Drastyczne spowolnienie pracy komputera (Podejrzany : dysk)

Witajcie! Jak wspomniałem w temacie, mam problem z komputerem. Jakieś 3 tygodnie temu przy pracy przy komputerze wyświetlił mi się komunikat o mniej więcej takiej treści : “Twój dysk twardy jest uszkodzony. Natychmiast wykonaj kopię plików (…)”. Zrobiłem to, ale postanowiłem nadal korzystać z tego dysku. Na początku wszystko było OK, jednak od pewnego czasu aż do dzisiaj komputer zaczął coraz bardziej zwalnia. Włącza się coraz wolniej i działa coraz wolniej. W grach (szczególnie przy BF3) gdy włączę je zaraz po uruchomieniu komputera działają w porządku, jednak gdy włączę je tak mniej więcej po godzinie działania nie da się grać (po prostu gry niemiłosiernie klatkują). Wykonałem większość czynności, które ludzie polecali na różnych forach, czyli : defragmentacja, usuwanie niepotrzebnych plików a nawet sformatowałem dysk i ponownie zainstalowałem Windows, jednak i to nie dało skutku. Już powoli kończą mi się pomysły. Skan programem Malwarbyte wykazał kilka problemów, ale były to głównie jakieś Toolbary, które oczywiście udało się usunąć. Kiedyś pojawił się również BlueScreen. Nie pamiętam kodu błędu, ale gdzieś czytałem, że oznacza on awarię sprzętu. Myślę, że coś poradzicie. Z góry dzięki za pomoc.

PS. Ostatnio podkręcałem procesor, ale po tym komputer działał stabilnie, aż do ww. “uszkodzenia dysku”.

LINKI DO TESTÓW OLT:

http://wklejto.pl/txt130807 -extras

Przepraszam, że narazie jest tylko plik extras, ale z niewiadomych mi przyczyn serwis wklejto (ani żaden inny!) nie chce mi przyjąć pliku OLT. Zajmę się tym trochę później, ale zapewne w najbliższym czasie.

Pokaż skrina z HDTune, w szczególności skan błędów i SMART.

Bardziej mi to wygląda na błąd rejestru i przemieszania ,jedno jest pewnie jeśli dysk padł to mu pomogłeś:P

Wrzucam screen’y z HD Tune :

image_id: 4880 To wygląda najgorzej.

image_id: 4879

image_id: 4878

image_id: 4877

Przywracałeś ustawienia domyślne w biosie jak podkręcałeś procka to mogłeś też podkręcić pamięci chyba że ustawiłeś mnożnik czy dzielnik w zalezności od platformy to się tak czy tak nazywa i pozostawienie napięć na auto po podkręceniu może być różnie. Dysk wydaje się nie jest zły i według twojego opisu sprawdź przed przywróceniem ustawień domyślnych jakie masz temperatury podzespołów szczególnie w stresie pod obciążeniem bo jak piszesz po jakimś okresie użytkowania pogarsza się.

Jeśli chodzi o bios, to gdzieś około tydzień temu przywracałem ustawienia domyślne, a nawet ostatnio zaktualizowałem go do najnowszej wersji. A przy podkręcaniu nie zmieniałem nic, oprócz taktowania procesora (tylko zwiększałem liczbę MhZ). Najnowszą nowiną jest to, że gra BF3 przestała się uruchamiać (biały ekran). Jednakże wykluczyłbym z grona podejrzeń GPU, gdyż inne gry (np. Dead Space 2) śmigają bez problemu ani klatkowania na najwyższych detalach.

EDIT: Zapomniałem dodać, że od czasu do czasu dysk hmmm… jakby to powiedzieć, wydaje dźwięk, jakby się ślizgał po talerzu (czy jak to się tam nazywa).

Smart dysku wygląda wporządku czyli elektronika i powierzchnia dysku jest dobra ale dam Ci linka jesli masz te same objawy nawet tej samej firmy jest dysk dysk-piszczy-zgrzyta-t440933.html

Co do gry to może trzeba zaktualizować patcha czy coś jeszcze bo właśnie na pojawianie się białego ekranu takie sugestie mozna znaleźć w internecie z tą grą.

Ale jeśli rzeczywiście jest to mechaniczne uszkodzenie dysku, to właśnie to powoduje wszystkie objawy? Zawsze mogę kupić jakiś dysk, tylko wiecie, nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto, jeśli to nie jest to.

EDIT: Aha, gural777 coś wspominał o błędzie rejestru. Jak można to sprawdzić? Zawsze warto wykorzystać wszystkie pomysły.

Taki dysk z uszkodzeniem mechanicznym pomimo dobrych wyników SMART może w każdej chwili odmówić posłuszeństa albo jakimś trafem jeszcze pochodzić, wszystko zależy jakie jest dokładnie uszkodzenie którego nie widać. Tak że decyzja należy do ciebie. Ale póki co SMART wykazuje dobre parametry i należy długiego włączania i działania szukać gdzie indziej. Jednak można dać logi do sprawdzenia do działu bezpieczeństwa. Może oprócz dezynfekcji które nie wykrywają zwykłe antywirusy i szczepionki przy okazji znajdą jakieś proces(y) które należy powyłączać z autostartu i to by był następny krok jeśli logi będą czyste właśnie odznaczenie niektórych programów z autostartu.

Pisałeś że podkręcałeś komputer i przywracałeś ustawienia domyślne a jak teraz jedziesz na podkręconym. Bo podkręcenie sprzętu nie wiem jak dużo podkęciłeś też może wpływać na niestabilność nawet wyskoczył ci bluescreen czasem mogło być efektem podkręcania. Czyli spróbować jakiś czas jechać na domyslnych ustawieniach i jak będzie się sprawowało o ile już coś sprzętowego się nie uszkodziło. Zasilaczacz masz markowy? o odpowiedniej mocy jeśli zabierałeś się za podkręcanie.

Mój zasilacz to beQuiet! Pure Power 530 W , także myślę, że zasilacz jest wystarczający na OC. Procesor podkręciłem max z 2.93 GhZ na 3.01 GhZ także nie były to duże zmiany. Teraz przeinstalowałem system na inny dysk twardy, zobaczymy, co będzie się działo. Teraz jadę na ustawieniach domyślnych biosu.

EDIT: Od zainstalowania systemu na innym dysku wszystko chodzi płynnie, BF zaczął uruchamiać się normalnie gry chodzą płynnie nawet przy nagrywaniu. Może to oznaczać, że poprzedni dysk jest uszkodzony (pewnie mechanicznie), ale jednak nie zniknął problem Klatkowania BF’a po dłuższej grze (ostatnio zauważyłem, że tyczy się to tylko BF’a).