Dowód osobisty - naklejki


(Marcin Kieszek) #1

Witam,

znalazłem aukcje na allegro i mam pytanie. Czy naklejki jak na tej aukcji z grupą krwii i oświadczeniem odnośnie wykorzystanie organów są legalne? Czy można w ogóle modyfikować dowód osobisty? Oraz czy z takimi naklejkami nie będzie problemu np. za granicą czy coś?

Bo uważam, że takie naklejki to fajna sprawa.

http://allegro.pl/item336526877_3x_naklejki_z_grupa_krwi_3xoswiadczenie_woli_hit.html


(Mattixxxl) #2

Jest to dokument wydany przez państwo Polskie i wszelakie zmiany,obróbka itp rzeczy są nie dozwolone. Teraz sprawa druga,wątpię iż w Polsce ktoś zwróci na to uwagę. Na granicy może być problem wiesz Pan/Pani spogląda na wzór a tu takie zmiany i zaczyna sie dochodzenie czy to nie fałszywy dowód itp. Ogólnie to te informacje powinny być w dowodzie. Na marginesie ja nosze opaskę na ręce z grupą krwi.


(Airborn) #3

Nie pamiętam jak z legalnością czegoś takiego, ale... Odnośnie grupy krwi: lekarz czy jakikolwiek inny personel medyczny nie ma prawa zaufać takiej naklejce. Natomiast co do oświadczenia zgody, to teoretycznie i tak nie jest ono w Polsce wymagane - lekarz ma prawo pobrać narządy bez niczyjej zgody (chyba, że osoba za życia zastrzegła iż nie chce by pobierano jej narządy), jednak przeważnie pomimo wszelkiego rodzaju naklejek, lekarz bierze pod uwagę wolę rodziny.


(Luz14) #4

Ciekaw jestem, ciekaw. To jak by ucięli tobie penisa bez niczyjej zgody, fajnie by było, prawda? Lekarz może pobrać narządy wtedy, gdy osoba zmarła wyraziła za życia, bądź rodzina, jeśli się zgodzi. Kto Ci takich bzdur naopowiadał, jeśli twoja teoria by działała, to dlaczego jest tak mało przeszczepów? Ludzie nie zgadzają się i tyle.

Co do dowodu osobistego, to wydaje mi się, że to po prostu oszpeca dowód, a przede wszystkim te informacje mogą byc niewiarygodne. Lekarze mogą się jedynie podpierać nimi, a dla pewności zrobią badanie krwi.


(Monczkin) #5

Propos bzdur

http://prawoity.pl/wiadomosci/przeszcze ... h-ze-zwlok

Proponuje poczytać coś na ten temat, zanim się wypowiesz.

To już inna historia.

np.

http://www.wshe.pl/vladis/5.html


(sosen86) #6

no niestety racji nie masz. bo tutaj istnieje coś takiego jak zgoda domniemana i tylko twój sprzeciw może spowodować że narządy nie będą pobrane. lekarze zazwyczaj nie robią tego bez zgody rodziny ale nie oznacza to że nie mogą tego robić - mają do tego prawo.


(Airborn) #7

sosen86 , przeczytaj raz jeszcze mój post, w zasadzie napisałem dokładnie to samo co Ty :wink: wieć ciężko żebym nie miał racji :wink:


(sosen86) #8

a tak rzeczywiście :wink:pewnie gdzieś pominąłem twój post :slight_smile: ale popieram twoje zdanie w 100 procentach :slight_smile:


(Airborn) #9

całkiem możliwe, ale zacytowałeś go w całości (pewnie zacytowałeś nie ten co chciałeś:stuck_out_tongue: )


(sosen86) #10

tak :wink:) napisałem że cytat "nfq" a zacytowałem przez przypadek ciebie :wink: