Drogi DDR2 4GB czy nowa/używana płyta +2GB DDR2?

Płyta główna: MSI K9N6PGM2-V2 (MS-7309)

RAM; 2x2 GB DDR2.

CPI: Phenom X3 8450e (AM2+)

Chcę rozszerzyć pamięć do 6GB. Płyta teoretycznie obsługuje 8GB (2 sloty po 4GB).

Pytanie co zrobić:

  1. szukać usilnie pamięci 1x4GB którą znaleźć w sklepach na aukcjach ciężko? Jeśli tak to gdzie najlepiej? (marka: byle nie VIA)

  2. Kupić jakąś płytę ze zintegrowaną grafiką (najlepiej Nvidia, może być Intel) i 4 slotami DDR2 i do tego jakąś trzecią kość 2GB, w sumie łatwo dostępną. (marka: nie jest wskazany ASUS)

Jeśli chodzi o pkt 1. to szukałem na aukcjach i sklepach, ale często okazuje się że sprzedają boxy 2x2 GB czy 4x1GB. Na aukcjach znów że tytuł mocno sugeruje że jest 4GB. Jeśli już trafię na 4GB okazuje się że to są serwerowe z ECC, no i wiadomo ile kosztują - 300-400zł.

A np. http://allegro.pl/goodram-ddr2-4gb-800m … 02895.html

Płyta ma 2 sloty DDR2 i 2 sloty DDR3

No to niestety kiszka, nie zwróciłem uwagi.

np. http://allegro.pl/asrock-k10n78hsli-glan-ddr2-geforce-8200-am2-am3-i2491434838.html?

A nie lepiej kupić 2 x 4gb z linku @Szymek1987, zapełnić na max i mieć po prostu z głowy niż kupować nową płytę?

Płyta wyjdzie gdzieś 160-200zł + ok. 300zł RAM, więc zysku praktycznie nie ma.

A nie lepiej wymienić płytę na DDR3 ?

Płyta ok 150-200zł ,8Gb ddr3 ok 160zł = 300-400zł max.

Będziesz miał 8Gb a nie 6,a cenowo wyjdzie podobnie.Jak masz już płytę gł kilkuletnią ? to wymiana też może być na plus.

Swoją pamięć sprzedaż za 150zł bez problemu chyba.Przy dobrym układzie przesiadka na ddr3 8gb wyjdzie Cię max 200zł.

2 szt DDR2 nowe będą mnie kosztowały ok 150-180 zł, więc dlatego mam dylemat. A na ta chwilę 6GB wystarczy, potrzebuję to na system i max 2 maszyny wirtualne, abym mógł przydzielić w sumie na obie po ok 1.5GB. Aktualnie jest po ok 1GB i czasem trzeba jedną gasić a w drugiej zwiększać limit.

Mogę ewentualnie poczekać aż te części jeszcze trochę stanieją, ewentualnie poszukać komplet płyta + 1 kość DDR2 2GB (też trzeba się naklikać, ale i tak głównie znajdowałem DDR1).

Ten procesor nie będzie współpracował chyba z DDR3.

Ma jeszcze ok rok gwarancji tak jak prawie wszystko pozostałe.

1 nowa dokupiona sztuka 2GB kosztowała mnie ok 80 zł z przesyłką, więc na pewno tyle za używki nie dostanę.

Możesz kupić te co podałem w pierwszej odpowiedzi, a swój 2x2GB sprzedasz za jakieś 150zł pewnie (patrząc na ceny na Allegro), więc tak ~250zł za 8GB by wtedy wyszło.

Padło na 4 GB DDR2 bez ECC.

Mimo że nie jest na liście obsługiwanych wg listy na stronie MSI to jest obsługiwana prze tą płytę.

Swoją drogą już mam na oku 3. płytę z chipsetem nForce, i znów widzę, że gdy ustawię p. RAM na auto ustawia niższą częstotliwość - 333 zamiast 400. Ciekawe czemu na tych układach trzeba wybierać to ręcznie. Na starej płycie z nForce musiałem nawet CPU ustawić.

Na Twoim miejscu rozważyłbym sprzedasz całej platformy i kupno Athlona II X4 640, budżetowej płyty AM3/AM3+ i 8GB DDR3. Całość to koszt w okolicach ~550zł. Dopłata wcale nie będzie jakaś ogromna (~250-300zł), a miałbyś dużo wydajniejszy procesor, więcej pamięci i przede wszystkim - wszystko nowe, na 2-letniej gwarancji.

A chodzi ok z tym 6GB to co będę zmieniał. 250-300? Niee, wolę kupić drugi dysk do RAID a resztę przepić na Sylwestra lub 21.12;-)

Z 4 GB to kosztowało w wakacje poprzedniego roku niewiele ponad 900, więc dziś po ponad 6000 h pracy za dużo nie jest warte nawet z 6 GB RAM (BTW nie ma takich 3-rdzeniowych na allegro :D).

Do tego też to włożę, ale wolę Phenoma, pomyślę kiedyś co tam włożyć i czy jest sens. Pewnie jak na dobre wejdą FXy to ceny Athlonów i Phenomów spadną.

Tu mam jeszcze 9 miesięcy gwarancji, dlatego trochę mi szkoda płytę złomować na allegro.

Wybacz, nie spojrzałem na datę poprzednich postów, a tylko ostatniego. Myślałem, że zakup kostki 4GB jest dopiero w planach, a się okazuje, że już ją masz. W tej sytuacji faktycznie szkoda zmieniać sprzęt, zwłaszcza, że obecny pewnie Ci wystarcza. Mój błąd :slight_smile:

Co do spadku cen, zaznaczę tylko, że te od dawna obowiązuj ą. Phenom II 945 - ~300zł, Phenom II 965 BE - 350zł, Athlon II X4 640 - ~260zł, to samo dotyczy APU i Athlonów (631/641/651) na podstawkę FM1. Ceny już raczej jakoś szczególnie się nie zmienią, one i tak są bardzo konkurencyjne w stosunku do Intela, gdzie najtańszy i3 kosztuje ponad 400zł.

Spoko, raczej bardziej chciałem zwrócić uwagę na to, że czasem działają pamięci, których nie ma na liście obsługiwanych. Na liście była tylko jeden model modułu DDR2 4GB.

Po prostu dałem d. zanim kupiłem kompa, bo sprawdzałem pod kątem rozbudowy w przyszłości - ogólnie CPU i pamięć - no i były DDR2 4GB, tylko wtedy nie zauważyłem że 95% produktów ma ECC;-) Bym dołożył może z 20-30 zł i bym znalazł PC z 4 slotami DDR2. Różnice cen płyt mATX nie są duże. .

Lista obsługiwanych pamięci jest akurat zawsze bardzo uboga w stosunku do tego co oferuje rynek i nie ma się nią co przejmować. Ostatnie znane problemy (na większą skalę) z kompatybilnością to czasy DDR. W zasadzie DDR2 i DDR3 można wsadzać jak leci (mieszając producentów/pojemności/częstotliwości/opóźnienia), chociaż w skrajnych przypadkach (naprawdę pojedyncze i egzotyczne przypadki) mogą zdarzyć się problemy. Wystarczy wiedzieć jaką pojemność pamięci płyta obsługuje łącznie oraz jaką pojemność może mieć pojedyncza kostka.

Przy DDR2 i DDR3 ważną rzeczą jest czy płyta obsługuje jednostronne czy dwustronne moduły.