Dotacja unijna na samochód; agencja reklamowa

(S P I D E Y) #1

Witam!

Chcę złożyć wniosek o przyznanie 6-krotnej średniej krajowej w PUP jest to dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Krótko opowiem o co chodzi:

Firma ma się zajmować reklamą, klientami mają być inne firmy. Nośnik jest innowacyjny i ekologiczny. Nakład na jeden miesiąc wynosi 50tys sztuk, nośnik jest wielkości kartki a4, tak więc 50tys takich kartek to dość spory ciężar i zajmuje dużo miejsca, na dostarczenie tego w odpowiednie miejsca mam góra 2 dni. Wiadomo, że nie będę tego robił autobusem (rozwóz po całym mieście o populacji ok. 200tys ludzi).

Moje pytanie brzmi czy w takiej sprawie mam szansę dostać pieniądze na samochód. Dotacja ma wynosić 20 500zł, myślę o takich inwestycjach:

• Wykupienie licencji 3690zł; środki własne 0zł; środki z PUP 3690zł;

• Kupno samochodu (Skoda Roomster, r.2007-2009) ok. 18 000zł; środki własne 4 000zł; środki z PUP 14 000zł;

• Laptop 1500zł; środki własne 500zł; środki z PUP 1 000zł;

• Tablet 1200zł; środki własne 200zł; środki z PUP 1 000zł;

• Oprogramowanie MS Office 410zł; środki własne 0zł, środki z PUP 610zł;

• Segregatory, teczki i jeszcze jakieś tam różne mniejsze rzeczy niezbędne do otwarca 400zł; środki własne 0zł; środki z PUP 200zł;

Łącznie: środki własne: 4700zł, środki z PUP 20 500zł;

I teraz już tłumacze po co laptop itd:

Przede wszystkim:

• laptop do korespondencji, tworzenia projektów reklamy, pisania umów itd, prowadzenia księgowości,

• tablet w celach pozyskania klienta tj. prezentacja reklamy, omówienie szczegółów itd.

• samochód jak wspomniałem wyżej,

Proszę ocenić, czy jest jakakolwiek szansa na otrzymanie dotacji na takie rzeczy?

Trochę nie na temat, ale gdzie znalazłeś tak taniego Office’a z możliwością wykorzystania w działalności gospodarczej?

(S P I D E Y) #3

Fakt, machnąłem się, 600zł trzeba na to liczyć :slight_smile: już poprawiam myślę o MS office 2010 dla domu i firm

(pstrowsky) #4

Taka ocena jest niemożliwa ponieważ każdy urząd po swojemu ustala procentowo na co możesz rozdysponować tę kwotę np. Max 15% kwoty dotacji na cele reklamowe, do 40% na zakup towaru itp. Musieli byśmy znać warunki dofinansowania w Twoim Urzędzie Pracy. Szczerze wątpię, czy dotacja z PUP’u przewiduje możliwość zakupu samochodu i to jeszcze używanego. Najłatwiej sprawdzić to we własnym urzędzie ponieważ każdy UP ma swoje własne wytyczne co, i za ile można kupować w ramach dotacji.

Co innego dotacje unijne.

(adpawl) #5

to ja do powyższego dorzucę …po co tablet? Klientowi spokojnie można na laptopie zaprezentować i masz już 1200 na plusie.

Za to nie widzę drukarki, a umowy, fakturki etc. trzeba przecież wydrukować :wink:

(S P I D E Y) #6

Można na laptopie oczywiście, ale tablet jest milion razy wygodniejszy, wyciągasz i już od razu jest, a laptopa trzeba włączyć, klient musi czekać :smiley:

Racja, drukarka to dobry pomysł, ale nie wiem co zrobić, aby pozyskać pieniądze na samochód :frowning: naprawdę jest mi potrzebny, bez tego ani rusz.

Boję się, że jeżeli napisze tam o samochodzie to mi odrzucą wniosek, a później nie mogę go powtórnie napisać więc lipa…

Jeżeli chodzi o mój PUP to:

Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej może być przyznane w szczególności na wydatki wymienione w § 3 pkt 5 niniejszego Regulaminu oraz na wyposażenie stanowiska pracy, zakup mebli, środków transportu, a także:

– do 60% wnioskowanej kwoty na remont lokalu;

– do 20% wnioskowanej kwoty na koszty reklamy.

1. specyfikację wydatków w ramach wnioskowanego dofinansowania, przeznaczonych w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, związanych z podjęciem tej działalności,

2. zakup środka transportu w sektorze drogowego transportu towarowego. Dopuszcza się zakup środka transportu w innych branżach, o ile Wnioskodawca posiada aktualne uprawnienia do jego prowadzenia.

W regulaminie jest napisane, że można przeznaczyć dotację na to, jednak jeżeli ja przedstawię Samochód, laptopa, drukarkę itd. to sobie pomyślą, że chce na użytek własny to mieć, z drugiej strony mam wpisaną opłatę licencyjną… ciężki orzech do zgryzienia… Tym bardziej, że na wniosku nie ma miejsca na argumentację…

(pstrowsky) #7

W urzędzie na pewno jest doradca, z którym możesz ten wniosek skonsultować, dopytać się jakie wnioski przechodzą, a jakie odpadają i dlaczego, co przeszło w zeszłym roku itp więc nie będzie to całkiem w ciemno. Fakt faktem bez auta nie da się prowadzić działalności.

(tifoso) #8

5 lat temu starałem się o taką dotację z PUP, wówczas nie było możliwości dostania nawet złotówki na samochód. Natomiast obecnie w moim urzędzie na ten rok jest podobno taka możliwość, ale na jakich zasadach to niestety nie wiem, myślę że najlepiej będzie jak się dowiesz na miejscu.

(Start Stop) #9

Witam

Ja bym proponował skorzystać z POKL działanie 6.2 - można tam otrzymać środki na uruchomienie własnej dzialalności gospodarczej do wys. 40 000zł plus tgz. wsparcie pomostowe do 12 miesięcy w wysokości średnio 1200 zł/mies. - tak więc na ZUS będzies zmiał i jeszcze zostanie bo dostajesz do 1200 zł a jak uruchamiasz działalność pierwszy raz to przez 2 lata masz ZUS obnizony ok. 400 zł.

Zapytaj u siebie w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (usługi bezpłatne) - która instytucja realizuje projekt z działaia 6.2 na Twoim terenie.

Nie wiem skąd jesteś dlatego przesyłam listę punktów: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/d … 2&strona=1

Pozdrawiam

(tomal_) #10

Ciężko z dotacją na auto, choć znajomy parę lat temu zakładał agencję reklamy i dostał dotację na samochód (gruchot berlingo za 6 tysięcy) i wyposażenie biura, choć wtedy dotacja wynosiła maks. ponad 14 tysięcy. A później z tego co mówił załapał się jako ostatni, bo już nie chcą dawać pieniędzy na auto, gdyż nie jest to w ich preferowanych profilach zakładanych działalności np. usługi transportowe, tam możesz liczyć na dotację ale trzeba mieć niezły biznes plan bo rynek tych usług jest mocno nasycony. Ale patrząc u ciebie koszt auta to ponad 70% całości dotacji, trochę dużo. Pojedź, zapytaj w urzędzie i przemyśl czy aż tak drogie auto jest ci potrzebne i czy w ogóle bo są firmy które świadczą transport i to może być bardziej opłacalne niż posiadanie auta i jego koszty utrzymania. Jednakże życzę powodzenia bo sam się starałem w tym temacie, ale poległem i założyłem działalność na “suchara” :wink:

(S P I D E Y) #11

Tak więc w piątek umówiłem się z Panią, która prowadzi późniejsze szkolenia po zaakceptowaniu przez PUP wniosku. Przeanalizowaliśmy razem mój wniosek i mówiła mi, że wszystko jest jak najbardziej OK.

Przede wszystkim najlepsza dla mnie wiadomość była taka, że nie ma problemu w otrzymaniu pieniędzy na samochód. Co więcej, mówiła, że na kursie (a chodzą na niego osoby tylko te, których wnioski zostały przyjęty) około 50% bierze dotacje na auto i co więcej większość z nich wpisuje we wniosku TYLKO auto!

Powiedziała mi również, że te wnioski są przeglądane trochę powierzchownie, sprawdzają jedynie czy biznes jest realny do wypalenia i dają pieniądze, chodzi tylko o to, czy mają pieniądze.

Dobra to teraz z tych gorszych wiadomości:

Na wniosku jest napisane, że jest to wniosek o dotacje maksymalnie 6-krotne średnie wynagrodzenie. Ale niestety tak nie jest! Pani mi wytłumaczyła, że PUP ma jakąś pulę pieniędzy, na początku analizują ile jest chętnych na taką dotację i to rozdzielają na równo mniej więcej, tak aby każdy dostał pieniądze, więc im więcej chętnych tym mniej pieniędzy. Ja byłem w PUP tydzień temu i mówiła babka, że dają 20,5tys zł, a Pani u której byłem w piątek, mówiła, że inny koleś, któremu pomagała we wniosku mówił, że jest 18,7tys. więc sam niewiem.

Ale najgorsza wiadomość jest taka, że PUP najwcześniej szkolenie robi około kwietnia/maja, czyli sobie poczekam… Dzieje się tak, ponieważ na początku roku Warszawa czeka na pieniądze, potem muszą to podzielić na województwa, później na regiony, potem muszą rozpatrzyć wnioski i to trwa trwa i trwa.