Drugi dysk w miejscu napędu DVD

Cześć,
pacjent to lenovo G50-80, który był wyposażony standardowo w dysk 1TB o oznaczeniu WDC WD10JPCX-24UE4T0. Kupilem dysk SSD GoodRam CX400 256GB oraz adapter pod DVD ICY BOX slot na 9,5mm (zestaw z x-kom). Z instalacją nie było żadnych problemów, jednak nie działa to poprawnie. SSD przełożyłem w miejsce starego dysku a HDD dałem w miejsce napędu DVD. Problem jest taki, że dysk HDD działa bardzo wolno. Za każdym razem gdy wchodzę na którąś z partycji HDD jest brak odpowiedz i po 15-30 sekundach pojawia się zawartość. Gdy wejdę do folderu na tej partycji problem się powtarza, i tak na okrągło. Wcześniej tak nie było, więc dysk nie może być uszkodzony.

O co może chodzić?

Pozdrawiam i czekam na jakieś porady, bo nie da się tak korzystać z tego dodatkowego dysku.

Dla pewności sprawdź jeszcze na SSD i reklamuj skoro na gwarancji.

Albo ustaw na wysoką wydajność, “wyłącz dyski twarde” daj na nigdy i zobacz czy jest poprawa.

Chodzi Ci aby sprawdzić ten adapter tak ? Czy zamiana dysków miejscami wiąże się z jakaś zmiana ustawień? Chce zaznaczyć ze po zmianie dysków robiłem formata i Windows 10 stoi na SSD który jest w miejscu oryginalnego dysku.

może być tak jak @sensu pisze
dysk usypia się po zadanym czasie nieaktywności i zanim ponownie się rozkręci, mija jakiś czas
pozostaje sprawdzić czy tak jest faktycznie

Tak, chodzi mi o przetestowanie adaptera. Żadnych ustawień nie musisz zmieniać. HDD nawet nie podpinaj, tylko SSD włóż w adapter, uruchom komputer i przetestuj czy tez ma takie opóźnienia.

@anon51265003 gdyby o to chodziło to dysk wkręcał by się na początku tylko, a nie przy wchodzeniu w kolejne podkatalogi.

Zobacz czy w tej kieszeni (w okolicach PCB) z tyłu jest mały dwu-pozycyjny przełącznik. Jeśli jest, przełącz go i sprawdź czy się polepszyło.

Niekoniecznie - podobny problem.