Dozbrajanie gołego Debiana. Odpowiedniki programów z Windows

Witam. Postanowiłem postawić sobie system operacyjny z rodziny Linux. Powód jest prosty - mogę “zbudować” sobie dystrybucję na bazie Debiana, która będzie zawierała tylko to co jest mi potrzebne. Wiem jak postawić Debiana 5.0 z Netinstall, xserver, Gnome, GDM. Natomiast szukam zamienników dla programów z Windowsa.

  1. jetAudio - mój ulubiony odtwarzacz. Najbardziej pasują mi jego gotowe ustawienia Equalizera oraz funkcja X-Surround i X-Bass. Dlatego potrzebuję dobry zamiennik dla tego programu. Podobno Exaile jest dobry.

  2. 7-zip - tu chyba nie trzeba nic wyjaśniać

  3. Gekkomanager - kolejny z klonów TC :slight_smile: mój ulubiony. MC - odpada, coś bardziej przejrzystego i graficznego.

  4. ClamWin - tu wiem, że zastąpie go ClamAV ( tak wiem, że Linux jest bezpieczniejszy, ale nie mam zamiaru roznosić zainfekowanych plików na komputery znajomych, do pracy czy do szkoły).

  5. Firewall - tu pewnie iptables + no właśnie, jest jakaś inna nakładka niż Firestarter lub inny FW ? I czy Deban Netinstall ma już firewalla ?

  6. Notepad+ - prosty edytor, którego używam do tworzenia plików konfiguracyjnych gier, do html

  7. Media Player Classic - zależy mi na prostym odtwarzaczu z napisami i możliwością robienia screenshotów.

  8. Mangager aktualizacji - program, który sam będzie sprawdzał czy są nowe aktualizacje dla systemu i powiadomi mnie o tym.

  9. Przypominacz - prosty programik, znany jako żołte karteczki, które mają o czymś przypominać.

  10. Program do grafiki rastrowej ?

  11. Do nagrywania CD/DVD, kopiowania CD/DVD, tworzenia ISO ?

  12. Program do katalogowania - od filmów, muzyki do posiadanych książek, gier, figurek etc :smiley:

  13. Tworzenie backupu wybranych folderów o określonej porze.

  14. Coś ala CCleanner - nie wiem czy w Linuxie są tworzone masowe ilości plików tymczasowych, tempów, i innych badziewi jak cookies ?

  15. Masowa zmiana nazw plików i tagów mp3

AD 1. I dunno, osobiście używam Rhythmboxa, ale pewnie będzie zbyt prosty dla Ciebie.

Ad 2. Skoro chcesz używać GNOME to raczej wystarczy integracja pakowania/rozpakowywania w menedżerze plików. Czy może chodzi Ci raczej o menedżer plików 7-Zip?

AD 3. GNOME Commander?

Ad 4,5. Nie używam, nie wiem.

AD 6. Gedit? Jakby co są wtyczki do niego.

Ad 7. Mplayer

Ad 8. Nie używam Debiana, ale pewnie ma jakiś swój domyślny.

Ad 9. Tomboy (ale jest zły bo używa mono ;)), ew. prostszy aplet “Notatki” do panelu GNOME. Nie używam, nie znam innych.

Ad 10. GIMP (jeśli chodzi o tworzenie, edycję)

Ad 11. Graficznie? To np. Brasero.

Ad 12, 13. No idea

Ad 14. IMO zbędne.

Ad 15. Plików? Bash, perl, rename :wink: Do tagów nic nie używam, ale Google nie zawodzi: http://pobierz.pl/programy/linux/multim … ycja-tagow

ja polecam songbirda

gnome commander

:hahaha: z linuksa na windowsa wirusy i na odwrót nie działają

firestarter powinnien wystarczyć

gedit ?

totem, mplayer

update-manager

tomboy

k3b

jest bardzo podobny program, ale nie mogę sobie nazwy przypomnieć

Ad1. Audacious.

Ad8. Synaptic, co jakiś czas trzeba odświeżyć listę pakietów. Ewentualnie w konsoli “#sudo apt-get update”.

Ad9. Sticky notes.

Ad11. Brasero (gnome), k3b (kde). Tworzenie iso jest dziecinnie proste: dd if=/dev/cdrom of=/home/…/image.iso

Ad14. Cleansweep.

Ad15. EasyTag.

Krusader.

(G)Ufw, GuardDog i wiele innych. Większość dystrybucji ma zainstalowany moduł IPtables, jednak w większości przypadków firewall jest “wyłączony” i trzeba go ustawić.

Kate , Kwrite , Gedit.

Doinstaluj Update-notifer i Update-manager.

Tomboy.

K3b , Brasero i wiele innych.

Partimage - wykonywanie backupu plików i całych partycji i dysków. dd i wiele innych.

Zbędne , żeby usuwać pliki konfiguracyjne programów usuwaj je wraz z programem odpowiednim poleceniem, np. apt-get --purge remove program, apt-get autoremove, apt-get clean, aptitude clean (mogłem coś pomylić, dawno nie korzystałem z Debiana) itp. Większość konfiguracji znajduje się w /etc i w /home, wrazie pozostałości będziesz je mógł pousuwać. Nawet jak będziesz miał jakieś pozostałości po programach, system nie zwolni z tego powodu tak jak to się dzieje w przypadku Windowsa. Jedyne co może zwolnić w Linuksie to jego start, w przypadku gdy będziesz dodawał jakieś usługi i daemony, które będą uruchamiane podczas startu, analogicznie aby przyśpieszyć pewne rzeczy możesz wyłączyć.

Pozdrawiam!

Ad.1 Rhythmbox, Banshee, Exaile

Ad.2 Wbudowany menedżer i konsola czasami ( do plików typu rar )

Ad.3 Nie wystarczy Ci ten domyślny ?

Ad.4 Lepszy będzie AVG, bo ma GUI

Ad.5 Może Gufw ?

Ad.6 Zdecydowanie Gedit

Ad.7 SMPlayer

Ad.8 Domyślny, Update Manager

Ad.9 Tomboy

Ad.10 GIMP

Ad.11 Brasero, AcetoneISO

Ad.12 Lol… Nie wiem…

Ad.13 J/W

Ad.14 Computer Janitor ( wbudowany w Ubuntu )

Ad.15 Terminal :slight_smile:

@mati75: Czytałbyś wypowiedź kolegi. Nie chodzi o to, by chronić Linuksa, bo na prawdę nie ma przed czym. Chodzi o to, że może ściągnąć zainfekowany plik z interentu i przenieść kumplowi. W moim odczuciu, to nawet wtedy antywirus jest zbędny. Każdy użytkownik Windows jest raczej uzbrojony w odpowiedni pakiet narzędzi do ochrony.

2 : 7-zip? Jest przecież wersja dla Linuksa.

4: Krusader jest dosyć przyzwoity, ale to program pod QT.

5: Każda dystrybucja Linuksa ma netfilter. IPTables jest jego modułem. Pytanie tylko czy jest dobrze skonfigurowana, lecz raczej tak.

6: gedit/kate

7: Kaffeine/Totem. Co do zrzutów ekranu, to oba nie mają takiej funkcjonalności. Przynajmniej, jeśli używasz goły odtwarzacz(bez dodatków). Tutaj chyba jednak wystarczy alt+printscreen i kliknąć zapisz. Powinien pojawić się na pulpicie. Nie wiem tylko, jak zmusić go do automatycznego zapisu, więc pewnie będziesz musieć znaleźć oddzielny program do zrzutów ekranu.

8: Debian nie ma czegoś takiego?

9: Evolution, KNotes, Tomboy.

10: Obecnie to chyba tylko GIMP.

12: Ja bym użył convitence(Dobrze pamiętam nazwę?), bo jest to prosty edytor dokumentów XML :wink: . Może Wikidpad będzie Ci odpowiadać, lecz nigdy go nie używałem.

14: Ciasteczka masz zapisywane. Pliki tymczasowe również są w /tmp. Do wykonania tych czynności pewnie wystarczyłby zwykły skrypt podpięty do GDM-a.

15: Jest takie rozszerzenie Nautilus-a, jednak nie pamiętam nazwy.

ClamAV też ma GUI tylko trzeba doinstalować, tak samo Avast4Linux, jest z GUI i Command Line Only. Poza tym obsługa ClamAV w trybie tekstowym jest prosta jak drut.

Pozdrawiam!

Dobrze wiedzieć - ktoś mnie w błąd wprowadził :slight_smile:

Dziwi mnie dziwna reakcja ludzi, jeżeli ktoś chce na Pingwinie mieć oprogramowanie AV. To chyba dobrze, że nie chce roznosić syfów ? To, że jemu się nic nie stanie nie jest usprawiedliwieniem.

  1. Exaile

  2. Fileroller ?

  3. GIMP, do wektorowej Inkscape

  4. Brasero, K3B

12 - też bym chciał :smiley:

http://www.linuxrsp.ru/win-lin-soft/table-polish.html Na tej stronie znajdziesz zestawienie wszystkich linuksowych odpowiedników programów Windowsa.

z linuksem mam styczność od 5 lat i ani razu mi się nie zdarzyło się zainfekować komputera z windowsem

AD 7. SMplayer

AD 2. File Roller + p7zip

AD 11. Nero Linux albo k3b