Dpkg na Archu - czy to dobry pomysł?

Tak jak w temacie, czy instalacja oprogramowania za pomocą dpkg na Archu jest bezpieczne dla systemu?
A jak nie, to dlaczego?


Trochę mnie to w niepewność wprawiło

Bo może rozjechać system/pakiety/zależności?

To narzędzie dla deweloperów tworzących paczki na Debiana. Nie dla ono przeznaczone zwykłego usera, chcącego aktualizować swój system czy też instalować dodatkowe oprogramowanie.

Inne zależności, inne nazwy pakietów, komunikat ostrzegający o tym, że to rozwali ci system - oczywiście, że nie jest to bezpieczne.

jezeli musisz uzywac oprogramowania ktorego nie ma w tej dystrybucji to uzywaj flatpaka badz snapa badz appimage.

jezeli owy pakiet deb badz rpm jest w miare prosty to moze latwiej jest go rozpakowac i pokopiowac i odpalac skrypty recznie?

W Archu jak czegoś nie ma w oficjalnym repo,to na 99,9999% będzie w AUR, wystarczy zainstalować i skonfigurować któryś z tzw. “helperów”, które obsługuje się podobnie jak pacmana.

yay

1 polubienie

Heh, chyba najwyższy czas zorganizować sobie przesiadkę :stuck_out_tongue:

EDIT: Poprzedni post przeredagowałem, żeby kogoś przypadkiem w błąd nie wprowadzić :slight_smile:

Zapisz sobie to do pliku tekstowego o nazwie PKGBUILD :stuck_out_tongue:https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/plain/PKGBUILD?h=pikaur

W terminalu będąc w katalogu z tym plikiem wpisz:
makepkg -si PKGBUILD

Potem możesz instalować już z AUR przy użyciu polecenia pikaur z parametrami takimi już używasz przy packman.

Jest wiele różnych “helperów”, możesz użyć takiego jakiego Ty preferujesz. Mi pasuje pikaur. :wink: