Drugi dysk twardy


(Basky15) #1

Niedawno odzyskałam dysk twardy ze starego kompa i chciałabym go podłączyć ale niestety jestem w tym zielona. Mogł by mi ktoś pomóc ? Dysk który chcę podłączyć nazywa sie Diamondmax 17 o pojemności 160 gb. Zrobiłam zdjęcia które może pomogą


(Cedar) #2

Podłącz go do tej czarnej, szerokiej taśmy, która jest podłączona do napędu CD/DVD oraz do zasilania - jedna z tych dwóch małych białych wtyczek, które widać na zdjęciu. Tylko musisz odpowiednio zworkę na dysku ustawić najlepiej na pozycję "SLAVE" Zworkę widać na zdjęciu dysku, na górze dysku będzie napisane, które ustawienie odpowiada jakiej pozycji.

Jeśli Twoja płyta ma dwa gniazda do napędów/dysków IDE/ATA (tak jak ten, który chcesz podłączyć) to najlepiej będzie jak zaopatrzysz się w drugą taśmę (taka jak ta czarna) i oddzielną podłączysz dysk.

Podaj symbol Twojej płyty głównej.

PS. Wyczyść odkurzaczem i pędzelkiem kurz z radiatora pod wentylatorem, bo już Ci się go trochę nazbierało :wink: - przed czyszczeniem całkowicie odłącz komputer od zasilania - wyjmij wtyczkę z gniazdka sieciowego.


(Basky15) #3

Podłączyłam dysk. Tylko wtf z tymi zworkami? Ustawia sie je na dysku czy na biosie?

Aha i jeszcze jedno gdzie znajduje się symbol płyty głównej?


(Michal Kolatek) #4

Na dysku, manual str 19:

http://www.seagate.com/staticfiles/maxt ... l_pata.pdf

Pobierz prog CPU-Z zakładka mainboard i masz tam symbol płyty gł, ale drugiego portu ata ona nie ma, będzie trzeba zamontować nagrywarkę kilka zatok niżej żeby kabel sięgał do dysku lub zakup szyn 5,25'' na 3,5'' albo adapter

http://allegro.pl/2w1-sata-ide-ide-sata ... 92076.html

BTW, kable to nie są zbyt ładnie poukładane.


(Cedar) #5

Już Tobi wszystko wyjaśnił, od siebie dodam, że jeśli system startuje i dysk jest widoczny to nie musisz zmieniać ustawienia zworki (zworka - łącznik łączący dwa "piny"- widać ją na zdjęciu Twojego dysku, obok złącza zasilania)