Downgrade do Windowsa XP

Witam wszystkich!

Czy istnieje możliwość legalnego downgrade’a Windowsa 10 Home (laptop Asus) do Windowsa XP (dowolna wersja)? Wiem, że system nie jest już wspierany, brak sterowników, itd. ale jestem do niego przyzwyczajony i nie zamierzam się przestawiać.
Czytałem na stronach Microsoftu, że Windowsa 10 da się downgradować do Windows 7. A czy “obniżonego” Windows 7 dałoby się powtórnie do XP?

O ile mi wiadomo, w wypadku starszych windowsów zmiana na inną wersję bez utraty jakichkolwiek danych działała jedynie w jedną stronę, tzn. upgrade z xp do visty i potem do 7 (czy może dało się od razu xp na siódemkę zmienić bez tracenia zupełnie niczego?), w drugą stronę już była wymagana czysta instalacja starszego systemu i jedyną formą zachowania danych była kopia zapasowa. (dawno temu się bawiłem w skakanie po wersjach windowsa i już naprawdę nie pamiętam, czy dało się wrócić do starego windowsa po zrobieniu upgrade’u na nowszą wersję, ale jednak jestem w 98% przekonany, że jedynie win10 obsługuje możliwość powrotu na starszą wersję bez konieczności jej instalowania od nowa).

Rozumiem, dziękuję. W tym przypadku komputer jest fabrycznie nowy (preinstalowany Windows 10, nie chodzi o folder windows.old), więc nic się nie stanie, jeśli się sformatuje dysk systemowy dla nowego systemu. Chodziło mi raczej o to, czy jest to możliwe z punktu widzenia klucza seryjnego - wiem, że można zainstalować każdego Windowsa z płytki, tylko chodzi mi o to, żeby klucz z Windows 10 pozwalał na instalację starszej wersji (żeby XP był legalny).

Źle kombinujesz bo:

  • nowe sprzęty nie będą obsługiwać Windows XP,
  • klucz od W10 nie pasuje do Windows XP i nie można robić takiego downgrade.

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

  • kupiłbym sobie licencję na WindowsXP za mniej niż stówkę,
  • wsadził go do maszyny wirtualnej (trzymaj gdzieś kopię maszyny, jakby coś się sypnęło to nie będziesz reinstalował).
    I na tym sobie możesz działać skoro Ci ten staruszek odpowiada.

Czy ty wiesz co dla Ciebie oznacza “brak sterowników”? W najgorszym wypadku (i całkiem prawdopodobnym!):
-brak głosu
-brak wifi
-obniżona rozdzielczość
-drastycznie pogorszona wydajność karty graficznej (będzie lagowało nawet bez odpalania jakichkolwiek gier
-jak sprzęt ma UEFI to Windows XP się nie uruchomi bez przestawienia sprzętu w tryb legacy
-Jak dysk twardy jest w trybie AHCI to Windows XP z dużym prawdopodobieństwem nie wykryje dysku więc nawet się nie zainstaluje.

Ogólnie rzecz biorąc: nawet jak będziesz miał duże szczęście, i uda się wgrać i uruchomić system, to będzie on nieużywalny. Uwierz mi, że nie chcesz się w to bawić.

Podany powyżej sposób z maszyną wirtualną jest jedynym wyjściem.

1 polubienie

Można też zmienić wygląd całego windowsa na podobny do xp specjalnymi programami (które są darmowe).

Poradnik: http://winaero.com/blog/get-windows-xp-look-in-windows-10-without-themes-or-patches/