Drukarka sieciowa

Witam,
posiadam drukarkę CANON MG2950 i serwer w sieci lokalnej z Debianem 7.11.
Chciałbym podłączyć tą drukarkę do serwera i udostępnić ją w sieci. Drukarkę chciałbym mieć udostępnioną tylko dla osób które mają hasło i login.

Teraz moje pytanie…
Najpierw instaluję sterowniki.
CUPS? Jest wymagany?
Ostatni krok to udostępnienie jej w SAMBIE?

Pytam, bo nigdy nie instalowałem drukarki w systemie Linux, a nie chcę zrobić sobie syfu w systemie.

Na jakimś forum wyczytałem, że muszę zainstalować
ScanGear MP Ver. 3.00 for Linux (debian Packagearchive)
IJ Printer Driver Ver. 5.00 for Linux (debian Packagearchive)

z tej strony: https://www.canon.co.uk/support/consumer_products/products/fax__multifunctionals/inkjet/pixma_mg_series/pixma_mg2950.aspx?type=drivers&language=&os=LINUX

NA serwerze nie posiadam środowiska graficznego tylko konsola.

Dzięki za każde info :slight_smile:

Cześć. Postaw sobie na boku wirtualną maszynę z Debianem 7 (zajmie Ci to pewnie z 15-30 minut) no i poćwicz. To chyba jedyne wyjście jak się na tym nie znasz a nie chcesz robić na jakimś produkcyjnym serwerze.

Dobra mam sterowniki i CUPS.
Laptop z Windows 7 ma dodaną tą drukarkę, ale gdy testuję stronę testową dostaję info w error.log CUPS

E [16/Oct/2017:13:01:04 +0100] [Client 17] Returning IPP client-error-not-authorized for Print-Job (http://192.168.100.6:631/printers/Canon_MG2900_series) from 192.168.100.57

Szukam po necie i szukam i się już w tym wszystkim gubię…

EDIT:


Po usunięciu drukarki w CUPS i dodania jej na nowo drukuje bez problemu…

Drukarka drukuję prawidłowo.
Teraz przyszedł czas na uruchomienie skanera

Czy jest możliwe, że gdy mam podłączone urządzenie wielofunkcyjne do serwera mogę na komputerze z Windows skanować dokumenty?

Czy tylko lokalnie mogę to robić?

Urządzenie to CANON MG2950

EDIT:

SANE nie obsługuję mojego urządzenia…

Tak się zastanawiam po co utrudniasz sobie życie. Nie masz w sieci AP, żeby podłączyć ją przez WiFi?

Posiadam AP, ale gdy mam ją podłączoną do WIFI i np. chcę wydrukować kartkę A4 z samym tekstem po kliknięciu DRUKUJ po około 2 minutach drukarka zaczyna drukować. Żeby tego było mało podczas drukowania jakby stawała co kilka linijek głowica na 5-7 sekund.

Mam 2 takie drukarki i działają tak samo wolno po WIFI. Byłem nawet z tymi drukarkami u znajomego w biurze żeby sprawdzić czy u niego na WIFI też tak jest. Niestety u niego również występował ten problem.

Testowałem na 2 różnych sieciach WIFI, próbowałem drukować z różnych urządzeń.

Jak widzisz tylko dlatego zdecydowałem się na podpięcie jej pod serwer plików.
Po rozmowach nikomu nie przeszkadza brak skanera. One mają tyko drukować.

Co do drukarek. Są to te same modele, ale kupowane w różnym czasie i w różnych sklepach.

Mimo wszystko robisz sobie pod górkę. Skoro sprawiają problemy z WiFi i wykluczasz złą konfigurację urządzeń i sieci, to oddaj je na gwarancję lub wymień na inne, np. Samsung. Sprawdź jeszcze czy AP się Tobie nie dławi. Ostatnio podpinałem kilka takich Samsungów pod UAP-LR i wszystko śmiga szybciutko.