Dostęp do routera - statyczny adres IP vs dynamiczny

Ciekawi mnie jedna rzecz. Podłączyłem dziś router (nieważne jak marka) po kablu ethernetowym. Domyślnie w karcie sieciowej ustawione było automatyczne uzyskiwanie adresu IP. Zostały przypisane następujące wartości:

Adres IP: 192.168.1.2

Maska: 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.1.1

 

Adres routera to 192.168.1.1. Przy próbie wejścia do panelu konfiguracyjnego (poprzez adres 192.168.1.1) poległem - przeglądarka przez 5 mininut “kręciła” loaderem, ale strony nie udało się załadować. Ping stwierdzał timeout.

Ustawiłem więc dane statycznie na takie same dane jak uzyskanie automatycznie (podane wyżej) - panel konfiuguracyjny załadował się bez problemu.

 

Pytanie - dlaczego automatyczne uzyskanie adresu IP nie pozwoliło na wejście do routera, natomiast ustawienie takich samych danych statycznie już tak? Co się pod spodem dzieje, że taki stan rzeczy następuje?

Albo protokół IP nie został poprawnie skonfigurowany, albo stos TCP/IP nie działa poprawnie. Możesz zresetować stos TCP/IP i sprawdzić czy problem nadal występuje. Zrobisz to poniższymi poleceniami w wierszu poleceń.

 

netsh winsock reset
netsh int ip reset

Jeśli to nie pomoże, pokaż wyniki poniższych poleceń.

 

ipconfig /all
route print

Możesz jeszcze zresetować router do ustawień fabrycznych, może wystąpił jakiś błąd.