Downgrade z Windows 10 pro do Window 7 pro - skąd wziąć klucz?

Witajcie

Mam taki problem, że posiadam laptopa z Windows 10 pro, chcę mu zrobić downgrade do Windows 7 pro. Nośnik to nie problem, bo mam od wersji Ultimate, więc odpowiedni plik ei.cfg załatwi sprawę, ale skąd wziąć klucz? Wyciągnąłem klucz Windowsa 10 z UEFI, ale przecież on nie zadziała w Windows 7.

P.S uprzedzając odpowiedzi - tak, ja wiem, że Windows 7 to staroć i tak - ja wiem, że trzeba iść do przodu ale komp nie jest dla mnie, więc proszę, darujcie sobie ewangelizację na Windows 10, mnie osobiście nie trzeba nawracać bo korzystam bez problemu. Aha i jeszcze jedno, laptop ma procesor i3 6006u i są pod ten laptop sterowniki na stronie producenta dla Windows 7 (Sprawdziłem). Oczywiście jutro będę mógł zadzwonić do MS i uzyskać informacje u źródła ale dziś niedziela i nigdzie się nie dodzwonie.

Oj, chyba klucza nie zdobędziesz. Chyba inaczej niż kupić na Allegro się nie da. Bo system nie jest już w oficjalnej dystrybucji. Podstawowy okres wsparcia się zakończył, więc MS wycofał go z dystrybucji. Nie dostaniesz klucza do downgradu. Nawet w normalnej sprzedaży go nie znajdziesz jakbyś chciał kupić. Poza tym na Skylake i nowszych to w ogóle nie ma wsparcia dla Windows 7. Nie da się pobrać aktualizacji i system regularnie krzyczy na użytkownika, że ma zmienić na Windows 10. Tak więc klucza Ci na pewno MS nie wyda.

PS. Niech zgadnę: kolega z gatunku “nie chcę telemetrii, więc użyję systemu, który po aktualizacji też ją posiada”. :smiley:

1 polubienie

Nie do końca - to komputer ojca z gatunku “po co mi kosz opróżniłeś ja tam miałem ważne dane” albo "ale co to za ikonka, była inna, zrób mi tak jak było.

Fabrycznie tam był Win7, że klucza szukasz?

Żaden klucz od Win10 nie zadziała na Win7.

No to tym bardziej niech korzysta z Win10.
Za dwa lata win7 się skończy i to byłyby dwa lata stracone na utrwalanie starego interfejsu, zamiast nauki nowego.
Lepiej jakiś Classic Shell zainstalować, żeby mieć okresy przejściowe w przystosowaniu do interfejsu.

Chyba dostanę :wink: jak skończę testować to co robię to opiszę ale… nie chcę zapeszać, natomiast wygląda na to, że DELL chyba najlepiej stanął na wysokości zadania, w kwestii downgrade systemów do Windows 7 zobaczymy…

Nawet jeśli wgrasz tam Windows 7, to nie wgrasz żadnych aktualizacji bezpieczeństwa. Procesory Skylake i nowsze mają brak wsparcia pod Windows 7 i MS nie da ani jednej poprawki Ci od jakiegoś tam miesiąca wzwyż licząc. I będzie Twojego ojca Windows ciągle nękał komunikatami, że nie jest chroniony i że ma wgrać Windows 10.

maker3:
Dla tego procesora, to Windows 7 już się skończył.

Pokaż proszę źródło tych rewelacji, bo owszem, ja o tym słyszałem, ale w odniesieniu do 7 generacji i wyżej a tu http://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd1/drivers/supportedos/vostro-15-3568-laptop jest jak byk napisane, że ten model obsługuje Windows 7 mało tego. na stronie http://www.dell.com/support/article/pl/pl/plbsd1/sln300777/obsługa-chipsetu-skylake-w-systemach-windows-7-i-81-na-komputerach-firmy-dell?lang=pl możemy przeczytać coś takiego:

UWAGA: firma Microsoft pierwotnie ogłosiła, że wsparcie technologii Skylake dobiegnie końca w 2017 r. Wydłużyła jednak okres obsługi urządzeń opartych na technologii Skylake odpowiednio do 14 stycznia 2020 r. (w przypadku systemu Windows 7) oraz do 10 stycznia 2023 r. (w przypadku systemu Windows 8.1).

Wygląda na to, że wsparcie rzeczywiście przedłużono, ale tylko dla konkretnych modeli (na tej liście). Ogólnie ja słyszałem o tych planach, ale już nie o tym, że dla wybranych modeli przedłużono.

Klucz z Windows 10 Pro nie będzie działał do aktywacji Windows 7 Pro, ale można ją legalnie wykonać wpisując dowolny klucz dowolnego Windows 7 Pro, również z innego aktywowanego komputera.

Tyle wiem, tylko, że nie miałem dostępu do takowego klucza, ale problem się rozwiązał, opiszę co i jak gdy skończę.

Z tym downgradem jednak nie do końca tak jest, byłem kiedyś , kilka lat temu w pewnej szkol, i mimo nalepek win 7 mieli np. xpka. Pytam z ciekawości jak, no to informatyk tłumaczy, że maja licencje z możliwościa downgrade na ten sam klucz:) Czy faktycznie, nie wnikałem. Możliwe jednak, że gdzies tam cos takiego jest…

A nie było?:wink:

No dobra, jestem po rozmowie z Microsoftem i trochę w szoku, Oto jej skrót.

  • chciałem zrobić downgrade z Windows 10 pro do Windows 7 pro, skąd mogę wziąć klucz?
  • Niech sobie pan od kogoś pożyczy z jakiegoś komputera i aktywuje Pan telefonicznie
  • ale, że jak - to tak można? To legalne eeee…
  • tak legalne
  • a co jeśli nie mam?
  • w internecie Pan znajdzie tego sporo (no przyznam, że opad szczęki dosłownie do podłogi)
  • No ale później będę miał problemy z legalnością po stronie systemu, przecież klucze są banowane itd.
  • Czyli rozumiem, że nie ma pan żadnej wersji Windows 7
  • Owszem - mam - Ultimate OEM 64 bit
  • Oryginał?
  • Tak
  • No to niech pan użyje tego klucza
  • Że jak? Przecież na stronie MS wyraźnie jest napisane, że downgrade Windows 10 pro robi się do Windows 7 pro a nie ultimate???
  • Wszystko będzie w porządku - nie ma wersji ultimate Windows 10 więc może Pan użyć takiego klucza jak Pan posiada…

No przyznam, że jestem w ciężkim szoku jak lajtowo sami pracownicy podchodzą do licencji. Normalnie bym się tym aż tak nie przejmował gdyby nie fakt, że to komputer na firmę, w dodatku… kancelarię prawniczą.

To wszystko piszę tylko tak, informacyjnie, bo finalnie zostanie tam Windows 10.

Nie wgłębiając się w szczegóły, Dell zapewnia możliwość pobrania Windowsa 7, poprzez narzędzie OS Recovery Tool, teoretycznie ze zintegrowanymi sterownikami umożliwiającymi odpalenie instalki na wspieranych laptopach ale laptop się wiesza na logo Windows po załadowaniu plików instalatora, nie chce mi się już nad tym siedzieć, chcę mu w końcu oddać laptopa i niech pracuje nim poprzedni Lenovo SL500 z vistą całkiem szlag trafi.

Podchodzą tak lajtowo gdyż wychodzą z założenia, że facet, który kupuje ich produkty i chce być legalny, to dzwoni, a jak ma w dupie i kasy nie da, to po co ma dzwonić:)? W pewnym stopniu pewnie chcą też mieć pokój, wiedzą, ze nie będą takiego drobnego jak X ścigać, więc po co mu tłumaczyć? A może i nie wiedża:)? Jeżeli koniecznie chcesz mieć… skrobnij doc entrali M$ jak to zrobić:slight_smile:

Czyli się wydało… xD Microsoft już sam nie wei co robi i mówi.

1 polubienie

Już nie chcę :wink: no i nawet wiem jak to zrobić, bo akurat DELL udostępnia program OS Recovery Tool, odpalam, wpisuję service tag i wybieram, że chcę pobrać Windows 7 pro, po pobraniu wkładam pendrive i się robi a wg. informacji tak pobrana instalka ma zintegrowany klucz SLP, który powinien się aktywować na laptopach DELL dających prawo do downgrade, ale jak napisałem… przy próbie odpalenia instalki laptop się wiesza na ekranie “starting Windows” - nie wiem, może trzebaby przestawić UEFI w tryb legacy, może jakiś pendrive nie do końca działający wziąłem, nie wiem… nie chce mi się już nad tym siedzieć.

Tworzysz pendrive z systemem mbr dla bios/uefi w Rufus i przestawiasz w bios z uefi na legacy mode i pod nim legacy first i powinno ruszyć. :slight_smile:

Być może, już mu robię 10-kę Word i firefox wygląda tak samo a to w 99% czasu z tego korzysta :wink: