Drugi router jak AP - przełączanie się między oboma

Hi,

Mam światłowód Orange 300 Mb na parterze przez Funbox 3.0 i przeciągnięty kabel sieciowy na piętro docelowo do dekodera telewizyjnego, ale na piętrze po WiFi z FB3.0 miałem download ok. 3 Mb a czasem zrywało mi połączenie, więc docelowo kabel zamiast do dekodera - wpiąłem do Routera Asus RT-N53 i ustawiłem go jako AccessPoint, telewizję mam poprzez dekoder podłączony kablem sieciowym właśnie do tego Asusa i teraz tak:

Ustawiłem w Asusie taką samą nazwę sieci jak sieć światłowodowa, te same hasła itd, ale choć czytałem, że urządzenia jak laptop czy smartfon będą się na piętrze przełączać na router, który generuje lepszy zasięg - to wcale tak się nie dzieje, Asus generuje mi w sumie dwie sieci, jedną 2.4Ghz taką samą jak ta przez FunBoxa i drugą o nazwie Asus5G. I podłączając się do tej Asus5G - transfery są 70-80Mb czyli spoko, podczas gdy podłączając się do sieci Światłowod_Orange - transfery są rzędu 3-4Mb, czyli zamiast łączyć mi się z tym routerem u góry, łączy mi się cały czas z FunBoxem.

Jak sobie z tym poradzić?

Ustaw dwie różne sieci.

Chodzi mi o taką opcję, gdzie idąc z góry na dół nie muszę rozłączać się z jedną siecią i łączyć manualnie z drugą, bo przeprowadzając ten manewr kilka razy dziennie będzie to irytujące.

Możesz kupić Unifi UAP-LR jak ja zrobiłem. Ustawiasz SSID routera i działa jak antena. Moc i stabilność niesamowita. Ważne żeby go umieścić w miarę centralnym punkcie domu.

Taka funkcjonalność tj. mesh swoje kosztuje i trzeba mieć odpowiednie urządzenia tej samej firmy. Innymi słowy: “se ne da”.

Ja bym zainwestował w Mesh.

A więc Mesh, widzę, że takie rozwiązanie to ok. 400 zł i wzwyż.
No więc stacjonarne urządzenia na piętrze jak konsola, czy smartTV mogę na stałe podłączyć do routera u góry, wiadomo. Pozostają trzy sprzęty mobilne, które będą używane i u góry i na dole.
Macbook, iPhone i Android.
Może za pomocą dodatkowych aplikacji na tych sprzętach da się wymusić przełączanie między dwoma konkretnymi sieciami zależnie od ich szybkości/zasięgu? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Tak. Zmniejsz moc WiFi, aby sieci nie były widoczne wzajemnie. Smartfon zawsze połączy się z tą, która jest dostępna, tak samo jabłofon i Mac.
Ewentualnie przełączaj ręcznie - bez przesady 3 tapnięcia i masz zmienioną sieć.
Na Macbooku możesz zrobić sobie skrót do szybkiego przełączania sieci.
(o ile pamiętam można się łączyć polceniem: networksetup -setairportnetwork [interface] [router SSID] [password])

Nie wiem jak sprzęt Apple, ale powinny być takie aplikacje. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę, że takie przełączenie spowoduje zerwanie sesji. W zależności od aplikacji może to być problem.