Downgrade z Visty i prośba o pomoc

Witam.

Znajomy poprosił mnie o zobaczenie co jest nie tak z jego laptopem. Poszedłem zobaczyłem i okazało się że ma zainstalowaną Vistę Home Premium, która uruchamia się ponad 3 minuty, po starcie zajmuje około 90% ramu(1GB) i ma uruchomionych około 80 procesów. Zainstalowałem kilka programów, wyczyściłem rejestr, zrobiłem defragmentację dysku, wywaliłem wszystko z autostartu, wyłączyłem niepotrzebne procesy i trochę się udało zoptymalizować ten system. Teraz uruchamia się około 1 minuty i wykorzystuje 60% dostępnej pamięci ram, przy około 40 procesach.

Zaproponowałem zamiast Visty instalację Xp, na co znajomy zareagował bardzo pozytywnie. I teraz jest prośba do Was o pomoc. Słyszałem że mogą być problemy ze sterownikami. Jak go rozwiązać???

Laptop to Acer Travel Mate 5320.

możesz zistegrować sterowniki z płytką instalacyjna za pom progamu nlite

Tu są stery pod XP

http://support.acer-euro.com/drivers/no … _5320.html

A swoją drogą dobre spostrzeżenie:

No wiem że to śmiesznie brzmi.

Wracając do tematu to chodziło mi o to czy nie będzie problemu z wykryciem dysku podczas instalacji??? Jak temu zapobiec???

Wchodzisz w menedżer urządeń, sprawdzasz jaki masz kontroler dysku, szukasz sterowników tekstowych pod xp, ściągasz i integrujesz tym programem gdyż odrazu Ci mogę napisać, że nlit’em może nie zadziałać… A tak apropo to nie warto wywalać visty tylko dlatego, że zajmuje dużo ramu, gdyż w internecie jest sporo porad jak zmiejszyć zużycie ramu… Starczy, że wpiszesz sobie w google optymilizacja windowsa vista, zastosujesz się do poradników które google Ci wyszukają i odrazu zauważysz, że vista pobiera mniej ramu i działa szypciej…

Wiem że optymalizacja może pomóc, ale ja już ją zrobiłem. Wyczyściłem autostart, wyłączyłem niepotrzebne procesy/usługi i jest duża poprawa. Teraz zajmuje około 150MB mniej. Vista mogła by zostać ale trzeba by dołożyć kolejny 1GB pamięci. Dzięki za wytłumaczenie problemu z ze sterownikami. Dziś będę instalował, to zobaczymy jak pójdzie. Pozdrawiam

Dodane 26.03.2009 (Cz) 21:04

No niestety Xp podczas instalacji nie wykrył dysku. Dysk to Hitachi HTS541616J9SA00. Czy mógłby mi ktoś podać link do sterowników do tego dysku???