Drukowanie do pliku - plik .prn


(Jackson2) #1

witam

Wydrukowalem do pliku, mam plik .PRN, w jaki sposob go teraz wydrukowac na innym komputerze?

pozdrawiam


(Anocs) #2

Ups… To teraz masz niemały problem…

http://filext.com/info/showthread.php?t=13

How to Print From a PRN File

Plik PRN to plik “binarny” rozumiany tylko przez konkretny typ/model drukarki, na którym został wydrukowany. Wyjątkiem jest tu drukarka z zaimplementowanym jezykiem PostScript (http://pl.wikipedia.org/wiki/PostScript)

Jeżeli chodzi o drukowanie do plików to polecam drukowanie do plików za pomocą darmowego narzędzia PDFCreator (jest wersja polska) tworzącego w systemie wirtualną drukarkę.

PDFCreator 0.9.3

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=62&id=569

Konwersja do formatu PDF za darmo ?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=17

W momencie drukowania w oknie z nazwą pliku do zapisania na dysk należy wybrać interesujący nas w danej chwili format pliku. Albo PDF (najbardziej uniwersalny http://pl.wikipedia.org/wiki/Portable_Document_Format) albo PS (PostScript - profesjonalny - ale wymagający drukarki tzw. PostScriptowej lub dodatkowych narzędzi) lub też plik graficzny typu TIFF, JPEG, BMP, PNG.


(floyd) #3

Wydruków do pliku typu".prn" dziś się zasadniczo nie stosuje,a wydruk taki wywołuje się komendami DOSa. Miało to sens wówczas gdy dokument tworzyło się np. pod windowsem i chcało się wydrukować na komputerze który nie miał windowsa tylko DOS. Dodatkowym warunkiem było aby drukarki na obu komputerach były tego samego typu.

(Obecnie można by też wydrukować taki plik pod windowsem o ile mamy na komuterze odpowiednie programy DOS-owe obsługujące taki wydruk i odpowiednią drukarkę na łącze LPT1.)

W dzisieszych czasch z możliwości druku do pliku korzystają programy do rozpoznawania tekstu z grafiki np. Abby FineReader ale nie są to pliki typu “.prn”