Dowód osobisty przed 18 rokiem życia?

Witam!

11 marca kończę 18 lat, moje pytanie brzmi kiedy najwcześniej mogę złożyć wniosek o dowód osobisty (nie tymczasowy tylko stały!)

Pozdrawiam,

przed 18 rokiem życia masz dowód na 5 lat,po 18 roku życia na 10,to tylko inne daty ważności są

Wniosek o dowód ważny 10 lat, możesz złożyć najwcześniej w chwili ukończenia 18 roku życia (jeśli się nic nie zmieniło). Dowód może zostać wydany przed ukończeniem 18 roku życia - ważny 5 lat (tak jak pisze mazek), ale do urzędu trzeba przyjść z conajmniej jednym z rodziców, który pisze oświadczenie o wyrażeniu zgody na wydanie Ci dowodu osobistego.

Dowód możesz mieć w każdej chwili z tym że będzie on ważny tylko 5 lat. W artykule 34.1 jest napisane że rodzic może dać wniosek o twój dowód od 13rż, oraz jeśli to konieczne wcześniej.

Nie ma czegoś takiego jak dowód tymczasowy jest to zwykły dowód tylko mniej ważny (nie 10 a 5).

Chcesz sprawdzić jak smakuje alkohol legalnie zakupiony ??

Jeśli chcesz mieć wydany dowód wcześniej musisz przyjść z rodzicami. I jeśli ci się spieszy to możesz to zrobić bo z tego co mi sie obiło o uszy to niedługo będa dowody elektroniczne wydawane rzekomo za darmo. Więc jeśli tak sie stanie to i tak wymienisz dowód przed końcem jego daty ważności.

“Nowe” Dowody Osobiste będą wydawane od nowego roku. Starymi pocieszymy się jeszcze 2 lata. Za 2 lata kolejna wymiana :D. Złożyć możesz w każdej chwili tylko dowód będzie ważny przez 5 lat. Rób jak chcesz i tak za 2 lata będziesz musiał wymienić.

Nie będą od 1 stycznia. Tylko od 1 lipca 2011.

a czym się będą różnić?

I jeszcze jedno jaka jest opłata za wyrobienie dowodu?

A skąd masz mati taką informację? Ja dostałem inną, gdy pracowałem w poprzedniej pracy.

Dodane 11.09.2010 (So) 20:48

Bynajmniej na razie dowód jest bezpłatny, czym się będą różnić, odsyłam na stronę:

dow.os.

Jak na razie będą rozmowy dot. terminu wydawania nowych dowodów osobistych:

nowe dow. os.

A więc nie wiadomo jeszcze :smiley:

Chyba jeszcze później będą …

http://osnews.pl/elektroniczne-dowody-p … ipca-2011/

Składaj normalnie wniosek 11 marca, po około 3-4 tygodniach odbierzesz dowód, będzie on ważny 10 lat.

Jeśli zależy Ci na nowym dowodzie, to w sumie można poczekać, ale bym to raczej odradzał :stuck_out_tongue:

Kosztuje to 30 złotych. Jeśli urodziłeś się poza miejscem obecnego stałego pobytu, przygotuj sobie skrócony odpis aktu urodzenia i tyle. Jeśli nie masz, urząd “ściągnie go” z urzędu miasta/gminy, gdzie się urodziłeś.

Dowody już od jakiegoś czasu wydawane są za darmo. A wymiana na biometryczne to będzie chyba po utracie ważności. Pierwsze serie z poprzedniej wymiany i tak lada dzień stracą ważność.

Po tygodniu mniej więcej jest gotowy, sprawdzone na własnej skórze.

@mati75

No tak, wiedza mi troszkę zmurszała, trochę się pozmieniało od 2007 roku. Kto pamięta wymianę dowodów w UM Sosnowiec, ten wie :slight_smile: