Dostęp do routera - statyczny adres IP vs dynamiczny


(pat.wasiewicz) #1

Ciekawi mnie jedna rzecz. Podłączyłem dziś router (nieważne jak marka) po kablu ethernetowym. Domyślnie w karcie sieciowej ustawione było automatyczne uzyskiwanie adresu IP. Zostały przypisane następujące wartości:

Adres IP: 192.168.1.2

Maska: 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.1.1

 

Adres routera to 192.168.1.1. Przy próbie wejścia do panelu konfiguracyjnego (poprzez adres 192.168.1.1) poległem - przeglądarka przez 5 mininut "kręciła" loaderem, ale strony nie udało się załadować. Ping stwierdzał timeout.

Ustawiłem więc dane statycznie na takie same dane jak uzyskanie automatycznie (podane wyżej) - panel konfiuguracyjny załadował się bez problemu.

 

Pytanie - dlaczego automatyczne uzyskanie adresu IP nie pozwoliło na wejście do routera, natomiast ustawienie takich samych danych statycznie już tak? Co się pod spodem dzieje, że taki stan rzeczy następuje?


(roobal) #2

Albo protokół IP nie został poprawnie skonfigurowany, albo stos TCP/IP nie działa poprawnie. Możesz zresetować stos TCP/IP i sprawdzić czy problem nadal występuje. Zrobisz to poniższymi poleceniami w wierszu poleceń.

 

netsh winsock reset
netsh int ip reset

Jeśli to nie pomoże, pokaż wyniki poniższych poleceń.

 

ipconfig /all
route print

Możesz jeszcze zresetować router do ustawień fabrycznych, może wystąpił jakiś błąd.