Drukarka sieciowa przez router?

Mam dwa komputery: laptop z Vistą HP i PC z XP Pro, korzystam z neostrady, internet dzielę routerem Linksys WAG200G-EU. Do laptopa mam podłączoną drukarkę i chciałbym mieć do niej dostęp z drugiego komputera poprzez router. Jak to zrobić? Próbowałem zainstalować drukarkę sieciową, ale komputer jej nie znajduje (jest udostępniona). Tak, żeby była dostępna nawet jeśli komp, do którego jest podłączona, jest wyłączony pewnie się nie da, ale chciałbym mieć do niej dostęp kiedy oba są włączone. Może coś źle robię? Prosiłbym o intrukcje

Przede wszystkim musisz rozróżnić 2 rzeczy:

a) drukarka jest sieciowa tj. ma własny adres ip w sieci (jest podłączona kabelkiem skrętką do rutera)

b) drukarka jest udostępniana w sieci tj. nie ma własnego ip i aby działała w sieci potrzebuje komputera, który ją udostępni (jest podłączona z komputerem kabelkiem przez USB)

W przypadku a) (z którego notabene korzystam sam) drukarka rejestruje się sama w sieci tak jak każdy inny komputer (niejako sama się udostępnia).

W przypadku b) musisz najpierw uruchomić komputer do którego podłączona jest drukarka, a następnie udostępnić ją w sieci ograniczając pulę adresów, które mogą z niej korzystać do sieci lokalnej (zresztą tpsa i tak Ci włączyła taki filtr automatyczny i nie musisz sie o to martwić). Drukarka działa jedynie wtedy gdy komputer ją udostępniający jest włączony i widoczny w sieci.

sprawdz najpierw czy oba komputery sie widza w sieci. Spotkalem sie juz ze vista i xp podpiete do jednego routera mial pelny dostep do lacza ale nie do siebie nawzajem. Sprawdz czy masz wlaczona usluge w viscie (udostepnianie plikow i drukarek)

udostępnianie drukarek mam włączone, chodziło mi o sposób “b” opisany przez DustInMadness (bo “a” raczej nie wchodzi w grę, gdyż do mojej drukarki nie ma gdzie podpiąć skrętki, albo jestem ślepy - HP F2280.) Niby to co trzeba w “b”, ale drugi komputer nie widzi drukarki. Komputery się raczej nie widzą. Uprzejmie proszę o wytłumaczenie krok po kroku, co mam robić.

najpierw sprobuj zrobic ping z jednego na drugi

start -> uruchom -> cmd -> ipconfig

tak poznasz swoje ip, nastepnie z drugiego kompa w cmd wpisz ping i ip ktore otrzymales. Zrob to w dwie strony. Mozesz jeszcze wejsc w network w viscie i tam tez zobaczysz czy wykrywa Ci drugi komputer. Jesli nie to ustaw oba w tej samej grupie roboczej. Daj znac co wyszlo

dzięki Brayan, już działa. wystarczyło zmienić nazwę grupy roboczej na jednym kompie i wszystko hula aż miło :smiley: