Downgrade z Windows 8 do 7 bez utraty recovery?

Witam

Kupiłem siostrze lapka Samsung NP355E5C-A02PL z Windows 8, chciałbym jednak przetestować na nim Windows 7 lecz nie chciałbym tracić recovery i licencji, które nie wiadomo gdzie jest (podobno w biosie).

Tak więc jeśli się da to jak zainstalować Windows 7, żeby potem móc przywrócić przez recovery Windows 8 ?

Poprostu podczas instalacji Win7 zrobić format partycji z Win8?

Podczas wyboru partycji przy instalce pisze coś, że na partycji z win 8 jest GPT :?: Nie wiedząc co to jest narazie sie wstrzymałem i czekam na Waszą pomoc.

Instalator win7 od razu zauważy win8 i przerwie instalację. Jeśli zrobisz format dysku to możesz utracić recovery i już nigdy nie odzyskać systemu. Taka zabawa jest niebezpieczna. Pomijam, że zainstalowany win7 na tym komputerze nie będzie legalny. W biosie masz slic (taki Identyfikator) jak się go pozbędziesz i jak zrobisz format to Twój na nowo zainstalowany win8 może mieć problemy np z aktywacją. Piszesz coś o GPT, są dwie wersje: 1 to partycja chroniona (coś tam jest), 2 jest to rodzaj tabeli partycji stosowany na macach (Aple). Windows 7 nie obsługuje tabeli partycji GPT.

I sprawa najważniejsza - najpierw nagraj obraz dysku z systemem © na płyty aby nie mieć później problemów z odzyskaniem systemu a dopiero potem rób doświadczenia.

To juz mnie rozwaliło :shock: Dam sobie raczej spokój z tym downgradem jeżeli mam ryzykować licencje ósemki …

Bzury, możesz normalnie zrobić format i wgrać 7 i nic się nie stanie. Co innego jakbyś zrobił downgrade, to wtedy klucz licencyjny przeszedłby na 7 i tym samym musiałbyś wykpuić nową licencję jakbyś chciał wgrać 7. GPT to jest z angielska GUID Partition Table, czyli tabela partycji, która jest przeznaczona dla dysków o pojemności powyżej 1TB. Na dyskach poniżej tej pojemności stosuję tabelę partycji zapisywaną w sektorze zerowym/począkowym dysku, lub jak kto woli MBR. Kolega, który się wypowiadał na temat utraty licencji widocznie nigdy nie przeinstalowywał systemu na kompach przenośnych. Ja już miałem czterokrotnie to robić i nigdy w sytuacji gdy właściciel zadocydował o powrocie do starego systemu nie było problemu, jednak aby to było możliwe, musisz sobie odpalić lapa z partycji recovery i wypalić płytki do przywracania systemu, bez tego nie będzie mowy o powrocie do 8, no chyba że ściągnąłbyś sobie ISO wersji jaka była zainstalowana, lub pożyczył płytę i wgrał na czysto, jednak w tym momencie możesz zapomnieć o tym, że partycja recovery będzie Ci działać, bo nie będzie z prostego powodu - kod umożliwiający rozruch z tejże partycji zostanie nadpisany przez bootloader wgranej przez Ciebie Ósemki. Tutaj masz ciut bardziej szczegółowo o GPT: http://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

A co myślicie o sklonowaniu dysku i dopiero rozpoczęciu zabawy z tym?

Ile miejsca zajęło by gdzieś ten klon ? Tyle ile wynosi pojemność dysku ? Czy tyle ile aktualnie jest zajęte lub mniej ?

Możesz tak zrobić. Ile zajmie, to zależy od programu i stopnia kompresji.

@Piotr92 - Przecież napisałem, że najpierw ma nagrać kopię obrazu dysku na płytach właśnie po to, aby później mógł bez problemu powrócić do Win8 i mieć system od razu aktywowany. Nie wiadomo czy wcześniej uruchomił recovery i wypalił płyty, jeśli tego nie zrobił a sformatował dysk to ma problem. Obraz systemu Win8 robimy tak: panel sterowania --> odzyskiwanie plików systemu Windows 7 --> utwórz obraz systemu. Po wykonaniu obrazu dysku program pyta czy wykonać dysk naprawczy, obowiązkowo musimy to zrobić, bo bez dysku naprawczego nie uruchomimy przywracania obrazu. Oczywiście wszystko nagrywamy na płyty. Uprzedzam, że to nie jest pomyłka, obraz systemu Win8 kryje się pod nazwą “odzyskiwanie plików systemu Windows 7”. Jeśli chodzi o ściąganie ISO to niby skąd miałby go ściągnąć z torrentów? Taki ściągnięty a nie kupiony czy jest legalny? Jesteś znawcą więc chyba wiesz, że numer klucza na laptopie nie zawsze jest taki sam jak w systemie.

Tylko po co wracać do Windows 7 ? Skoro pod Win 8 można przywrócić Explorer-a z Win 7 i tym samym całkowicie wyłączyć badziewne Metro.

http://forums.mydigitallife.info/thread … -Windows-8

Końcowy wygląd:

http://i.imgur.com/UwWvj.png

  • poszukać na deviantart motywy Win 7, visty i xp i powrót do 7 jest zbyteczny.

Proszę nie umieszczać tak dużych grafik na forum, od tego są miniaturki.

roobal

a jak na tym lapku np355e5c wystartować np płytę z win 7?? wchodzę w biosa na BOOT i tam w boot device priority wyłączam dysk ale nalej nie startuje płytki

Jako first musisz ustawić swój napęd CD/DVD. Jeżeli nie zadziała, płyta najwyraźniej nie jest bootowalna i musisz użyć innej.

no tak tylko tej funkcji chyba nie ma w tej wersji biosa, bios wersja P02ABG

Musi być, jeżeli laptop ma napęd, to musi być możliwość rozruchu z niego.

Wyłącz w biosie bootowanie z UEFI (lub w boot menu wybierz dvd bez UEFI).