Drugi dysk na PCIe nie działa - ASROCK AB350 PRO4

Cześć, proszę o wskazówki, mam taką płytę:


I taki dysk wpięty w gniazdo M.2 PCIe:

Dokupiłem taki dysk i przejściówkę na PCIe x4:

Dysk podłączyłem do gniazda x16.
Bios w ogóle nie widzi tego dysku podłączonego przez adapter.


W czym leży problem?

Dysk jest podpięty do PCIe 2.0 x1 (4 takie sloty na płycie) czy do PCIe 3.0 x16?
A co to za adapter?

1 polubienie

Adapter może być uszkodzony, dysk może być uszkodzony, albo problemem są linie pcie.

Dysk podłaczyłeś w socket 16, nie widzę za dokładmnie ze zdjęcia , bo karte na 100%. W biosie natomiast widnieje informacja, że możesz mieć 1x16 lub 2x8. Jeżeli dla karty, jak wynika w BIOS, zarezerwowałeś 16, to dla dysku zostało 0 linii.

1 polubienie

Właśnie nie widzę dokładnie na tym zdjęciu, gdzie on to podpiął :confused:

@anon83998021
Do x16, adapter jakiś no name. Mam takie nowe dwa więc łatwo mogę wykluczyć jego uszkodzenie.
@anon7248146
Przestawienie na 2x8 nic nie dało.

Zerknij do instrukcji. Masz tam wyraźnie napisane, że jeśli dysk m.2 jest obsadzony w swoim slocie, to drugi slot PCI-e x16 będzie wyłączony.

Screenshot_20200815_095110

1 polubienie

@anon67650823 No to mamy przyczynę. Dziękuję bardzo. Co radzisz w takim razie? Kupić dysk na SATA? Przejściówka na PCIe x1 ma sens, zadziała, ograniczy prędkość? Co byś zrobił na moim miejscu?

Ja bym poszedł w dysk nośnik półprzewodnikowy :wink: SATA - nie dość, że będzie taniej, to w takim codziennym, zwykłym użytkowaniu nie zauważyłem różnic.

Tylko znowu: upewnij się, które porty SATA masz aktywne (po obsadzeniu M2_1), żeby nie było niespodzianek.

Edit: czekaj, masz przecież dwa porty M2 na płycie. Czemu nie skorzystasz z M2_2?

1 polubienie

Tak chyba zrobię.
@anon67650823 bo dyski są na PCIe, a ten drugi port M.2 obsługuje dyski M.2 SATA3. Sam byłem w szoku, nie sprawdziłem tego, a pisali: bierz, będzie działało! :smiley:

Faktycznie, teraz doczytałem :slight_smile:

Screenshot_20200815_100655

1 polubienie

@anon67650823 Kolejną niespodzianką dla mnie było, że przy czterech modułach pamięci 3200MHz, wszystko idzie maksymalnie na 2666MHz. Przymierzam się też do wymiany płyty i procesora pod nową generację kart graficznych. Czego szukać, aby RAM przy czterech kościach działał na 3200MHz i płyta miała dwa sloty M.2 PCIe (albo obsłużyła z adapterem)?

To akurat mnie nie dziwi, taki urok Ryzenów/Threadripperów z pierwszych generacji. Mój 2920X obsługuje maksymalnie 2933MHz, chociaż pamięci mają 3200MHz.

Na pewno płyty oparte o X570 (np. Asus TUF). Co do płyt na B450 byłbym ostrożny, ale może też się coś znajdzie. Ewentualnie płyty B550, ale są zbyt drogie w stosunku do tego co oferują.

1 polubienie

@anon67650823 Super, jesteś wielki, właśnie widzę, że na wypasie ten ASUS.
No i złącza M.2 są uniwersalne :O. Chyba ten dysk sobie zostawię, jeśli miałbym zainwestować w pierwszej kolejności w MOBO w najbliższym czasie.
Poczytam jeszcze co mi wyłączy, jak zapełnię to i to, o ile w ogóle. Niech czeka na nowego Ryzena i grafikę 30XX. Bardzo mi pomogłeś, dzięki!

Wiem, bo mam :smile: