Downgrade Windows 8 Pro do Windows 7 Pro

Witam

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy 11 komputerów - nie mamy żadnych umów licencjonowania zbiorowego z Microsoftem z racji tego że nigdy nie zakupiliśmy (i raczej nie zakupimy) więcej niż 5 szt. komputerów z Windows naraz - nie ta skala - do tej pory działamy na staruszkach z WinXP Pro…

Zakupiłem nowy komputer na potrzeby firmy: stacjonarny Dell Vostro 260 , który przyszedł ze sklepu w wersji z zainstalowanym systemem Ubuntu a oprócz tego dostałem kopertę z nośnikiem “Win Pro 8 64Bit Polish 1pk DSP OEI DVD” , (nośnika ze względu na przedstawione tu wątpliwości jeszcze nie rozpakowałem).

Nie interesuje mnie użytkowanie Windows 8 - chcę zrobić downgrade do Windows 7 Professional.

Pytania:

1/ Czy z tej wersji mogę bezproblemowo przeprowadzić downgrade do Win 7 Pro - komputer do użytku komercyjnego dla firmy, mamy więcej niż 5 licencji na Windowsy (bo i więcej komputerów) ale nigdy tyle kompów na raz nie kupimy?

Aby downgrad-ować system wiem muszę we własnym zakresie zdobyć nośnik z Windows 7 w wersji która mnie interesuje (Windows 7 64bit Professional) i zainstalować na komputerze.

2/ Czy wystarczy instalacja Win7Pro bez podania klucza - tzw. wersja próbna (30 dniowa) instalacji czy muszę podać jakiś klucz z innego komputera posiadającego oryginalny klucz Windows 7 Professional?

3/ Przez znajomego uda mi się najprawdopodobniej uzyskać nośnik Recovery do Dell Vostro 260 który miał oryginalnie zainstalowanego Win7Pro 64bit - czy mogę użyć tego nośnika do “odtworzenia” systemu na moim komputerze a potem jakoś legalnie aktywować tą wersję dzięki kluczowi z zakupionego nośnika Win8Pro? Jak to zrobić?

Wszelkie sugestie mile widziane…

1)Skoro masz wersję Pro systemu Windows 8 możesz spokojnie wykonać downgrade.

2)Po instalacji Windows 7 musisz podać klucz :wink:

3)Klucz z Windows 8 nie będzie pasował do Windows 7.

Jednak zacznijmy od początku, dlaczego chcesz zrezygnować z Windows 8 skoro posiadasz oryginalny system?

Scorpions.B

Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi na moje pytania…

Czemu chcę zrezygnować z Win 8 Pro na rzecz Win 7 Pro - proste - nie będę jedynym użytkownikiem tego komputera, a w związku z tym że dotychczas użytkowane systemy to poza jednym laptopem - to kompy z Win XP Pro - skok technologiczny dla innych użytkowników - ludzi po 50-tce byłby zbyt duży…

Pojawił się kolejny problem:

Jak dobrze zrozumiałem do przeprowadzenia operacji downgradu potrzebna jest instalacja i aktywacja legalnego systemu Windows 7 64-bit (jestem posiadaczem nośnika z Windows 8 Pro 64-bit, a nowy komputer ma 8 GB Ramu).

Problem polega na tym że jedyny komp jaki mamy w firmie z Windowsem 7 Pro jest w wersji 32-bitowej (kupiony z 2-3 lata temu z 2 GB pamięci).

Żaden ze znajomych też nie ma wersji Win 7 Pro 64-bit, zazwyczaj ludzie mają wersję Home…

Co teraz ?

Nośnik Windows 7 Professional 64-bit musisz zdobyć we własnym zakresie.

Swego czasu downgrade z Visty Pro do XP Pro robiłem za pomocą klucza z legalnej licencji XP Pro z innego kompa w firmie i co oczywiste automatyczna aktywacja przez neta nie była możliwa - konieczny był kontakt z infolinią Microsoftu i aktywacja telefoniczna. Czy ta procedura wciąż obowiązuje nie mam pojęcia - najlepiej jest skontaktować się w tym temacie z infolinią Microsoftu.

:roll:

Jest dokładnie tak jak piszesz, a ta instrukcja działa do dzisiaj. Nie ważne skąd, inna ważna licencja systemu, do którego migrujesz (down, oczywiscie)

Witam.

Czyli mam rozumieć z tego, że klucz z Win 8 Pro 64b nie będzie pasował do Win 7 Pro 64b więc skąd wziąć legalny klucz i mieć to jednocześnie udokumentowane w razie jakiejś kontroli? Druga sprawa mniej istotna to czy da się wziąć skądś nośnik legalny, a raczej obraz do wypalenia?

Takie pytanie ode mnie. Piszesz że:

A co z kluczem? Też go dostałeś? Bo jeżeli nie, to płytkę możesz użyć jako podstawkę pod kubek do kawy. I tak będziesz musiał kupić licencję.

W żadnym z nowych notebooków na którym preinstalowany jest Windows 8 nie widzę klucza. Pomimo tego podczas instalacji z jakiegokolwiek nośnika instalator pokazuje, że podano prawidłowy klucz - czy to nie jest przypadkiem sprawa UEFI i ewentualnie tam zaszytego klucza?

EDYCJA:

Proces uzyskiwania klucza i wszelkie wątpliwości są chyba rozwiane tutaj:

http://www.microsoft.com/oem/pl/licensi … 3DV9dMaIkg

Dobra, źle zapytałem. Co z licencją? Masz na fakturze wyszczególnionego tego Windowsa 8. Bo sam nośnik o niczym nie świadczy.

Przy okazji, czy dvd z 7 pro oraz działający klucz pochodzące z uczelnianego MSDN mogą zostać użyte do downgrade z 8 do 7? W końcu pochodzą z “legalnej dystrybucji”

Najprawdopodobniej napotkasz na problem. Jakakolwiek płyta komercyjna + klucz z MSDN AA = problemy. Zauważyłem je dopiero od stycznia (problemy przy aktywacji). W drugą stronę (płyta z MSDN, klucz komercyjny) jest to samo. :frowning:

No dobra, tylko ja mam płyta z MSDN i klucz z MSDN. To działa, interesuje mnie tylko kwestia, czy jest to wystarczająca podstawa do legalnego downgrade. Chyba, że chodzi o to, że klucz od MS podany przez telefon przy aktywacji nie zadziała z systemem z MSDN.

Klucz zadziała z płyta z MSDN, jeśli będziesz próbować zmienić klucz to możesz napotkać na problemy (nie mówię, że napotkasz na 100%). Przy aktywacji telefonicznej po połączeniu z konsultantem mogą Ci powiedzieć, że powinieneś zgłosić się z tym problemem do producenta komputera.

Axles , http://www.microsoft.com/oem/pl/licensi … 3DV9dMaIkg (pkt pierwszy mówi, że musisz sam postarać się zarówno o płytę jak i o klucz).

Do samego siebie mam się zgłosić? :stuck_out_tongue: Dziwne to trochę, według mnie powinni podać taki klucz który zadziała bez problemów.

Downgreadować możesz tylko wersje preinstalowaną. Skoro sam sobie złożyłeś komputer to nie mogłeś jej sobie preinstalować :slight_smile:

Napisałem do MS pytanie, czy po zakupie Windows 8 Pro do samodzielnie złożonego komputera mogę zrobić downgrade do 7 przy użyciu nośnika z MSDN i odpowiedź nadeszła pozytywna, więc wygląda na to, że nie tylko wersje preinstalowane :wink:

Licencjowania M$ nie rozumie do końca nikt - na zlocie nie raz poruszany był ten temat i nawet pracownicy M$ nie są w stanie odpowiedzieć na niektóre pytania. Mam nadzieję, że jest tak jak mówisz - cena obu systemów (Windows 7 Pro i Windows 8 Pro) jest właściwie taka sama - kupując więc Win 8 nabywca ma więc prawo do wykorzystywania obu systemów.

Chciałbym zauważyć, że większość producentów ma już gotowe protokoły postępowania dla użytkowników, którzy chcą dokonać downgrade systemu do wcześniejszej wersji.

Z tego co wiem DELL prawie na pewno ma. Polecam również stronę:

http://www.microsoft.com/oem/pl/licensi … M29WwwxV-6

A czy mogę zrobić down grade z Windows 8 (nie pro) do windows 7? Mam płytkę i klucz win 8 x64bit.

Nie, nie możesz.