Drugi dysk twardy SATA - problem ze startem systemu


(Konrad7890) #1

Witam.

Po zakupie nowego zestawu komputerowego mam następujący problem.

Mianowicie mam dysk ze starego komputera: Samsung hd321kj. Po Zainstalowaniu Windowsa 8(na nowym dysku: Seagate Barracuda ST 500 DM 002 3,5" 500GB) i podpięciu starego dysku niestety Windows już nie bootuje. Na początku myślałem, że podłączenie starego dysku spowodowało jakieś zmiany w tablicy MBR ale nic z tych rzeczy. Zainstalowałem ponownie system przy podpiętych obu dyskach i zaraz po instalacji znowu chce startować z tego starego, jasną sprawą jest, że wysypuje błędem ponieważ na tym starym dysku mam tylko dwie partycje z danymi, bez systemu. A w BIOSie jasno ma ustawione, żeby startował z nowego dysku. Nie wiem za bardzo jak to rozwiązać. Co prawda jest miejsce na zworki tak jak tu:

http://img204.imageshack.us/img204/2383 ... mpeql1.jpg

Tyle, że nie włożenie zworki powinno powodować przejście dysku w tryb Slave. A on dalej pracuje jako Master.

Wiecie może jak to rozwiązać :)?

Pozdrawiam.


(mrFreeze) #2

Zworki nie mają tu nic do rzeczy masz źle ustawione bootowanie w biosie. Instalowałeś system na nowym dysku i on musi być ustawiony jako pierwszy w biosie. Jeszcze spytam instalacja z cd czy usb?


(Konrad7890) #3

W BIOSie ustawiony nowy dysk jako pierwszy. Nawet wymuszając ręcznie bootowanie z nowego dysku i tak po podłączeniu tego starego system się nie włączy. Instalacja z USB.


(Cedar) #4

W przypadku dysków SATA nie ma rozróżnienia MASTER/SLAVE.

Gdzie widzisz aby zworki, których rysunek podałeś oznaczały zmianę tego parametru?

To jest tylko zmiana trybu SATA II na coś w rodzaju SATA (I) - wymagane w przypadku niektórych starszych płyt głównych.

Prawdopodobnie błąd jest tam gdzie napisał mrFreeze , spróbuj np. podłączyć odwrotnie kable sygnałowe do dysków.


(Konrad7890) #5

Tak, wiem, że to zmiana trybów SATA. Ale gdzieś w specyfikacji znalazłem, też ustawienia zworek na tym dysku. Ale jeżeli to nie ma znaczenia to omińmy temat zworek.

Kabli sygnałowych do dysków nie mogę podłączyć odwrotnie. Mam jedno gniazdo SATA 1(6gb/s) na płycie głównej i do niego mam podpięty nowy dysk. Gdy przepnę go do innego gniazda to będzie działał wolniej.

Ustawienia BIOSU są następujące:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/319 … 150713.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/319 … 150731.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/319 … 150747.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/319 … 151330.jpg

A tutaj błąd po podpięciu starego dysku.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/319 … 151050.jpg


(Cedar) #6

Możesz jaśniej? Chyba SATA 3?

Dyski twarde nie osiągają limitu transferu SATA II i jeśli masz dysk SATA3 to bez większego znaczenia jest czy podłączysz go do SATA II czy SATA 3

Podaj symbol płyty głównej.


(Konrad7890) #7

Wprowadziłem chyba w błąd. SATA1 to oznaczenie gniazda na płycie głównej(po prostu pierwsze gniazdo SATA). Płyta to MSI B75MA-E33.


(Cedar) #8

SATA 1 jest gniazdem pracującym w trybie SATA3 (czyli najszybszym) Masz dysk SATA 3?

Czy na obu dyskach masz zainstalowane systemy i chcesz mieć wybór systemu na starcie komputera? Jeśli nie, to ten, na którym nie ma systemu usuń z listy dysków startowych w biosie.


(Konrad7890) #9

Tak, mam.

Nie, tylko na nowym dysku mam system. Nie chce mieć do wyboru systemów. Usunięcie dysku w BIOSie też nie pomaga, próbowałem już przedtem. Czy tryb AHCI może mieć z tym jakiś związek? Po przełączeniu na IDE nawet ten nowy dysk nie chciał startować dobrze.


(mrFreeze) #10

Masz możliwość instalacji z CD? Zainstaluj z CD bez podłączonego drugiego dysku założę się, że to rozwiąże problem. Oczywiście odepnij wszystkie peny na czas instalacji.


(falcon89) #11

Zamień kable do dysków (nie wypinaj z płyty, tylko zamień przy dyskach).

Czy któryś z dysków ma wpiętą zworkę?

Zresetuj bios (zworką lub wyciągnij baterię, na odłączonym z prądu komputerze).


(Agatonster) #12

konradinho ,

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(Konrad7890) #13

Zmiana kabli spowodowała tylko, że przy uruchomieniu komputera pojawia się napis “Przygotowywanie automatycznej naprawy” i tak już z 15 min stoi. Żaden z dysków nie ma zworki wpiętej. Reset biosu nic nie daje.


(mrFreeze) #14

Pytałem powyżej czy masz możliwość instalacji z CD. Jak możesz wypal system na CD i postaw jeszcze raz.


(Konrad7890) #15

Niestety nie mam takiej możliwości. Brak napędu CD/DVD na SATA, wszystko co w domu leży to na IDE.


(mrFreeze) #16

Nie ma na płycie głównej wejścia IDE? Próbowałeś innego pena, może obraz W8 uszkodzony? Czy przy instalacji Windows 7 występują podobne problemy?


(Konrad7890) #17

Nie ma wejścia IDE. Obraz W8 nie jest uszkodzony, instalowany na kilku stacjach roboczych. Poza tym tu nie ma winy Windowsa bo ten startuje bez problemu na jednym podpiętym dysku.


(mrFreeze) #18

Ok jakoś tego nie doczytałem lub nie zrozumiałem. Po podpięciu drugiego dysku takie cyrki bez niego system się włącza normalnie? Na płycie masz jedno wejście SATAIII to białe tam podpiąłeś ten nowy dysk i tak postawiłeś system. Po podłączeniu drugiego dysku jest problem system nie startuje mimo ustawienia w biosie bootowania z nowego dysku? Nie wiem jak to w ogóle możliwe jedyne co Ci polecam to jeszcze update biosu ale czy to ma jakieś znaczenie wątpię.

http://www.msi.com/product/mb/B75MA-E33.html#/?div=BIOS


(Konrad7890) #19

Dokładnie jest tak jak napisałeś. Ogólnie sprawy komputerowe nie są mi jakieś obce więc również dziwi mnie ten problem, dlatego zwróciłem się do was :wink: Aktualizacja BIOSu nic nie dała. Zbootowałem Linuxa z pendrive i tam dyski są oba widoczne już bez problemu, nie wiem co by było jak bym zainstalował testowo Linuxa na dysku. Może GRUB by to jakoś wszystko ogarnął. Chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł? Może przestawienie na tryb IDE w BIOSie i postawienie systemu od nowa?