DPI w myszce-do czego jest, jak na to patrzeć?

Jak w temacie.

O co chodzi z tymi czułościami myszki ? Ja jedynie tak to rozumiem, że im więcej DPI to wtedy mniejszy ruch trzeba wykonać żeby kursor/wskaźnik był w danym miejscu (dużo szybciej się porusza). Ale np. w takich strzelankach itp. ? Tam trzeba być doskonałym, idealnie celować, i wg mnie w takich grach nie ma znaczenia czułość myszki, a nawet powinna być jak najmniejsza, żeby idealnie nacelować (żeby nie był to jakiś fart).

Jeśli się mylę to wytłumaczcie o co chodzi z tym DPI (najlepiej na jakimś przykładzie).

DPI to liczba punktów na cal. Coś analogicznego do rozdzielczości. Powinieneś zwrócić uwagę nie na prędkość ruchu kursora, a na owego ruchu “dokładność”.

Myszki z wysokim DPI są w stanie lepiej oddać precyzyjne i delikatne ruchy - w takim FPS-ie można precyzyjniej wcelować np. w głowę, a w programie graficznym rysować dokładniejsze kształty. Znów odwołując się do rozdzielczości - w Paincie dużym kursorem (centymetr na centymetr) szybciej pomalujesz sporą powierzchnię, ale do rysunków na pewno zmniejszasz go do paru - parunastu pikseli.

W skrócie - czym większa czułość myszy tym lepiej. Zarówno w grach jak i podczas obsługi wszelkich programów :wink: oczywiście według moich preferencji. Większa czułość myszy zwiększa precyzję i efektywność pracy lub gry.

W praktyce wygląda to tak, że człowiek, który przyzwyczaił się do bardzo czułej myszki (powyżej 1600 DPI) nie będzie potrafił obsłużyć urządzenia 800 DPI jakie często są dołączane “gratis” do laptopa. Z kolei “Pani Kazia” z księgowości, biorąc w łapy czułą mysz, powie po prostu, że urządzenie jest popsute, ponieważ nie będzie w stanie ustrzelić żadnej ikonki na pulpicie ani nadążyć wzrokiem za kursorem. Jeśli chcesz mieć dobre wyniki w grach to czuła mysz Ci to ułatwi, a na pewnym poziomie będzie niezbędna, ale najpierw musisz się z taką myszką oswoić czyli po prostu ją poużywać. Najlepiej od razu kupić urządzenie o największej możliwej czułości (np. 3200 DPI) w razie czego czułość możesz zawsze wyregulować do swoich potrzeb w panelu sterowania, bądź bezpośrednio za pomocą odpowiedniego przycisku w urządzeniach posiadających taką opcję. Bardzo czułe myszy potrzebują w miarę równego podłoża np czysty :wink: blat biurka bez podkładki, powinny być też odpowiednio obciążone aby były stabilne. Co do sensora to najlepiej aby był laserowy, przystosowany do różnych powierzchni. Aha, no i myszką sobie nie porysujesz, choćby była najczulsza, to do tego typu zastosowania przeznaczony jest tablet, który ma zwykle jeszcze większa rozdzielczość niż mysz.

113_82507701.jpg

Aha, ok. Ja mam myszkę tą 800 dpi, ale przecież w panelu mogę zwiększyć prędkość myszki. To jest przecież to samo.

Np. w cs-ie z tego co się dowiedziałem to im bardziej czuła jest myszka (im ma więcej dpi) tym dużo gorzej i ciężej się gra.

Nie, nie to samo. Masz słabą mysz, wyrzuć ją i kup normalną a zobaczysz różnicę.

Niestety, ktoś sobie z Ciebie zażartował, prawdopodobnie po to żeby Cię permanentnie ogrywać :wink:

Dobra, czuła mysz i rozsądne ustawienie, pod swoją rękę to podstawa każdego gracza i nie tylko, bo mowa była wcześniej o oprogramowaniu. Np we wszelkiego rodzaju Cad’ach i grafice podstawa to dobra ergonomiczna mysz.

@edit: Tu masz więcej informacji http://gameplay.pl/news.asp?ID=70139 - Ja preferuję laser, kabel i brak podkładki ale co kto lubi, są też myszy optyczne o wysokiej rozdzielczości.

Ok, dzięki wszystkim za pomoc. Jeszcze jedno pytanie, obecnie mam myszkę dell xn966 800dpi, ale w paybacku znalazłem myszkę logitech 1000 dpi. Czy będzie jakaś różnica ? Czy zbierać dalej pkt payback ?

Odczujesz lekką różnice w prędkości.

Większa ilość DPI wcale nie oznacza większej dokładności - w tańszych myszach są stosowane słabe sensory, w których prawdziwe DPI wynosi około 400-600, które zaś jest interpolowane do wyższych wartości. Najtańszą polecaną myszką do grania/grafiki jest A4Tech X760H - posiada podczerwony sensor Avago ADNS-3060 o maks. nie interpolowanej rozdzielczości 800DPI, którą można dostać w okolicach 80zł bez kw.

Ok, dzięki. Bo właśnie patrzyłem na myszki do 30zł :slight_smile:

A o co chodzi z tą interpolacją ? I po czym poznać, że myszka która ma mieć np. do 3600 dpi jest dobra a nie iterpolowana ?

Ja mam taki model - http://www.ceneo.pl/1838110#tab=reviews laserowy, dobrze się sprawuje. Z tej firmy jest kilka podobnych modeli, jak za tę cenę to bdb jakość do pracy i zabawy. Przed zakupem warto samemu poczytać testy i wypróbować w sklepie.

Tu link do optycznej wersji