Witam wszystkich.
Mam takie pytanie. Dlaczego jak wejdę we właściwości systemu mam napisane : Zainstalowana pamięć (RAM) 4 GB (dostępna 1,96) ?
Witam wszystkich.
Mam takie pytanie. Dlaczego jak wejdę we właściwości systemu mam napisane : Zainstalowana pamięć (RAM) 4 GB (dostępna 1,96) ?
klik start wpisz >msconfig >konfiguracja systemu >rozruch >opcje zaawansowane > z prawej u góry masz okienko maksymalna pamięć
wpisz ile masz pamięci czyli 4096 MB zahacz ptaszka klik ok-reset kopa - jeśli nadal nie widać 4GB wejdź tam jeszcze raz tak samo odhacz ptaszka i reset
tu znajdziesz fachowo opisane http://support.microsoft.com/kb/978610/pl (tylko tam nie pisze o odhaczeniu na powrót
a nieraz też tak zadziała)
Urcherion ,
Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.
Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.
Nie sądzę, by karta graficzna była w stanie zarezerwować sobie aż tyle pamięci (ponad połowę!).
Proponowałbym zdiagnozować kości pamięci, oraz podać więcej szczegółów na temat używanego sprzętu i systemu operacyjnego.
@up jeśli masz 4GB ramu to się dziwne rzeczy dzieją jak karta graficzna bierze powyżej 750MB
jak ja miałem 4GB ramu(obsługiwało 3,25GB) i x32 to zmieniłem z 512MB dla karty na 1GB i stała się magia windows widział tylko 2,25GB ramu
Podaj dokładnie jaki mas system i ilu bitowy. Jeżeli w biosie kości są poprawnie wykrywane to wina posiadanego systemu który nie obsługuje takiej ilości RAMu.
System mam windows 7 professional 64 bity
Karta graficzna to ATI Radeon 6870 1 gb (xfx)
Procesor to intel core i5 2,80 Ghz
Ramy to 2x 2gb DDR3 balistix.
A wczoraj miałem przeinstalowywany system tak dla ścisłości.
– Dodane 06.09.2012 (Cz) 21:53 –
gmerson robiłem to co mówiłeś tylko bez odhaczania.
Bios lub reinstalka (znowu). Tak ogółem to miałem wczoraj wymieniane części, karta tam i zasilacz (teraz OCZ 500w CoreXstream)
Sprawdź pamięci: najpierw wyjmij jedną i sprawdź czy Windows poprawnie rozpozna wielkość. Potem to samo z drugą. Względnie użyj np. mem testa by upewnić się że pamięci są ok (ale na mój gust - po prostu któraś z kości jest źle obsadzona w slocie)
Sprawdzenie pamięci
http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,P … 12556.html
Plik ISO programu nagrywa się na płytę, uruchamia się z niej komputer i testuje. Na przykład w przypadku Memtest, mamy plik memtest86-4.0a.iso.zip. Prawy przycisk myszy - Wyodrębnij wszystkie - Wyodrębnij. Otrzymamy plik Memtest86_4.0a.iso, który trzeba nagrać na płytę.
Przykładowo Windows 7 posiada wbudowany mechanizm nagrywania obrazów: http://www.youtube.com/watch?v=zAw1t6RK0A8 Jeżeli nie używamy Windows 7 albo chcemy skorzystać z innych programów, to do wyboru: http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html Ja polecam Active ISO Burner: http://www.ntfs.com/iso-burning.htm ale to samo zrobisz wbudowanym narzędziem w Windows 7 albo chyba prawie każdym dowolnym innym programem. Obraz ISO Memtesta możesz nagrać na innym komputerze niż na tym, na którym będziesz go używał.
Zamiast nagrywać płytę CD/DVD z Memtestem można użyć pendrive. memtest-pendrive-krok-kroku-t498212.html
Trzeba pamiętać, że pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiasz w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiasz test. Potem wyjmujesz pierwszą kość pamięci i wkładasz drugą kość pamięci i uruchamiasz test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzasz osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i robisz test. Potem zamieniasz kości miejscami- ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiasz test.
Hmm memtaesta jeszcze nie robiłem ale wsadziłem mój stary ram Kingson 2x2gb 1333 mhz. A tu surprise. Pokazuje mi normalne 4gb.
– Dodane 07.09.2012 (Pt) 13:41 –
Zazraz sprawdzę pojedynczo balistixy. A takie pytanie opłacałoby się wymieszać te ramy 2x2gb 1333mhz z 2x2gb 1600mhz ?
te pamięci będą pracować na najbliższych kompatybilnych ustawieniach więc mogą działać poniżej tych 1333Mhz
Siema. Możliwe, że pamięci mają różne taktowanie/prędkość. Bios automatycznie dostosowuje MHz. Niestety czasem słabo to wychodzi. Mi pomogło, gdy pogrupowałem kości w slotach w pary zaczynając od najwolniejszych w każdej parze. np. 1200Hz z 1333Hz. Nie 1200 z 1200 i 1333 z 1333. W takim wypadku BIOS dostosował prędkość automatycznie dla wszystkich kości na 1200Hz (2400Hz w parze) i dzieki temu ram zaczął działać poprawnie.
Witamy archeologa, 8 lat to ładny wykop