Drukarka działa, skaner nie - Ubuntu 16.04

Witam.

Zainstalowałem komplet sterowników producenta do Brother DCP-195C. Drukarka ruszyła bez zastanowienia, z kolei skaner strajkuje. Po uruchomieniu programu “Proste skanowanie” zgłasza, że widzi podłączone urządzenie Brother, ale żąda zainstalowania do niej sterowników, które mogę znaleźć na brother.com.

 

No właśnie, tyle, że ten sterownik jest już w systemie. Próbowałem reinstalacji samego pakietu brscan3 od skanera, ale nie pomogło. Drukarka jest ustawiona jako główna w systemie.

 

DCP-195C działa bez problemu pd Linuksem (wielokrotnie używałem), ale niekiedy muszę się pomęczyć aby wszystko zaczęło hulać.

Czy podrzucicie jakiś pomysł co tym razem poszło nie tak?

Z samym problemem nie pomogę, ale chciałbym zauważyć, że drukarka i skaner są na Linuksach dwoma różnymi urządzeniami i do obu potrzebujesz osobnych sterowników (zdaje się, że te już masz). O ile za drukarki na ogół odpowiada CUPS, to skanery są już domeną SANE. Jeżeli skaner nie działa, to tutaj szukałbym rozwiązania.

Edit:

doinstalowałem sane, xsane i parę innych pakietów, które były wymagane. Niestety sane w ogólne nie widzi żadnego urządzenia.

Program zgłasza się jako simple-scan, innej nazwy nie widzę.

a pod rootem odpala ? Wiem że na ubuntu miałem podobny problem, chciało mi tylko skanować na koncie administratora. Pamiętam że trzeba było zmienić reguły jakiegoś folderu odpowiedzialnego za urządzenia usb, niestety muszę sobie przypomnieć co to był za folder i jakie to były wartości

Turbanie, odpaliłem zarówno xsane jak i simple-scan poprzez sudo, ale dalej simple-scan woła sterownik, a xsane nie wykrywa urządzenia. Bez sensu zupełnie.

No to nie wiem. a ściągałeś ten ich skrypcik ze strony, który automatycznie instaluje sterowniki, może przez niego by się udało, pamiętam że do skanu są chyba dwa sterowniki brscan i brscan-key czy coś takiego

Tak. Dwa wspomniane sterowniki są zainstalowane.

Jeżeli jeszcze nie rozwiązałeś problemu,to w poniższym linku opisałem jak to zrobić,aby skaner zadziałał -

 

http://forum.linuxmint.pl/index.php?topic=8757.msg60714;topicseen#msg60714

1 polubienie