Dotacja unijna na samochód; agencja reklamowa

Witam!

Chcę złożyć wniosek o przyznanie 6-krotnej średniej krajowej w PUP jest to dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Krótko opowiem o co chodzi:

Firma ma się zajmować reklamą, klientami mają być inne firmy. Nośnik jest innowacyjny i ekologiczny. Nakład na jeden miesiąc wynosi 50tys sztuk, nośnik jest wielkości kartki a4, tak więc 50tys takich kartek to dość spory ciężar i zajmuje dużo miejsca, na dostarczenie tego w odpowiednie miejsca mam góra 2 dni. Wiadomo, że nie będę tego robił autobusem (rozwóz po całym mieście o populacji ok. 200tys ludzi).

Moje pytanie brzmi czy w takiej sprawie mam szansę dostać pieniądze na samochód. Dotacja ma wynosić 20 500zł, myślę o takich inwestycjach:

  • Wykupienie licencji 3690zł; środki własne 0zł; środki z PUP 3690zł;

  • Kupno samochodu (Skoda Roomster, r.2007-2009) ok. 18 000zł; środki własne 4 000zł; środki z PUP 14 000zł;

  • Laptop 1500zł; środki własne 500zł; środki z PUP 1 000zł;

  • Tablet 1200zł; środki własne 200zł; środki z PUP 1 000zł;

  • Oprogramowanie MS Office 410zł; środki własne 0zł, środki z PUP 610zł;

  • Segregatory, teczki i jeszcze jakieś tam różne mniejsze rzeczy niezbędne do otwarca 400zł; środki własne 0zł; środki z PUP 200zł;

Łącznie: środki własne: 4700zł, środki z PUP 20 500zł;

I teraz już tłumacze po co laptop itd:

Przede wszystkim:

  • laptop do korespondencji, tworzenia projektów reklamy, pisania umów itd, prowadzenia księgowości,

  • tablet w celach pozyskania klienta tj. prezentacja reklamy, omówienie szczegółów itd.

  • samochód jak wspomniałem wyżej,

Proszę ocenić, czy jest jakakolwiek szansa na otrzymanie dotacji na takie rzeczy?

Trochę nie na temat, ale gdzie znalazłeś tak taniego Office’a z możliwością wykorzystania w działalności gospodarczej?

Fakt, machnąłem się, 600zł trzeba na to liczyć :slight_smile: już poprawiam myślę o MS office 2010 dla domu i firm

Taka ocena jest niemożliwa ponieważ każdy urząd po swojemu ustala procentowo na co możesz rozdysponować tę kwotę np. Max 15% kwoty dotacji na cele reklamowe, do 40% na zakup towaru itp. Musieli byśmy znać warunki dofinansowania w Twoim Urzędzie Pracy. Szczerze wątpię, czy dotacja z PUP’u przewiduje możliwość zakupu samochodu i to jeszcze używanego. Najłatwiej sprawdzić to we własnym urzędzie ponieważ każdy UP ma swoje własne wytyczne co, i za ile można kupować w ramach dotacji.

Co innego dotacje unijne.

to ja do powyższego dorzucę …po co tablet? Klientowi spokojnie można na laptopie zaprezentować i masz już 1200 na plusie.

Za to nie widzę drukarki, a umowy, fakturki etc. trzeba przecież wydrukować :wink:

Można na laptopie oczywiście, ale tablet jest milion razy wygodniejszy, wyciągasz i już od razu jest, a laptopa trzeba włączyć, klient musi czekać :smiley:

Racja, drukarka to dobry pomysł, ale nie wiem co zrobić, aby pozyskać pieniądze na samochód :frowning: naprawdę jest mi potrzebny, bez tego ani rusz.

Boję się, że jeżeli napisze tam o samochodzie to mi odrzucą wniosek, a później nie mogę go powtórnie napisać więc lipa…

Jeżeli chodzi o mój PUP to:

Dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej może być przyznane w szczególności na wydatki wymienione w § 3 pkt 5 niniejszego Regulaminu oraz na wyposażenie stanowiska pracy, zakup mebli, środków transportu, a także:

– do 60% wnioskowanej kwoty na remont lokalu;

– do 20% wnioskowanej kwoty na koszty reklamy.

  1. specyfikację wydatków w ramach wnioskowanego dofinansowania, przeznaczonych w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa, związanych z podjęciem tej działalności,

  2. zakup środka transportu w sektorze drogowego transportu towarowego. Dopuszcza się zakup środka transportu w innych branżach, o ile Wnioskodawca posiada aktualne uprawnienia do jego prowadzenia.

W regulaminie jest napisane, że można przeznaczyć dotację na to, jednak jeżeli ja przedstawię Samochód, laptopa, drukarkę itd. to sobie pomyślą, że chce na użytek własny to mieć, z drugiej strony mam wpisaną opłatę licencyjną… ciężki orzech do zgryzienia… Tym bardziej, że na wniosku nie ma miejsca na argumentację…

W urzędzie na pewno jest doradca, z którym możesz ten wniosek skonsultować, dopytać się jakie wnioski przechodzą, a jakie odpadają i dlaczego, co przeszło w zeszłym roku itp więc nie będzie to całkiem w ciemno. Fakt faktem bez auta nie da się prowadzić działalności.

5 lat temu starałem się o taką dotację z PUP, wówczas nie było możliwości dostania nawet złotówki na samochód. Natomiast obecnie w moim urzędzie na ten rok jest podobno taka możliwość, ale na jakich zasadach to niestety nie wiem, myślę że najlepiej będzie jak się dowiesz na miejscu.

Witam

Ja bym proponował skorzystać z POKL działanie 6.2 - można tam otrzymać środki na uruchomienie własnej dzialalności gospodarczej do wys. 40 000zł plus tgz. wsparcie pomostowe do 12 miesięcy w wysokości średnio 1200 zł/mies. - tak więc na ZUS będzies zmiał i jeszcze zostanie bo dostajesz do 1200 zł a jak uruchamiasz działalność pierwszy raz to przez 2 lata masz ZUS obnizony ok. 400 zł.

Zapytaj u siebie w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich (usługi bezpłatne) - która instytucja realizuje projekt z działaia 6.2 na Twoim terenie.

Nie wiem skąd jesteś dlatego przesyłam listę punktów: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/d … 2&strona=1

Pozdrawiam

Ciężko z dotacją na auto, choć znajomy parę lat temu zakładał agencję reklamy i dostał dotację na samochód (gruchot berlingo za 6 tysięcy) i wyposażenie biura, choć wtedy dotacja wynosiła maks. ponad 14 tysięcy. A później z tego co mówił załapał się jako ostatni, bo już nie chcą dawać pieniędzy na auto, gdyż nie jest to w ich preferowanych profilach zakładanych działalności np. usługi transportowe, tam możesz liczyć na dotację ale trzeba mieć niezły biznes plan bo rynek tych usług jest mocno nasycony. Ale patrząc u ciebie koszt auta to ponad 70% całości dotacji, trochę dużo. Pojedź, zapytaj w urzędzie i przemyśl czy aż tak drogie auto jest ci potrzebne i czy w ogóle bo są firmy które świadczą transport i to może być bardziej opłacalne niż posiadanie auta i jego koszty utrzymania. Jednakże życzę powodzenia bo sam się starałem w tym temacie, ale poległem i założyłem działalność na “suchara” :wink:

Tak więc w piątek umówiłem się z Panią, która prowadzi późniejsze szkolenia po zaakceptowaniu przez PUP wniosku. Przeanalizowaliśmy razem mój wniosek i mówiła mi, że wszystko jest jak najbardziej OK.

Przede wszystkim najlepsza dla mnie wiadomość była taka, że nie ma problemu w otrzymaniu pieniędzy na samochód. Co więcej, mówiła, że na kursie (a chodzą na niego osoby tylko te, których wnioski zostały przyjęty) około 50% bierze dotacje na auto i co więcej większość z nich wpisuje we wniosku TYLKO auto!

Powiedziała mi również, że te wnioski są przeglądane trochę powierzchownie, sprawdzają jedynie czy biznes jest realny do wypalenia i dają pieniądze, chodzi tylko o to, czy mają pieniądze.

Dobra to teraz z tych gorszych wiadomości:

Na wniosku jest napisane, że jest to wniosek o dotacje maksymalnie 6-krotne średnie wynagrodzenie. Ale niestety tak nie jest! Pani mi wytłumaczyła, że PUP ma jakąś pulę pieniędzy, na początku analizują ile jest chętnych na taką dotację i to rozdzielają na równo mniej więcej, tak aby każdy dostał pieniądze, więc im więcej chętnych tym mniej pieniędzy. Ja byłem w PUP tydzień temu i mówiła babka, że dają 20,5tys zł, a Pani u której byłem w piątek, mówiła, że inny koleś, któremu pomagała we wniosku mówił, że jest 18,7tys. więc sam niewiem.

Ale najgorsza wiadomość jest taka, że PUP najwcześniej szkolenie robi około kwietnia/maja, czyli sobie poczekam… Dzieje się tak, ponieważ na początku roku Warszawa czeka na pieniądze, potem muszą to podzielić na województwa, później na regiony, potem muszą rozpatrzyć wnioski i to trwa trwa i trwa.