Drukarka HP M521dn pobiera zły adres IP

Witam

Drukarka HP M521dn pobiera zły adres IP zaczynający się na 169.254.xx.xx
Powinna mieć adres 10.0.0.xx. Sprawdzałem kable testerem, podłączałem kilka kabli i nadal to samo.
Gdy podłączyłem laptop to pobrał automatycznie adres 10.0.0.60 i tak powinno być.
Ponownie podłączyłem drukarkę i pobiera 169.254.47.5. Co ciekawe drukowanie przez lokalną sieć z komputera na tą drukarkę działa ale skanowanie z drukarki na ten komputer już nie.

Jak rozwiązać problem? Dlaczego drukarka pobiera nieprawidłowe IP?

Skąd ona bierze IP awaryjne dla Windows… (APIPA).

Ustawiłem ręcznie IP, maskę oraz bramę domyślną. Działa. Niestety nie wiem dlaczego nie pobiera automatycznie tych danych jak przez ostatnie 3 lata.

1/ podpięty na tym kablu np. laptop pobiera poprawnie adres?
2/ zobacz co się dzieje na serwerze DHCP - pojawiła się pewnie jakaś rezerwacja/wykluczenie etc. Jak nic nie robiłeś, to zrestartuj serwer DHCP / usługę DHCP.

1 polubienie

Z jakim routerem się łączy?

W mojej opinii karta sieciowa może nie działać poprawnie. Miałem ostatnio podobny przypadek, drukarka HP pobrała raz IP z jednej podsieci, z innej już nie chciała. Drukarka pojechała na serwisu, okazało się, że karta sieciowa nie działa poprawnie. Zresztą miałem jeszcze podobny problem z dużym urządzeniem wielofunkcyjnym Nashuateca, w nim ewidentnie był problem z sieciówką, mało tego urządzenie potrafiło mi zawiesić całą Sambą przy wysyłaniu skanów na zasób sieciowy.

1 polubienie

@bachus
1/ podpięty na tym kablu np. laptop pobiera poprawnie adres?
tak

cellpipe 7130

Ja, bym zaczął diagnostykę od podłączenia laptopa do tego portu (wcześniej sprawdziłeś, że działa poprawnie). Następnie bym zmienił MAC na karcie sieciowej laptopa i ponownie podłączył - jak laptop zadziała, to pewnie jak pisał @roobal uszkodzona drukarka/k.sieciowa. To nie jest jakaś nowość, że czasem nawet trzeba na chwilę wyciągnać moduł sieciowy z drukarki, włączyć drukarkę, ponownie wyłączyć i wsadzić moduł sieciowy. Drukarki to zło :slight_smile:
PS jakbyś testował to nie zapomnij później wyłączyć na laptopie przypisanego statycznie adresu MAC :wink:

1 polubienie

Wymieniłem switch na nowy bo stary padł. Chyb znalazłem problem.
W ustawieniach drukarki w “metoda konfiguracji IPv4” ustawiona była opcja “automatycznie”, zmieniłem na “DHCP” i pobiera adres z puli 10.0.0.xx.
Nie wiem jakim cudem ustawienie samo się zmieniło.

1 polubienie