Dostępne 2 z 4GB RAM-u chociaż system i płyta tyle obsługują

Witam.

Mam 4GB RAM-u DDR3 w dwóch kościach (pracują w trybie dwukanałowym). We właściwościach systemu pisze, że zainstalowane jest 4GB, ale dostępne 2GB. W “monitorze zasobów” znalazłem informację, że ta zajęta pamięć to “pamięć zarezerwowana dla BIOS-u i serowników różnych urządzeń peryferyjnych”:

20100128141558.th.png

Płyta główna (GIGABYTE P55-US3L) obsługuje 16GB RAM-u a Windowsa mam 64-bitowego. Czy sterowniki i BIOS potrzebują aż tyle RAM-u (2GB)? Da się coś z tym zrobić czy będę musiał dokupić jeszcze 2GB, żeby mieć rzeczywiste 4GB?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Wejdź w msconfig - rozruch - zaawansowane - odznacz “maksymalna pamięć”. Zobacz czy w biosie nie masz czasem wyłączonego mapowania pamieci “Memory Remap Feature” powinno być na Enabled

“Maksymalna pamięć” było odznaczone, a Memory Remap Feature niestety nie mam w BIOS-ie albo nie mogę znaleźć :(.

Zresetuj bios,jeśli to nić nie da zrób aktualizacje!

Sam nosze się z zamiarem dokupienia 2GB Ramu,ciekawe czy u mnie będzie taki problem!Też mam WIn7 x64

Tutaj znalazłem informację, że do mojej płyty jest jakiś nowy BIOS (na razie w wersji beta) i pisze, że będzie rozszerzona kompatybilność pamięci. Może na nim będzie działało jak należy.