Dowolna dystrybucja działająca z moją GPU

Witam!

 

Mam laptopa HP DV6 z mobilną HD4650, zaś CPU jest bez grafiki [T9600]

 

Chciałbym korzystać z systemu Linux jako z systemu podstawowego, lecz nie jest to możliwe przez sterowniki do karty graficznej. Z tego co się orientuję to najnowsze sterowniki to 12.coś, a to są bardzo stare sterowniki działające np. na Mint 14 czy na OpenSuse 12.1…

 

Zależy mi na oficjalnych sterownikach, gdyż chcę mieć też pełną akcelerację GPU. Próbowałem instalować wersję sterowników 13.x na najnowszych systemach Mint i OpenSuse lecz pojawiała się pikseloza, albo komunikaty, że czegoś brakuje [mimo, że nie brakowało] i ciągle coś było. Przez to niestety zniechęcam się do tego systemu…

 

Ma ktoś jakieś rady, takie że wiem co mam pobrać i instaluję i działa mi na nowym systemie?

 

PS: Szanowny Moderatorze, nie usuwaj mojego tematu. Ja nie pytam jaką mam wybrać dystrybucję ze względu na np. środowisko. Ja szukam rozwiązania na problem ze sterownikami.


Szanowny moderator potrafi czytać ze zrozumieniem i widzi, że nie pytasz o wybór dystrybucji, dlatego nie musisz krzyczeć, od zaakcentowania jest pogrubienie, a nie wielkie litery.

roobal

Arch i postarchowce mają wersję 13.12. I tak właściwie jaką różnicę robi ci wersja sterowników? Pogoń za numerkiem? Efekty środowiska nie działają ci płynnie?

Nie nie, sterowniki dowolne mogą być, tylko żadne nie chcą działać z nowymi linuksami.

 

Ani wersja 12.x ani 13.x [mimo że 13.1 lub 13.4 ma wsparcie dla mojej karty] nie działa pod nowym systemem. rozwiazaniem byłoby korzystanie ze starego systemu, ale co to za frajda…

Tymi kartami zajmuje się sterownik fglrx-legacy lub otwarty radeon.

W niektórych dystrybucjach jest normalnie dostępny w repozytorium ten pierwszy. Drugi chyba w każdej jest standardowo.

Ubuntu i jego pochodne nie wspierają tych kart zamkniętymi sterownikami bez grzebaniny. Musisz wybrac inną dystrybucję. Wybór niemal dowolny.

 

Podsumowując: nie ma żadnego problemu z tą kartą.

Mialem OpenSuse 13.1 i instalowałem sterowniki o tak:

http://susek.info/1163/Instalacja-sterownikow-do-kart-ATI-AMD-Radeon

 

Administrator portalu napisał mi tak:

 

Jak saitoch napisał, powinieneś instalować nie “zwykłe” zamknięte sterowniki, a wersję legacy. Problem jest taki, że żeby sterownik działał, musi pracować z odpowiednią dla niego wersją serwera wyświetlania Xorg. Mint od wersji 14 tej wersji X-ów w repozytoriach nie ma. Wiki openSUSE twierdzi, że od wersji 12.3 również nie posiada xorga zgodnego ze sterownikiem legacy. Arch ma półoficjalne repozytoria trzymające kilka ostatnich wersji X-ów, które działają ze sterownikami dla niewspieranych kart.

 

Ogólnie mówiąc - ATI wypięło się na karty serii 4xxx i niższych. Korzystaj z otwartego sterownika (z nowym jądrem strasznie ostatnio przyspieszył) albo kombinuj.

Czyli linux już nie jest dla mnie by z niego korzystać jako ze zwykłego systemu. Być może Wayland / Mir sprawią, że zwykłe stery będą pozwalały na zaawansowaną akcelerację 3D (Blender, Gry).

 

No cóż… a nie ma sterowników w stylu “Omega” jak dla Windows? Albo… Instalacja przez Wine zwykłych sterów, zmieni coś?

 

Pozdrawiam

Masz rację. Linux nie jest dla osób nie potrafiących czytać ze zrozumieniem.

Instalacja sterów przez Wine nic nie da - Wine nie ma dostępu do sprzętu. Dwa co Ci nie pasuje w otwartych sterach, fakt są może gorsze, ale w ostatnim czasie nastąpił ogromny skok jakościowy ich i jak najbardziej dają pełną akcelerację 3d.

Ale dla mnie mają zbyt niską wydajność, gdyż chciałbym korzystać z tego systemu normalnie, codziennie = grać w gry przez Wine, a zwykłe stery nic mi nie dadzą. Zwłaszcza w grach takich jak World of Tanks.

 

@saitoh, cieszę się że jesteś typowym Linuksiarzem => “Nie potrafisz czegoś, mylisz się, gubisz się bądź masz problem? To twój problem i odwal się, bo linux jest najlepszy”. Szczerze mówiąc… Gardzę takimi, którzy się wywyższają, ale to inna historia.

Wydajność jest niższa ale już naprawdę nie powinno być tak źle jak kiedyś, wbrew pozorom otwarte stery są już tylko trochę za zamkniętymi a czasami zdarzają się przypadki że otwarte przewyższają zamknięte - oczywiście mówi o sytuacji kiedy używa się najnowszego kernela (3.13) i mesy (10). Ale do grania to i tak - wine lubi mieć swoje kaprysy u mnie na zamkniętych sterach nvidi na geforce 330M brakowało trochę do płyności.

Dostałes precyzyjną odpowiedź. Albo dystrybucja która wspiera Fglrx Legacy, albo otwarte sterowniki z najnowszym stosem graficznym.

Pomimo tego zachowujesz sie jak pryszczaty gimnazjalista.

 

I serio, Linux nie jest dla ciebie. Z takim podejsciem nie ma to sensu bo czasem trzeba poczukać jakiegos rozwiązania w necie lub zapytać na jakimś forum.

Tupanie nóżką może i jest skuteczne, ale w przedszkolu.

 

Nazwanie kogoś typowym Linuksiarzem to komplement. Typowy Linuksiarz z przed czasów Ubuntu jest użytkownikiem myślącym w przeciwieństwie do współczesnych Ubugimbów.

 

Co prawda nie gram w WoT i nie zamierzam, ale miałem kiedyś podobną sytuacje ze zintegrowanym Radeonem HD 4250. Nie udało mi się uzyskać przyzwoitej wydajności, ani na zamkniętych, ani na otwartych sterownikach. Niezależnie od wersji kernela, xorg i sterowników. Na szczęście AMD trochę ostatnio zmieniło swoje podejście i da się pograć na nowszych kartach.