Dotacje bloga są legalne?

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć czy można legalnie otrzymywać dotacje lub darowizny na prowadzenie bloga/forum/inną stronę. Nie będąc firmą, żadną oficjalnie gdzieś zarejestrowaną organizacją itd. Po prostu osobą fizyczną, która dłubie trochę tekstu lub prowadzi stronę.

Można tak to prowadzić jako podziękowanie za moje teksty (ktoś stwierdził, że zamieszczone informacje były pomocne, i chce podziękować za mój trud włożony w stworzenie tych materiałów) czy tylko na rachunki za serwer/domeny czy inne koszta?

 

Pytam dlatego, że znalazłem taką informacje z 2012

http://wolnemedia.net/prawo/zderegulowac-zbiorki-publiczne/

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/faq/311138,Kwota-wolna-od-podatku-PIT-2013-2014.html

 

Jeśli nie zarabiasz więcej niż 3000 PLN rocznie na tej stronie nie masz obowiązku zgłaszania tego w US.

Kolega trochę to pokręcił.

Z podanego linka wynika że jest obowiązek zgłoszenia tego dochodu w PIT tyle że kwota ta jest wolna od opodatkowania.

To może podsumujmy - do 3000 PLN rocznie nie musisz się rejestrować jako żadna Działalność Gospodarcza, natomiast trzeba tę kwotę wskazać w PIT oczywiście.

 

Tak czy siak jednak - jest to bardzo niski pułap, bo mając pocztytnego bloga - te 3000zł jest niską granicą, także haczyk w tym jest. Czego byś nie chciał zrobić tak porządnie - zderzysz się z tym limitem.

W ten limit do 3000 PLN wliczam też zarobki z reklam?

Czyli zarobki z reklam + dotacje nie mogą przekroczyć 3000 PLN rocznie?

Pieniądze to pieniądze - źródła nie mogą sumarycznie przekroczyć tej kwoty. Aczkolwiek może coś się zmieniło, ale jeśli nie, to chyba nie miało to znaczenia skąd te pieniądze są (czy dostałeś PayPalem, czy z AdSense - przychód to przychód i trzeba to wskazać).

OK. Dzięki za wyjaśnienie tematu.