var/www to on znowu nie moze byc zmieniany przez Geany, dlatego jak dac prawa do zmiany folderu całego albo jak tworzyć pliki odrazu z takimi prawami i czy w ogole to jest dobre rozwiazanie w sensie bezpieczeństwa?

sudo geany

:slight_smile: a do zarządzania folderami polecam mc

sudo apt-get install mc

skoro nie da rady inaczej, dzieki

możesz także użyć komendy zmiany właściciela katalogu

chown twojanazwa /var/www

Możesz zrobić tak

sudo chmod -R 777 /var/www/

sudo chmod 755 /var/www/

lub

cd /var/www/

for i in * ; do chmod 777 $i ; done

Pierwsze polecenie zmienia uprawnienia dostępu do katalogu i zarazem wszystkich plików i podkatalogów w nim znajdujących się, natomiast drugie, zmienia tylko uprawnienia dostępu do katalogu nadrzędnego bez zmiany uprawnień jego zawartości. Trzecie zmienia uprawnienia plików w bieżącym katalogu.

Pozdrawiam!

troche pokombinowałem i mam fajny sposób, tworzę sobie folder i zmieniam właściciela na moje konto, wtedy jak tworze w nim pliki to jestem ich właścicielem i moge je zapisywać…

A tak przy okazji użytkowników: Czy programy mają jakby swoje konta? sprawdzałem etc/passwd i tam jest sporo tego i np co to znaczy jak wpiszę sudo geany? że program dostaje uprawnienia roota czy jak :>

dzieki

Program uzyskuje wtedy uprawnienia konta root.